שתף קטע נבחר

ה-CT חשף: מגילת פסוקי "ויקרא" מלפני 1,500 שנה

חוקרי רשות העתיקות הוכו בתדהמה: אמצעים טכנולוגיים חדישים ובכללם סריקות CT סייעו לחשיפת התגלית ההיסטורית שנכתבה במאה השישית

  

 

טכנולוגיה חדשנית אפשרה לפענח מגילת קלף שרופה, שהתגלתה לפני 45 שנה במהלך חפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות בבית כנסת עתיק בעין גדי. על המגילה העתיקה מופיעים קטעים מתוך ספר ויקרא שנכתבו לפני 1,500 שנה.

 

המגילה העתיקה פוענחה בעזרת אמצעים טכנולוגיים חדישים. הבוקר (יום ב') הוצגה התגלית בנוכחות שרת התרבות והספורט מירי רגב ומנכ"ל רשות העתיקות ישראל חסון.

 

המגילה נמצאה מפוחמת אך בשל התפוררותה לא ניתן היה לאפשר את פתיחתה. לאחר ביצוע סריקות CT התגלו שמונה פסוקים ראשונים מתוך ספר ויקרא. המגילה כתובה בעברית ומתוארכת לפי בדיקות פחמן לסוף המאה השישית לספירה הנוצרית.

בשל התפוררותה לא ניתן היה לפתוח את המגילה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
בשל התפוררותה לא ניתן היה לפתוח את המגילה(צילום: מוטי קמחי)

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

מדובר במגילה מהחומש, הקדומה ביותר שנמצאה בארץ ישראל לאחר מגילות מדבר יהודה שרובן מתוארכות לסוף ימי בית שני. גילוי המגילה נחשב לראשון של חלק מספר תורה בתוך בית כנסת עתיק שנתגלה בחפירות ארכיאולוגיות.

 

השימוש בטכנולוגיה החדשה נוצר כתוצאה משיתוף פעולה בין רשות העתיקות לחברת מרקל טכנולוג'יס, במהלך עבודות לשימור קטעי מגילות ובתי תפילין המצויות בידי הרשות. "פענוח המגילה

היה עבורי חידה של 45 שנה", סיפר ד"ר ספי פורת, שמצא את המגילה בשנות ה-70. "עין גדי היה כפר יהודי בתקופה הביזנטית ובו היה בית כנסת עם רצפת פסיפס וארון קודש שנשרף כולו".

 

בנוסף למגילה נמצאו בבית הכנסת העתיק מנורת שבעת קנים מברונזה, קופה ובתוכה 3,500 מטבעות, כלי חרס וכלים לבשמים. פנינה שור, אוצרת מגילות מדבר יהודה ברשות העתיקות, ציינה כי התגלית היכתה את החוקרים בתדהמה. לדבריה, "בהתחלה לא האמנו שנצליח לפענח את המגילה השרופה. עכשיו נוכל להנחיל לדורות הבאים גם את ספר התורה העתיק מלפני 1,500 שנה".

 

שרת התרבות והספורט רגב אמרה כי הממצא ממחיש את הקשר העמוק בין ארץ ישראל לעם היהודי. "הגילוי מגיע דווקא בימים שבהם מנסים העמים השונים לאתגר את השאלה למי הזכות ההיסטורית על הארץ הזו. הוא מעניק צבע ועדות נוספת לכך שעם ישראל חי ונשם את הארץ הזו, התפלל לאלוהים מתוך אמונה עיקשת וחרף האיומים שמולם הוא ניצב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הממצאים שנחשפו לפני 45 שנה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים