שתף קטע נבחר

צילום: AP, AFP, אלכס קולמויסקי

יוסרו הסנקציות על "אבי הפצצה האיראנית"

גם הוא מחוץ לרשימה השחורה: "אם הייתה לסבא"א רשימת מבוקשים, מוחסיין פחריזאדה היה עומד בראשה", נאמר בעבר - אבל כחלק מההסכם הוחלט כי הסנקציות האמריקניות נגדו יוסרו תוך 8 שנים

"מלך הטרור" האיראני קאסם סולימאני נכלל ברשימת האישים שהסנקציות עליהם יוסרו בעתיד כחלק מהסכם הגרעין, ובסוף השבוע התברר כי באותה רשימה נמצא גם האיש שהוגדר כ"אבי הפצצה האיראנית" - אם אכן הרפובליקה האיסלאמית תצליח לפתח פצצת אטום בסופו של דבר. מדובר במוחסיין פחריזאדה, קצין בכיר במשמרות המהפכה ופרופסור לפיזיקה, שנחשב לאיש שעמד מאחורי תוכנית הגרעין האיראנית, "פרויקט 111".

 

על פי ההסכם, עד 15 בדצמבר יגיש ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, דו"ח שיקבע אם איראן עומדת בתנאי ההסכם. אם המעצמות ישתכנעו שטהרן אכן מכבדת את ההסכם, תחל הסרה הדרגתית של הסנקציות הבינלאומיות, לרבות אלו שהוטלו על בכירים ועל חברות. 

 


 

כחלק מההסכם, תסיר ארצות הברית מהרשימה השחורה 444 חברות ואישים, 76 מטוסים ו-227 ספינות. אחרי שמונה שנים יבוטל האמברגו על מכירת טכנולוגיית טילים לאיראן, ואז גם יוסרו עיצומים שהוטלו על פחריזאדה ועל סולימאני, המפקד מאז 1998 על כוח קודס, האחראי לפעילות משמרות המהפכה האיראניים מחוץ למדינה.

 

פחריזאדה נחשב ככוח המניע מאחורי התוכניות האיראניות לפיתוח ראש נפץ גרעיני לטילים הבליסטיים הרבים שכבר ברשות הרפובליקה האיסלאמית. ב"ניו יורק טיימס" הגדירו אותו בעבר כמקבילה האיראנית, בשינויים הדרושים כמובן, לפיזיקאי האמריקני רוברט אופנהיימר, אבי פצצת האטום ואחד ממובילי פרויקט מנהטן בשנות ה-40 של המאה הקודמת.

 

המדען האיראני בן ה-56 לא הגיע מעולם לפגישות עם נציגי המערב במשא ומתן הגרעיני. "הוא נמלט ממתנקשים", הסביר בעבר אחד מחברי המשלחת האיראנית, כשהוא רומז לחיסולי המדענים מצוותו של פחריזאדה, שבמערב ייחסו לישראל. טהרן הודתה לפני כמה שנים בקיומו של פחריזאדה, אך טענה כי הוא קצין בצבא שלא מעורב בתוכנית הגרעין.

 

"אם איראן תשיג ביום מן הימים נשק גרעיני, פחריזאדה יהיה ידוע כאבי הפצצה", אמר דיפלומט מערבי ממדינה שאינה נושאת ונותנת עם איראן. מנגד, גורם איראני בכיר כינה את איש הצללים "מומחה, נכס". לדבריו, הוא מקדיש עצמו לפיתוח הטכנולוגי של איראן, ונהנה מתמיכתו המלאה של המנהיג הרוחני האיראן, אייתוללה עלי חמינאי.

 

שמו של פחריזאדה עלה כבר ב-2007, אז החלטת האו"ם קבעה כי הוא מעורב בתחום הגרעין והטילים הבליסטיים. דו"ח סבא"א שפורסם שנה לאחר מכן התייחס אליו בקצרה וגם בדו"ח החשוב ביותר על איראן, ארבע שנים אחר כך, שמו נכלל.

 

לפי הדו"ח ב-2011, הוא דמות המפתח בפעילות האיראנית לפתח את הטכנולוגיה והיכולת הדרושות לייצור פצצות גרעין, וייתכן שעדיין ממלא תפקיד במאמצים אלה."אם לסבא"א הייתה רשימת מבוקשים, פחריזאדה היה עומד בראשה", אמר מארק פיצ'פטריק, מנהל התוכנית נגד הפצת נשק גרעיני במכון מחקר בלונדון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
אתר ההעשרה בפורדו
צילום: AFP
מומלצים