שתף קטע נבחר

סין תשקיע חצי טריליון ד' בסיוע לשוק המניות

בעקבות הירידות התלולות שנרשמו באחרונה - ממשלת סין הודיעה כי תתערב בבורסה בהיקף של חצי טריליון דולר. הבורסה בשנגחאי נסגרה בעליות של 3.5%

ממשלת סין הודיעה היום (ו') כי תתערב בבורסה בהיקף של חצי טריליון דולר בעקבות הירידות התלולות שנרשמו באחרונה . צעד חריג זה הוביל לזינוק בבורסה בשנגחאי שנסגרה בעליות של 3.5%.

 

 

על פי מקורבים לנושא, הממשלה תשקיע נכון לעכשיו, באמצעות (CSF (China Securities Finance Corp, סכום של 2.5 טריליון עד 3 טריליו יואן - שהם 483 מיליארד דולר. זאת במטרה לעודד ברוקרים לרכוש מניות וקרנות נאמנות וכך לתמוך בשוק הסיני.

 

על פי אותם הגורמים, מקורו של הכסף הוא בכלי הלוואות של הבנק המרכזי הסיני, קווי אשראי עם בנקים מסחריים, הלוואה של CSF בשוק הבין-בנקאי, ואגרות חוב וניירות ערך לטווח קצר שנמכרו על ידי CSF. על פי גורמים רשמיים, בנקים שונים במדינה כבר סיפקו ל-CSF אשראי של 100 מיליארד יואן לפחות נכון ל-13 ביולי. נציגי הבנקים סירבו להגיב לכך.

 

China Securities Finance Corp הוקם בשנת 2011 באישור מועצת המדינה, הקבינט הסיני, והרשות לרגולציה על ניירות ערך הסינית, בתור "המוסד היחיד המספק הלוואות מימון לחברות מורשות בשוק ההון הסיני". הגוף נמצא בבעלות ממשלתית מלאה, עם בעלי מניות הכוללים את הבורסות של שנגחאי ושנזן, בורסות הסחורות של דאליאן וזנגזו, וברסת החוזים העתידיים של שנגחאי.

 

עליות שערים בבורסות אסיה

המסחר בבורסות אסיה התאפיין הבוקר בעליות שערים ונראה כי לפחות בינתיים היציבות חזרה למסחר בסין. בורסת שנגחאי רשמה עליות זה היום השני ברציפות. גם בהונג קונג נרשמו עליות, במה שנראה כמו השבוע החיובי הראשון בבורסה שם מזה חודש. 

 

מדד שנגחאי המשולב רשם עלייה נאה של 3.51%. עם זאת, הוא עדיין רחוק מהשיא של שבע השנים האחרונות שאליו הוא הגיע ביוני. מדד ההאנג סנג ההונג קונגי עלה ב-1.07% אחרי ארבעה שבועות רצופים של הפסדים.

 

במהלך השבוע האחרון חזרו להיסחר מאות חברות באסיה, לאחר שהמסחר במניות שלהן הופסק מוקדם יותר. על פי נתוני FACTSET, המסחר במניות 643 חברות, 22% מהחברות ברשימה של הפירמה, נותרו קפואות. מספר זה כמעט לא השתנה מאז יום רביעי, אבל הוא עדיין רחוק מהשיא שכלל השעיה מהמסחר של כמעט חצי מהחברות בעיצומו של המשבר בבורסות אסיה.

 

כמה מהאנליסטים מעריכים כי צעדים שננקטו באסיה נגד הלוואות בשוק האפור ששימשו לרכישת מניות - הטריגר שתרם לראלי המניות שם - הוציא מהשוק כמה שחקנים בעלי מינוף גבוה. עם זאת, אנליסטים אחרים מזהירים כי התהליך של הרגעת השוק עדיין לא הושלם. משקיעים זרים הוציאו כסף רב מבורסת שנגחאי (דרך הונג קונג) בתשעת הימים האחרונים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ראש ממשלת סין לי קצ'יאנג
צילום: AFP
מומלצים