שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: AP, AFP, אלכס קולמויסקי

  מחוץ לרשימה השחורה: בכיר שקרא למחיקת ישראל

  בהסכם עם איראן הוסרו סנקציות על מאות חברות, ארגונים ואישים שקשורים למשטר האיסלאמי, בהם מדען שניצל מחיסול וחיל האוויר של משמרות המהפכה. אלו הסנקציות שיבוטלו, אלו האיראנים שייהנו מכך

  התרת ייצוא נפט, סוף להגבלות הטיסה בעולם, סיום הקפאת נכסים, תמיכה בסחר. וזו ממש רק ההתחלה. חלק הארי של הסכם הגרעין ההיסטורי שנחתם אתמול (יום ג') בין איראן לבין שש המעצמות מוקדש להסרת הסנקציות על הרפובליקה האיסלאמית. מתוך 159 עמודי ההסכם, רבים מוקדשים לרשימת האישים, החברות והגופים שהסנקציות עליהם יוסרו, והקפאת הנכסים שברשותם - תבוטל. בין היתר, ניתן למצוא שמות מעניינים מאוד ברשימה הזו. אולי ראש וראשון להם הוא גנרל קאסם סולימאני, המפקד מאז 1998 על כוח קודס, האחראי לפעילות משמרות המהפכה האיראניים מחוץ למדינה.

   

  מרגל, דיפלומט, טרוריסט: האיראני ששולט בעולם

   

  שמו של סולימאני, המכונה "מלך הטרור", נכלל ברשימת האישים שפרסם משרד האוצר האמריקני, שעמם אסור לנהל קשרי מסחר, והוא אף הוזכר בהחלטת האו"ם שהטילה עיצומים על איראן. "איש הצללים" סייע ללוחמים שיעים בעיראק להרוג חיילים אמריקנים, בא לעזרת בשאר אסד והואשם לפני ארבע שנים על ידי האמריקנים בתכנון מתקפת טרור על אדמת ארצות הברית - ניסיון חיסול השגריר הסעודי בוושינגטון. 


   

   

  אזרחי איראן חוגגים ניצחון ברחובות טהרן    (צילום: רויטרס)

  אזרחי איראן חוגגים ניצחון ברחובות טהרן    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  גם האמריקנים הופתעו כשהתברר להם שסולימאני ברשימה. מזכיר המדינה ג'ון קרי עוד הכחיש בתחילה כי הגנרל בן ה-58 נמצא ברשימה, וגם שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף אמר כי מדובר בכלל בסולימאני אחר. אבל בכיר במשרד האוצר האמריקני אישר ל"דיילי ביסט" כי קאסם סולימאני שברשימה הוא אכן מפקד כוח קודס. "יש דם אמריקני על הידיים שלו", אמר סנאטור ג'ון קורנין על האיש שלפי הטענות אחראי לטקטיקת הלחימה בעיראק שהובילה למותם של 500 חיילים אמריקנים וכונה "שטן" על ידי ראש ה-CIA בעבר דיוויד פטראוס. "זה לא ייאמן", הוסיף המועמד לנשיאות בעבר, ג'ון מקיין.

   

  ההסכם עם איראן - כותרות נוספות:

  נתניהו: המערב מקבל משטר עריצות

  אובמה: נתניהו לא ישפיע על הקונגרס

  ידלין: ההיסטריה הישראלית מוגזמת

  צייר לי הסכם: קריקטורות ערביות

   

  בתקופה האחרונה לסולימאני ולארה"ב יש אויב משותף - המדינה האיסלאמית (דאעש). סולימאני מפקד למעשה על היועצים שמסייעים ללוחמים השיעים במלחמתם נגד דאעש בעיראק. לא ברור אם זאת אחת הסיבות שהביאו להוספתו לרשימת מוסרי הסנקציות, אבל בכיר במחלקת המדינה אמר לרשת ABC כי הכללתו של סולימאני ברשימה, לצד יתר ההקלות בסנקציות, הובילה את האיראנים אל שולחן המשא ומתן. אותו בכיר הבהיר כי במקרה של סולימאני ההקלות יינתנו רק עוד שמונה שנים, וכי כל הסנקציות האמריקנית עליו יישארו גם לאחר מכן, וכך גם הקפאת נכסיו בארה"ב.

   

  האויב סולימאני. עוד 8 שנים ההגבלות עליו יוסרו ()
  האויב סולימאני. עוד 8 שנים ההגבלות עליו יוסרו

  עבאסי-דוואני. ניצל מניסיון התנקשות, נכלל ברשימה החדשה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  עבאסי-דוואני. ניצל מניסיון התנקשות, נכלל ברשימה החדשה(צילום: AFP)

  יו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית באיראן סאלחי. גם הוא ברשימה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
  יו"ר הוועדה לאנרגיה אטומית באיראן סאלחי. גם הוא ברשימה(צילום: AFP)

  משמרות המהפכה. על בכיריו, חיל האוויר וכוח קודס יוסרו הסנקציות (צילום: EPA) (צילום: EPA)
  משמרות המהפכה. על בכיריו, חיל האוויר וכוח קודס יוסרו הסנקציות(צילום: EPA)

  "מלך הטרור" בהחלט לא לבד ב"רשימת ההלבנה". בסך הכול, הוסרו מהרשימה השחורה בהסכם החדש מאות אישים, גופים, חברות, כלי שיט ומטוסים. פרט להסרת הסנקציות העתידיות על מפקד כוח קודס, יוסרו גם העיצומים על כוח קודס עצמו, ארגון המכונה "המוסד האיראני" ושנטען כי הוא אחראי לפעולות טרור רבות, בין היתר נגד ישראלים. בנוסף לזאת, הוחלט בהסכם על הסרת הסנקציות על חיל האוויר של משמרות המהפכה ועל בכירים בפרויקט הגרעין האיראני.

