שתף קטע נבחר

ביטאון ש"ס פרסם תנועת נשים - ונאלץ להתנצל

נשות "ובזכותן" החרדיות חשבו שהן עושות היסטוריה כשמודעה מטעמן התפרסמה ביומון החרדי מבית ש"ס, "יום ליום", אך מהר מאוד התברר כי היה זה אירוע חד-פעמי. יו"ר ש"ס זעם על הפרסום, ואיים בהתנתקות מהעיתון - והמערכת מיהרה לפרסם התנצלות: "בטעות השתרבבה מודעה של ארגון שאין רוח חכמים נוחה הימנו"

השמחה הייתה מוקדמת מדי: ביטאון ש"ס, "יום ליום", פרסם בשבוע שעבר מודעה מטעם תנועת הנשים החרדיות "ובזכותן", ובכך היה לעיתון החרדי הראשון שנותן במה לפמיניזם החתרני במגזר. בתנועה כבר חגגו ניצחון על הממסד, ואת סוף עידן ההדרה, עד ש"יום ליום" ננזף והתנצל: "סליחה, תקלה".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

בחודשים האחרונים קראו חברות "ובזכותן" תיגר על העסקונה החרדית השלטת בש"ס ו"יהדות התורה", המונעת נציגוּת נשית במערכות הציבוריות במגזר. בעקבות כך הן החליטו להתמודד ברשימה משלהן בבחירות לכנסת ה-20, אך העיתונות החרדית סירבה לפרסם מודעות מטעמן.

 

כל מה שקורה, חדש ומעניין - היכנסו לערוץ היהדות :

 

בשבוע שעבר הן הצליחו להסתנן לראשונה אל דפי "יום ליום", אך מהר מאוד התברר כי היה זה אירוע חד-פעמי שאינו מבשר שינוי מגמה. אפשר שבמערכת העיתון ובוועדה הרוחנית לא הבחינו כי המודעה היא מטעם "ובזכותן", זאת בגלל העיצוב הפשוט, שלא כלל את לוגו התנועה.

 

המודעה עלתה, דרעי תקף

תחת הכותרת "רוצה? את גם יכולה!!!" נכתב: "לאחר 67 שנים בהן לא התרחשה בכנסת ישראל פעילות למען טובתה ורווחתה של האישה החרדית, אנו קוראות לך: הצטרפי לאחיותייך העמלות כמותך, על מנת להקים עולה של תורה בארץ ישראל!"

 

המודעה ()
המודעה

 

במודעה מוזמנות את הנשים לעצב "סדר יום פוליטי-נשי-חרדי חדש", ולממש את יכולותיהן, ומובטח כי התנועה תפעל למען הבטחת שכר הוגן למורות וגננות, הקמת קווי סיוע לנשים, טיפול בנוער נושר, העצמה נשית-חרדית וכינון הרשימה לקראת הבחירות הבאות.

 

היא נחתמת בהיגד היהודי המסורתי "בזכות נשים צדקניות נגאלו ממצרים 'ובזכותן' עתידין להיגאל", המקבל כעת גם משמעות פוליטית.

 

התנצלות המערכת ()
התנצלות המערכת

 

יו"ר ש"ס, אריה דרעי, ש"יום ליום" - ביטאונה הרשמי של המפלגה - נועד לשמש כשופרו, זעם על הפרסום, ומסר לעיתונאים חרדים: "אין לנו שליטה על מה שקורה בעיתון, וזה מחזק את התפיסה שעל תנועת ש"ס להקים מערכת חדשה ואיכותית".

 

זו אינה הפעם הראשונה בחודשים האחרונים שבה דרעי מתנער מ"יום ליום", לאחר שאיבד את האחיזה המוחלטת שהייתה בו בעבר ליו"ר ש"ס.

 

"יום יום": "כשנופלת תקלה, זו לא בושה להתנצל"

בעקבות כך פרסם אתמול (יום ה') העורך הראשי, יצחק קקון, הבהרה: "בשבוע שעבר אירעה תקלת

מערכת מצערת. לצערנו, השתרבבה לעיתון מודעה של ארגון שאין רוח חכמים נוחה הימנו, מודעה שבהחלט היה אסור לה להיכנס".

 

"אנו, במערכת העיתון, נעשה כל שביכולתנו למנוע הישנות מקרים מעין אלה, ולהמשיך להגיש לקוראינו הנאמנים תוכן איכותי, על פי הנחיות והשקפת גדולי ישראל, כפי שתמיד פעל 'יום ליום' כשופר נאמן לגדולי התורה – מועצת חכמי התורה שליט"א. כשנופלת תקלה, זו לא בושה להתנצל".

 

רות קוליאן, מייסדת "ובזכותן", מסרה בתגובה: "ההתנצלות של עיתון 'יום ליום' היא דבר מזעזע. לא יכול להיות שבמדינת ישראל שר מאיים על עיתון בגלל שפרסם מודעה התומכת בשוויון זכויות לנשים חרדיות, והעיתון נרתע בגלל האיום ומפרסם התנצלות".

 

"על מה העיתון מתנצל?! על כך שנשים חרדיות במאה ה-21 רוצות שוויון? זו תעודת עניות גם לעיתון וגם לשר דרעי, שמשתמש בשיטות של פוטין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
איומי התנתקות מהעיתון. אריה דרעי
צילום: עידו ארז
שיטות פוטין. רות קוליאן
מומלצים