שתף קטע נבחר

דרישה מבית המלוכה: חשפו את הקשר הנאצי

בעקבות פרסום הסרטון של מלכת בריטניה מצדיעה במועל יד בילדותה, והקשר בין היטלר לדוד שהפך למלך, קוראים פוליטיקאים לפתיחת הארכיונים. היסטוריונית מזכירה: "בית המלוכה השמיד ב-45' תכתובות עם נאצים"

 

 

חשיפת הסרטון שבו נראית המלכה אליזבת כילדה מצדיעה במועל יד מעוררת בבריטניה דרישה שלפיה בית המלוכה יחשוף סוף סוף קשרים שניהל בשנות ה-30 עם המשטר הנאצי, לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. עד עתה נשמר התיעוד ההיסטורי בארכיון המלכותי, אבל חשיפתו על ידי עיתון "הסאן" אתמול לפנות בוקר (בין שישי לשבת) עוררה מחדש את הטענה בבריטניה שלפיה במשך שנים הצניע בית המלוכה - משיקולים מובנים - קשרים שהתנהלו עם גורמים ברייך השלישי.

 

שלא כמו הארכיון הלאומי, הארכיון המלכותי כולל התכתבויות בין בני המשפחה לבין פוליטיקאים ואריסטוקרטים מהמפלגה הנאצית. כעת, יותר משמונים שנה לאחר מכן, כשהיחסים הללו מעוררים דיון עולמי, היסטוריונים וחברי פרלמנט קוראים לפתוח את הארכיון.

 

פול פלין, אחד מחברי הפרלמנט בעלי ההשפעה הגדולה ביותר בבריטניה, שבין השאר תמך בחשיפת ההתכתבויות בין הנסיך צ'ארלס לפוליטיקאים, טען שמשפחת המלוכה צריכה לאפשר גישה מלאה לארכיונים, כולל אלה המתייחסים לגרמניה בשנות ה-30. "זה היה חלק מעניין מאוד בהיסטוריה שלנו, כשהיה לנו מלך לעתיד שפלירטט עם הנאצים והחולצות השחורות, ואנחנו צריכים לדעת את האמת על זה. אנחנו צריכים יותר פתיחות".

 

"משפחת המלוכה לא יכולה להדחיק את ההיסטוריה שלה עד אין קץ", אמרה קרינה אורבך, מהמכון למחקר היסטורי באוניברסיטת לונדון, לעיתון "הגרדיאן". "זאת צנזורה, וצנזורה היא לא ערך דמוקרטי. עליהם להתמודד עם העבר שלהם. אני מגיעה מגרמניה, מדינה שבה על כולנו להתעמת עם העבר שלנו".

שער "הסאן" (צילום: AP) (צילום: AP)
שער "הסאן"(צילום: AP)
 

בסרטון המשפחתי שפרסם "הסאן" נראית המלכה אליזבת בגיל 7 מצדיעה במועל יד לצד אמה, אחותה ודודהּ בחצר טירת בלמורל. אליזבת, המלכה האם, מרימה את ידה במה שנראה כמו הצדעה נאצית, ובתה מחקה אותה. הנסיך אדוארד, לימים המלך אדוארד השמיני, נראה גם הוא מרים את זרועו.

 

אדוארד, שהפך מאוחר יותר למלך אדוארד השמיני וויתר על כתרו כדי להתחתן עם אשת החברה האמריקנית ואליס סימפסון, הואשם פעמים רבות בתמיכה בנאצים. הזוג צולם לצד היטלר באוקטובר 1937, פחות משנתיים לפני פריצתה של מלחמת העולם השנייה, "הסאן" לא חשף כיצד השיג את הסרטון מ-1933, ובארמון בקינגהם מיהרו למסור בתגובה כי הם מאוכזבים מאוד שקטע הווידאו הופץ. "מאכזב מאוד לראות שהסרט, שצולם לפני שמונה עשורים, מופץ כך ומנוצל לרעה", נמסר מהארמון.

 

מי המדליף?

בינתיים, בארמון החלו בחקירה כדי לבחון מי הדליף את הסרטון לצהובון. ב"טלגרף" נכתב כי בית המלוכה יבקש מהמשטרה לחקור בעצמה, אם תימצא עדות לכך שהסרטון נגנב מהארכיונים המלכותיים שבארמון וינדזור. לפי ההערכה, הסרטון צולם על ידי אביה של המלכה, המלך לעתיד ג'ורג' השישי.

המלכה אליזבת (צילום: EPA) (צילום: EPA)
המלכה אליזבת(צילום: EPA)

פרסום הסרטון עורר סערה בבריטניה, ועל פי רוב טענו המבקרים ש"הסאן" פרסם תיעוד של המלכה בהיותה ילדה. אבל העורך של העיתון, שטיג אבל, הגן על ההחלטה: "זה עניין חשוב ומעניין – האריסטוקרטיה הבריטית בשנות ה-30 הביעה חיבה כלפי פאשיזם".

 

אורבך, שחיברה את הספר "Go-Betweens for Hitler" שבו ניסתה להתחקות אחר הקשרים בין בית המלוכה לנאצים, בילתה שנים בניסיון להשיג גישה למסמכים שבארכיון המלכותי. היא תיארה את הארכיון שבטירת ווינדזור: "מקום יפהפה לעבוד בו, אבל לא אם אתה רוצה לעבוד על חומרים מהמאה ה-20. אנחנו יודעים שאחרי 1945 היה מבצע 'ניקוי'. בית המלוכה היה מאוד מודאג שהמסמכים יתפרסמו, אז הוא השמיד אותם".

 

הלן מקארתי, היסטוריונית של בריטניה המודרנית באוניברסיטת "קווין מארי" בלונדון, תמכה בדברים של אורבך, וצייצה בחשבון הטוויטר שלה: "אם הארכיונים המלכותיים היו יותר נגישים ומסבירי פנים לחוקרים, חשיפות מהממות כמו הכתבה בשער של 'הסאן' היו מתקבלות בהקשר נכון".

 

היסטוריונית בריטית אחרת, אלכס וון טונזלמן, הוסיפה שהגבלת הגישה של הציבור וההיסטוריונים לארכיונים של בית המלוכה היא למעשה בלתי דמוקרטית: "אנחנו צריכים יותר גישה. אנחנו צריכים להיות בוגרים לגבי זה. ההיסטוריה של המדינה הזאת שייכת לציבור". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים