שתף קטע נבחר

צפו: מסע במנהרת ברון הסמים ורגע הבריחה

מכסיקו ממשיכה לחפש את חואקין גוסמן, מברוני הסמים המסוכנים והמבוקשים בעולם. במצלמות אבטחה מתאו בכלא הוא נראה נועל נעליים, נכנס למקלחת - ונעלם. עוד בסרטונים: מסע מצולם במנהרה באורך קילומטר וחצי שלקחה אותו אל החופש. חשד כבד: סוהרים עזרו לו לברוח

 

ממשלת מכסיקו פרסמה תמונות מדהימות - אין מילה אחרת - של רגעי הבריחה של ברון הסמים המסוכן חואקין גוסמן מהכלא השמור ליד מכסיקו סיטי, ושל מנהרת ההברחה באורך קילומטר וחצי שדרכה הצליח להימלט, בפעם השנייה בחייו, מבית סוהר אל החופש.

 

עדכונים מרחבי הגלובוס ישר לפיד בדף הפייסבוק של חדשות בעולם

 

עוד חדשות בעולם :

 

בסרטון מצלמות האבטחה שצולם ביום שבת בשעה 20:52 שעון מקומי נראה גוסמן ניגש למיטתו, יושב עליה ומחליף את נעליו. מיד לאחר מכן הוא ניגש לאזור המקלחת והשירותים, מאחורי קיר נמוך המסתיר אותו. הוא עושה דבר מה - ואז פשוט נעלם. ככל הנראה, זה הרגע שבו הוא נכנס אל החור שיצרו אנשיו ברצפת התא ושחיבר אותו למנהרת ההברחה המשוכללת, שהביאה אותו לאתר בנייה לא הרחק מהכלא.

 

בסרטון וידאו מתוך מנהרת ההברחה, הנמצאת 19 מטר מתחת לפני האדמה, נראית המסילה וכלי הרכב הממונע שהוכנו לגוסמן מבעוד מועד ושבעזרתם נסע לעברה השני של המנהרה. עיתונאים שביקרו אמש במנהרה סיפרו שהאוויר בתוכה חם ולח, ואבק כבד מכסה את כולה.

הולך למקלחת ונעלם. מתוך סרטון האבטחה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הולך למקלחת ונעלם. מתוך סרטון האבטחה(צילום: AFP)

הבור במקלחת. לכאן השתחל "אל-צ'אפו" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הבור במקלחת. לכאן השתחל "אל-צ'אפו"(צילום: AFP)

מערכות אוורור ותאורה. בתוך המנהרה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מערכות אוורור ותאורה. בתוך המנהרה(צילום: AFP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

רכב ממונע לקח את גוסמן על מסילה לצד השני (צילום: AP) (צילום: AP)
רכב ממונע לקח את גוסמן על מסילה לצד השני(צילום: AP)

מכאן הוא יצא. פתח הצד השני של המנהרה, באתר בנייה כקילומטר וחצי מהכלא (צילום: AP) (צילום: AP)
מכאן הוא יצא. פתח הצד השני של המנהרה, באתר בנייה כקילומטר וחצי מהכלא(צילום: AP)

כוחות הביטחון של מכסיקו עורכים סריקות, אתמול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוחות הביטחון של מכסיקו עורכים סריקות, אתמול(צילום: AFP)

התמונות מתוך המנהרה רק מגבירות את סימני השאלה ואת התמיהה סביב סיפור בריחתו, וכעת מתחזקת עוד יותר ההערכה שהוא זכה לשיתוף פעולה מצד סוהרים. מומחים אומרים שמנהרה כזו צריך היה לתכנן ולחפור במשך שנה לפחות, וכי בנייתה חייבת הייתה לגרום רעש כלשהו שקשה להתעלם ממנו. המנהרה כללה מערכת תאורה, מערכת אוורור, אופנוע ומסילה, ומומחים מטילים ספק בכך שניתן לבנות מנהרה כזו בלי שאיש ישים לב.

 

עוד לדברי מומחים, בוניה של המנהרה חייבים היו לקבל מידע רגיש על רצפת הכלא, על מערכות האזעקה ועל מצלמות האבטחה, ופעולות החפירה או הקידוח האחרונות, שבהן נפער בור במקלחת שדרכה ירד גוסמן אל המנהרה - אמורות היו לעורר חשד משמעותי.

 

לקרטל הסמים "סינלואה" שבראשו עומד גוסמן יש ניסיון רב שנים בבניית מנהרות בגבול ארה"ב-מכסיקו, מנהרות שאפשרו לברון הסמים המבוקש לברוח מהשלטונות פעם אחר פעם במשך שנים. לאנשי הקרטל יש גם קשרים הדוקים עם גורמים רשמיים במערכת הפוליטית ובמערכת הביטחון של מכסיקו, ולפיכך איש לא יופתע אם יתגלה שגורם כלשהו "מבפנים" סייע לבריחתו של גוסמן.

 

גוסמן, בן 55, נתפס במעצר מתוקשר בפברואר אשתקד, במסגרת מבצע משותף עם סוכנויות אמריקניות. מעצרו נחשב לניצחון גדול של ממשלת מכסיקו במאבקה המדמם נגד קרטלי הסמים - במלחמות הסמים במכסיקו נהרגו מאז 2007 יותר מ-100 אלף בני אדם. גוסמן עמד בראש קרטל הסמים "סינלואה" שלו יש פעילות ענפה גם בארה"ב, והונו מוערך במיליארד דולר. המגזין "פורבס" דירג אותו כאחד האנשים המשפיעים בעולם - יותר מנשיא צרפת.

מי ראה אותו? ברון הסמים חואקין גוסמן "אל-צ'אפו" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מי ראה אותו? ברון הסמים חואקין גוסמן "אל-צ'אפו"(צילום: AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מבוכה אדירה. נשיא מכסיקו אנריקה פניה נייטו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מבוכה אדירה. נשיא מכסיקו אנריקה פניה נייטו(צילום: רויטרס)

גוסמן נתפס לראשונה ב-1993. הוא הוסגר למכסיקו ונידון ל-20 שנות מאסר, אך ב-2001 הצליח להימלט מהכלא השמור פואנטה גרנדה במערב המדינה אחרי ששיחד סוהרים ונמלט כשהוא מתחבא במכולת כביסה. הוא הפך לאחד מעברייני הסמים המבוקשים ביותר בארה"ב, ולכן מעצרו אשתקד היה חגיגה של ממש לרשויות בארה"ב ובמכסיקו.

 

ברון הסמים המכונה "אל-צ'אפו" (הנמוך) ברח מהכלא ביום שבת בערב. הוא נראה לאחרונה במצלמות האבטחה באזור המקלחות מעט לפני השעה 21:00,

ואחר כך השתלשל בתאו לתוך בור שאליו הוביל סולם בגובה של כעשרה מטרים. "אל-צ'אפו" השתחל לתוך מנהרה שגובהה 1.7 מטר ורוחבה כחצי מטר בלבד. גודל החור שדרכו נכנס אליה היה חצי מטר על חצי מטר בלבד.

 

העובדה שגוסמן הצליח לברוח שוב מהכלא, הפעם במבצע חפירה מתוחכם, היא מבוכה קשה למכסיקו. אחרי לכידתו עלו בארה"ב דרישות תקיפות לכלוא אותו בכלא אמריקני כדי לא לאפשר לו לברוח שוב, אבל מכסיקו התעקשה שמהכלא שאליו היא מכניסה אותו כעת - הוא לא יוכל לברוח לעולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
רגע הבריחה של "אל-צ'אפו"
צילום: AFP
מומלצים