שתף קטע נבחר

את מחולל שירי אלתרמן ניסיתם?

גיא חג'ג' נענה להצעת המרצה שלו ויצר במקום עבודה סמינריונית אלגוריתם שכותב שירים של אלתרמן. במבט מעמיק בשירים שיוצר המחשב אין ממש הגיון, אבל הם עדיין יותר טובים מחלק ממה שיוצרים היום. מה, לא?

"וּמוֹצֵץ לָעַבְדוּת לֵךְ וּקְצָת הַדָּמִים

שֶׁתִּגַּע מְדָרְגוֹת עוֹד יַזְהִיב לֶהָקִיפֶךָ" (לא אלתרמן)

 

זה רק נראה כמו שירה: גיא חג'ג' נעזר במתכנת רונן נס ויצר את המחוללתרמן - אלגוריתם שבלחיצה כותב שירים של המשורר הידוע.

 

קחו שירים: הקליקו כדי לנסות את המחולל

 

חג'ג', בן 33, כתב מוזיקה (גם אצלנו) וסטודנט לתואר שני, הגיש את הפרויקט כעבודת סיום בחוג לספרות באוניברסיטת תל אביב. והוא "אינו מתיימר להחליף את נתן אלתרמן הבלתי רגע ניתן להחלפה, אבל הוא מעז לבדוק עד כמה מבנה השירים שלו היה מתמטי וניתן לחיזוי".

 

חילול הקודש?  ()
חילול הקודש?

 

 למה הוא עשה את זה? כך ניסח את הדברים לדף הבלוג "עונג שבת":

 

כי חוללת עליי.  ()
כי חוללת עליי.

 

חג'ג' מסביר כי המחולל משתמש בעשרות שירים שנסרקו ופורקו לחלקים. וכי "הוא מרכיב אותם מחדש תוך שמירת המבנה והסגנון הצורני." הוא מוסיף כי זה נכון שזה נראה כמו, אבל זה כמובן ג'יבריש. "רוב האנשים לא קוראים את אלתרמן באופן עמוק - הם מכירים חלק. אז הם לוחצים על המחולל ואומרים 'איזה קטע - יצא לי' כי באופן שטחי זה אלתרמן - אבל אם תביא את זה לסטודנט לשירה למשל, הוא יגיב - 'מה זה החרא הזה - זה קשקוש, פרודיה.'"

 

"כי העיר יש נצא המילים אדומות."  ()
"כי העיר יש נצא המילים אדומות."

 

מחוללים

המחוללתרמן הוא אחד בשרשרת ארוכה ומצליחה. אפשר לציין את what would i say? (מה אני היייתי אומר)- אפליקציה שלקחה מילים וחצאי משפטים מסטטוסים מהעבר ומשלבת אותם. את הלפידומטור שיצר סטטוסים של יאיר לפיד, מחולל שמות המבצעים הצה"ליים ומחולל החחחחחח' - לתגובות.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים