שתף קטע נבחר

מיליונים יושבו לחיילי מילואים עובדי המדינה

תביעה שהגישו שני טייסים מבצעיים במילואים, הממלאים תפקידים בכירים במשרדי ממשלה, הסתיימה בפסיקה: המדינה תשיב עשרות מיליוני שקלים שנוכו שלא כדין עבור ימי מילואים שבוצעו בסופי שבוע וחגים. העברת התשלום תתבצע בחודשים הקרובים

המדינה תשיב עשרות מיליוני שקלים לעובדי מדינה משרתי מילואים, בגין הפרשי שכר שניכתה מהם שלא כדין בעבור ימי מילואים שבוצעו בשבתות ובחגים מאז אוגוסט 2008. כך נקבע בפסק דין הצהרתי שהתקבל היום (א') בבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב.

 

 

פסק הדין ניתן בתביעה שהוגשה על ידי שני טייסים מבצעיים במילואים, הממלאים תפקידים בכירים במשרדי הממשלה בחייהם האזרחיים, בעבור ניכויים פסולים ממשכורתם. ההחלטה חלה על כלל עובדי המדינה המשרתים במילואים וההחזר יבוצע לא יאוחר מחודש נובמבר השנה. מאחר שהמדינה היא המעסיק הגדול ביותר במשק, המשמעות היא כי היא תשיב למשרתי מילואים עובדי מדינה עשרות מיליוני שקלים בחודשים הקרובים.

 

50 ימי מילואים בשנה

הטייסים הגישו לפני כשלוש שנים בקשה לאישור תביעה ייצוגית נגד המדינה בהיקף של 32 מיליון שקל, בעבור ניכויים פסולים ממשכורתם של משרתי המילואים. בהמלצת בית הדין, ובהסתמך על התחייבות המדינה להחיל את תוצאות ההליך על כלל משרתי המילואים גם אם ההליך ינוהל כתביעה פרטנית - הסכימו באי כוחם של טייסי המילואים לנהל את התביעה כפרטנית.

 

תרגיל צבאי בצפון הארץ. הזכאים יזכו להחזר עד חודש נובמבר השנה (ארכיון) (צילום: AP) (צילום: AP)
תרגיל צבאי בצפון הארץ. הזכאים יזכו להחזר עד חודש נובמבר השנה (ארכיון)(צילום: AP)

חוק שירות המילואים החדש שנכנס לתוקף ב-1 באוגוסט 2008, קובע כי משרתי מילואים המבצעים את שירות המילואים בימי המנוחה, בחגים או בימי חופש - יקבלו גם שכר עבודה רגיל וגם תגמול מילואים.

 

התובעים, שכיהנו במועד הגשת התביעה כעוזר בכיר למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה ויועץ מנכ"ל המשרד לפיתוח הנגב והגליל, משרתים כל אחד כ-50 ימי מילואים בשנה. בתביעה, שהוגשה באמצעות עו"ד חן בכר ממשרד בכר-שבתאי, הם טענו כי במסגרת כוננויות סדירות ופעילות מבצעית, חלק לא קטן משירות המילואים שלהם נופל על ימי המנוחה או בימי החופשה.

 

עם זאת, בתביעה נטען כי דווקא המדינה, מי שחוקקה את החוק ומי שאמורה להוות דוגמה ליתר המעסיקים - במיוחד בכל הקשור לשמירה על זכויות משרתי המילואים - הפרה את הוראות החוק וניכתה שלא כדין לעובדיה את שווי השכר והנלווים של ימי המנוחה במהלך שירות המילואים. כלומר, בניגוד להוראות חוק שירות המילואים ולתיקון שהוחל בחוק הביטוח הלאומי, המדינה שמרה לעצמה את התשלומים שהיתה צריכה להעביר לעובדים.

 

בהחלטתו, בית הדין קבע על מתן "צו הצהרתי לפיו על המדינה להשיב את הפרשי השכר שניכתה מעובדיה ששירתו במילואים בימי שישי ושבת, בימי מנוחה ובימי חופשה, וזאת מחודש אוגוסט 2008 שבו נכנס לתוקף חוק שירות המילואים. ההצהרה תחול על כלל עובדי המדינה המשרתים במילואים וההחזרה יבוצעו לא יאוחר מיום 19.11.2015.

 

עוד נקבע כי אם תחליט המדינה בנקודת זמן כלשהי בעתיד לשנות את שיטת הניכוי משכרם של משרתי המילואים, יהיה עליה להודיע על כך מראש לתובעים. בנוסף הורה בית הדין למדינה לשלם לשני טייסי המילואים הוצאות משפט ושכר טרחה בסך כולל של 80,000 שקל.

 

"פסק דין פורץ דרך"

פסק הדין חל אמנם רק על משרתי מילואים המועסקים בשירות המדינה - אבל עו"ד בכר העריך כי מאחר שמדובר במעסק הגדול ביותר במשק, הוא צופה כי תהיה לו גם השפעה על מעסיקים פרטיים, שגם רבים מהם אינם מקפידים על הוראות החוק.

 

"מדובר בפסק דין פורץ דרך, המשנה מצב קיים עבור אלפי משרתי מילואים בשירות המדינה, ובכלל",  הואמסר. "ההליך החל כתביעה ייצוגית ושמר על אופיו 'הייצוגי' גם לאחר שהוסב לתביעה פרטנית של שני אנשי מילואים ובית הדין ניהל אותו מלכתחילה כהליך שתוצאותיו יחולו על כלל משרתי המילואים המועסקים בשירות המדינה.

 

"משרתי המילואים מתייצבים לדגל כל אימת שהם מתבקשים לעשות כן, מתוך תחושת שליחות ורצון לתרום את חלקם לביטחון המדינה, ואין הם מבחינים בין ימי עבודה לימי שבת או חג", הוסיף. "על כן על המדינה להתייצב לצדם בכלל, ובפרט, לקיים את החוקים שהיא עצמה מחוקקת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
צילום: אביבית שבתאי.
עו"ד חן בכר
צילום: אביבית שבתאי.
מומלצים