   

  מי ומי ברשימה הלבנה

  ברשימה גם עלי אכבר סאלחי, שר החוץ לשעבר וכיום ראש הארגון לאנרגיה אטומית באיראן, וכן אחד מקודמיו בתפקיד זה, פריידון עבאסי-דוואני. ב-2010 ניצל עבאסי-דוואני, שעמד בראש הפקולטה לפיזיקה באוניברסיטה בטהרן, מניסיון התנקשות בעת שנסע במכוניתו. כלי תקשורת בעולם ייחסו את ניסיון החיסול הזה לישראל, שעל פי דיווחים שונים עמדה מאחורי חיסול כמה מדענים איראנים.

   

  יחד איתו ברשימת מוסרי הסנקציות גם מוחמד רזה נאקדי ממשמרות המהפכה, שאמר כי "מחיקת ישראל מהמפה" צריכה להיות מטרת איראן, גם אם לרפובליקה האיסלאמית לא יתאפשר לבנות פצצת אטום. ברשימה גם השר לשעבר מוסטפה מוחמד נג'אר, לשעבר בכיר במשמרות המהפכה, שצוטט כתומך בתקיפת ישראל, מוחמד נדרי, ראש התעשייה האווירית של איראן (שגם ממנה יוסרו סנקציות) וקצין בכיר אחר, חוסיין סלמי, שאמר כי הניסיון האיראני להשיג כלי נשק מתקדמים לא מונע על ידי אסטרטגיה צבאית, אלא עקב הדת.  

   

  על פי ההסכם, עד 15 בדצמבר יגיש ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, יוקיה אמאנו, דו"ח שיקבע אם איראן עומדת בתנאי ההסכם. אם המעצמות ישתכנעו שטהרן אכן מכבדת את ההסכם, תחל הסרה הדרגתית של הסנקציות הבינלאומיות, לרבות אלו שהוטלו על בכירים ועל חברות. אמברגו הנשק על איראן יוסר גם הוא בעתיד. בתוך חמש שנים מיישום ההסכם יבוטל האיסור למכור לאיראן נשק קונבנציונלי, ובתוך שמונה שנים יוסר גם האמברגו על טכנולוגיית טילים.

   

  רשימת הסנקציות שיוסרו

  במסגרת הסרת הסנקציות תוכל איראן להחזיק ולתפעל ספינות להעברת נפט גולמי, מוצרי פטרוליום, מוצרים פטרו-כימיים למטרות של גז טבעי מאיראן ואליה, ותפעיל נמל שדרכו תוכל לבצע סחר בשלל מוצרים. איראן תוכל למכור, לספק, לייצא ולהעביר באופן ישיר ועקיף זהב ומתכת מסוגים שונים. בנוסף היא תוכל למכור, לספק, לייצר ולהעביר באופן ישיר ועקיף מתכות מסוג גרפיט, אלומיניום, ברזל ופחם מאיראן ואליה במסגרת תנאי ההסכם. היא תוכל לבצע עסקות למטרות פטרו-כימיות, אנרגיה ובניית ספינות למגזרים שונים באיראן ולנמלים איראניים.

   

  בהסכם פורטו כל תחומי הסנקציות שיוסרו על ידי האו"ם: העברת כספים בין מוסדות ואישים מהאו"ם לבין מוסדות ואישים איראניים, כולל מוסדות כלכליים; פעולות בנקאיות; תמיכה כלכלית בסחר עם איראן; התחייבויות למענקים לממשלת איראן; עסקאות באגרות חוב ציבוריות; ייבוא וייצוא של נפט וגז מאיראן; ייצוא של ציוד או טכנולוגיה למגזר הגז והפטרוכימיה, וכן השקעות בענף זה; גישה של טיסות מטען לנמלי תעופה של האו"ם; וייצוא זהב, מתכות יקרות ויהלומים.

   

  כמו כן, ארה"ב תעצור את הסנקציות בתחומים אלו: עסקאות כלכליות ובנקאיות עם בנקים איראניים ומוסדות כלכליים, כולל הבנק המרכזי של איראן, אישים וישויות שמזוהים עם ממשלת איראן; עסקאות בריאל האיראני; הגבלות סחר על הכנסות איראניות מחו"ל; מאמצים להפחתת המכירות האיראניות של נפט גולמי; ייצוא או מכירה של מוצרי נפט לאיראן; עסקאות עם מגזר האנרגיה האיראני; עסקאות עם מגזר הימאות האיראני ומפעילי נמלים; סחר בזהב, מתכות יקרות ויהלומים; וארה"ב תאפשר גם מכירה של כלי טיס לטיסות מסחריות וחלקים נלווים ושירותים לאיראן.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים