שתף קטע נבחר

הזוכים בפסטיבל הקולנוע ירושלים: במקום יגאל עמיר, פליטים מאפריקה

הסרט השנוי במחלוקת "אל סף הפחד" לא זכה בתחרות התיעודית בפסטיבל הקולנוע ירושלים, אבל ספק אם השרה מירי רגב תהיה מרוצה מ"הוטליין" שזכה בפרס על תיעוד עוולות הבירוקרטיה הישראלית בנוגע לפליטים מסודן ואריתריאה. בפרס העלילתי הגדול זכה "תיקון" של אבישי סיון

שרת התרבות מירי רגב, הנשיא לשעבר שמעון פרס ופוליטיקאים אחרים מימין ומשמאל, יכולים להיות רגועים: "אל סף הפחד" - הסרט הדוקומנטרי שמלווה את יחסיהם האינטימיים של לאריסה טרימבובלר עם יגאל עמיר - לא זכה הערב (ה') בפרס במסגרת התחרות התיעודית הרשמית של פסטיבל הקולנוע ירושלים. עם זאת, השרה רגב בוודאי תהיה פחות מרוצה מהבחירה של צוות השופטים ב"הוטליין", העוסק בעוולות הבירוקרטיה הישראלית בטיפול בפליטים האפריקאים בישראל.

 

סרטה הנוקב והמדכדך של סילבינה לנדסמן מלווה את פעילותו של ארגון חוץ ממשלתי בשם הוטליין, המעניק סיוע לפליטים אפריקאים מול הרשויות בישראל. מהצד, וללא התערבות פולשנית במתרחש, הבמאית מביאה למסך חומרים חזקים על מצוקת הפליטים, ומנגד את ההתנהלות האבסורדית, הערמומית, קשת הלב והמסתבכת בתוך עצמה של הבירוקרטיה הישראלית שמתיימרת לשמור על החוק ועל סמכות בתי המשפט, ומאחורי הקלעים עושה כל פעולה כדי לסתור אותם ולהערים קשיים על אזרחים סודנים, אריתראים ואחרים שנמלטו ממדינותיהם וניצבים חסרי אונים מול הממסד.

 

מתוך "הוטליין". הזוכה בתחרות התיעודית ()
מתוך "הוטליין". הזוכה בתחרות התיעודית
 

ספק אם השרה רגב, שבעברה התבטאה כחברת כנסת לא פעם נגד הפליטים האפריקאים בישראל, תהיה מרוצה מהכביסה המלוכלכת שמתגלית בסרטה של לנדסמן שחושף את הרשויות על רשלנותן הביצועית והמוסרית. עם זאת, צוות השופטים החליט כאמור להעניק לסרט שהוצג בבכורה בפסטיבל ברלין האחרון, את פרס הסרט התיעודי ובצדו סכום כספי נאה בסך 30 אלף שקלים. בפרס הבימוי בתחרות התיעודית זכתה נירית אהרוני על סרטה "בת זונה". אופיר לייבוביץ' זכה בפרס הפסקול על סרט זה. ציון לשבח ניתן לסרט "פרינסס שואו" של עידו הר והמפיק לירן עצמור.

 

בפרס הראשון בתחרות העלילתית, שהפכה מעט משנית השנה בעקבות סערת "אל סף הפחד", זכה סרטו של אבישי סיון "תיקון". במרכז הדרמה המורכבת והרגישה אברך שהולך לעולמו ומוחזר לחיים על ידי אביו, רק כדי לשוב לחיים של התלבטות - בין אמונה לחטא. הפרס הראשון ו-120 אלף השקלים שמוענקים איתו, משלימים שבוע נהדר לסיון, שרק אתמול התבשר על קבלת הסרט לתחרות הרשמית של פסטיבל לוקרנו היוקרתי בשוויץ. בנוסף זכה סיון בפרס התסריט, והשחקן ח'ליפה נאטור קיבל את פרס השחקן על גילומו של האב החרדי. הצלם שי גולדמן זכה גם הוא בפרס על עבודתו בסרט זה.

 

מתוך "תיקון" של אבישי סיון ()
מתוך "תיקון" של אבישי סיון
 

עם ארבעה פרסים בסך הכל, "תיקון" הוא בוודאי המנצח הגדול של פסטיבל הקולנוע ירושלים ה-32. מי שהסתפקו בשאריות הם ניצן גלעדי שזכה בפרס לסרט ביכורים על "חתונה מנייר", ועליו זכתה גם אסי לוי בפרס השחקנית. בפרס חביב הקהל הפתיע סרט הזומבים הישראלי "ג'רוזלם" של האחים יואב ודורון פז המדמה את יום הדין הפורץ מתהומות ירושלים העתיקה במהלך יום כיפור. השניים אף זכו בפרס העריכה על יצירת האימה המקורית דוברת האנגלית שלהם.

 

טקס הפרסים של פסטיבל הקולנוע ירושלים ה-32 נערך אמנם הערב, אולם האירוע כולו ינעל רק ביום ראשון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים