שתף קטע נבחר

מועצת הביטחון אימצה את הסכם הגרעין

איראן מתקדמת צעד נוסף לקראת הסרת הסנקציות. בתום תקופת מבחן שתימשך שלושה חודשים ישוחררו לטובת איראן יותר מ-100 מיליארד דולרים שהוקפאו. משמרות המהפכה בטרם ההצבעה: ההחלטה לא מקובלת עלינו

מועצת הביטחון של האו"ם אימצה אחר הצהריים (יום ב') פה אחד את הסכם הגרעין עם איראן וקבעה מפת דרכים להחזרת איראן ממדינה מבודדת ומשוקצת בחזרה אל משפחת העמים ומה שחשוב לא פחות מבחינה איראנית - הפסקת הבידוד הפיננסי של טהרן.

 

לפי ההחלטה של מועצת הביטחון, שעברה ברוב של 15 מדינות תומכות וללא מתנגדים, איראן תמשיך להיות נתונה לסנקציות בשלושת החודשים הקרובים, שבהם פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית יגישו דו"ח שיאשר שאיראן נוקטת כמה פעולות מעשיות להסגת תוכנית הגרעין. המועצה אישרה גם את הצעדים שיאפשרו מכניזם להחזרה מהירה של הסנקציות של האו"ם אם איראן לא תעמוד בהתחייבויותיה. מוקדם יותר אישר האיחוד האירופי את ההסכם.

מצביעים על הסכם הגרעין (צילום: AP) (צילום: AP)
מצביעים על הסכם הגרעין(צילום: AP)

 

אישור הפעילות של איראן לכיווץ תוכנית הגרעין שלה בצורה שתמנע ממנה לבצע פריצה למדינת סף גרעינית, יביא לאיראן הקלה פיננסית ניכרת. בתום תקופת המבחן ישוחררו לטהרן יותר מ-100 מיליארד דולר שהוקפאו בגלל הסנקציות במקומות שונים בעולם. סין לבדה מחזיקה 20 מיליארד דולר איראניים שהיא חייבת בגלל יבוא נפט בעבר.

 

אם איראן תבצע הפרה של ההסכם או תיתפס מרמה, החלטת מועצת הביטחון תאפשר לכל אחת מהחברות הקבועות להחליט על החזרת הסנקציות בהחלטת מועצת הביטחון, כשאין לאף חברה אחרת כוח של וטו לעניין זה.

 

ברגע שההקלה בסנקציות תיושם, שבע החלטות קודמות של האו"ם יבוטלו והצעדים שנכללו בהחלטה החדשה ייכנסו לתוקף.

 

משמרות המהפכה: נעשו שינויים לא מקובלים בהחלטה

ההליכה המיידית להעברת החלטה במועצת הביטחון הופכת את הדיונים בקונגרס האמריקני לאישור ההסכם עם איראן לכמעט בלתי רלוונטיים. אף שהקונגרס קיבל לידיו את ההסכם וסקירתו תימשך 60 יום והסנקציות של האו"ם יוסרו רק בעוד שלושה חודשים. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ביקש מחברי המועצה לעכב את הסרת הסנקציות עד שתושלם סקירת הקונגרס.

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

קרי עצמו הודה כי חמש המעצמות האחרות החתומות על הסכם הגרעין עם איראן לא יפעלו על פי לוח הזמנים והתכתיבים של הקונגרס האמריקני. הוא מזהיר כי דחיית ההסכם על ידי הקונגרס תאפשר לאיראן ליהנות משני העולמות: היא לא תהיה מחויבת להסכם הגרעין ותזכה לשחרור הכספים האיראניים המוקפאים במדינות, חברות ובמוסדות פיננסיים ברחבי העולם.

 

מוחמד עלי ג'עפרי, מפקד משמרות המהפכה באיראן, אמר לפני ההצבעה במועצת הביטחון כי ההחלטה בלתי מתקבלת על הדעת משום שכמה חלקים מהטיוטה חצו את הקווים האדומים שהציבה איראן. "לעולם לא נקבל אותה", צוטט בסוכנות הידיעות האיראנית "תסנים".

 

שגריר איראן לאו"ם גולאמולי חושרוּ תקף במועצת הביטחון את שגרירת ארה"ב באו"ם סמנתה פאוור שהצהירה מוקדם יותר כי איראן מפיצה טרור. "פאוור האשימה את המדינה שלנו בערעור היציבות באזור ובקידום טרור". "המדינה שפלשה לאזור שלנו וגרמה להתפשטות הטרור והקיצוניות אינה במצב להעלות האשמות כאלה נגד המדינה שלנו. פעולות נואלות של ארה"ב באזור שלנו במשך כל כך הרבה שנים הן הבסיס לפעולות שאנחנו נוקטים בשכנות שלנו. אנחנו מדינה יציבה באזור בלתי יציב. אנחנו עוזרים לשכנינו לייצב את המצב".

 

נתניהו: "ההסכם מקרב מלחמה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בפתח ישיבת סיעת הליכוד לדיון במועצת הביטחון ואמר: "ביום שבו שליט איראן חוזר שוב על כוונתו להשמיד את מדינת ישראל, מועצת הבטחון של האו"ם נותנת הכשר למדינה שמפרה באופן שיטתי את החלטות מועצת הביטחון. אין גבול לצביעות. הדרך הטובה ביותר להילחם בצביעות הזאת היא לומר את האמת: אומרים שההסכם מרחיק מלחמה, זה לא נכון הוא מקרב מלחמה".

"אין גבול לצביעות". נתניהו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"אין גבול לצביעות". נתניהו(צילום: רויטרס)

"ראשית, איראן תקבל מאות מיליארדי דולרים והיא כבר עכשיו מצהירה בגלוי שתשתמש בו לחמש את הזרועות שלה בעולם. שנית, יתחיל מירוץ חימוש גרעיני במזהת. אומרים שלא יכול להיות שכל העולם טועה ומזה מקישים שהעסקה טובה, לא נכון. לא כל העולם טועה. רבים במזרח התיכון רואים עין בעין עם ישראל שההסכם מסוכן להם, לאזור ולעולם. ההיסטוריה הוכיחה שגם כאשר העולם מאוחד הוא לא בהכרח צודק. לצפון קוריאה יש כתריסר פצצות גרעין. את האמת הזאת צריך לומר בקול צלול כי היא משרתת את מדינת ישראל".

 

נציג ישראל לא השתתף בישיבת מועצת הביטחון, שאליה הוזמנו נציגי איראן, גרמניה והאיחוד האירופי שהיו שותפים במו"מ, אבל עם תום הישיבה, התייצב שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור מול המיקרופון ביציאה מאולם מועצת הביטחון והודיע שהוא הגיע כדי "לקלקל את החגיגה".

 

"האיראנים צוחקים לכולנו בפרצוף וכשהנבל צוחק, משהו ממש לא בסדר", העיר פרושאור והאשים את המעצמות: "היום נתתם פרס עצום למדינה המסוכנת ביותר בעולם. אני לא רוצה להיות זה שהורס את האופוריה, אבל מישהו צריך להגיד לכם שהמלך הוא עירום".

 

פרושאור אמר כי הקהילה הבינלאומית "מסרבת לראות שמה שקרה היום הוא טרגדיה. זוהי שגיאה אסטרטגית חמורה". הוא הזהיר ש"ההשלכות של ההסכם הגרוע הזה יהיו ברורות לכולם בעתיד הרחוק, אבל עבור ישראל העתיד הזה כבר כאן". שגריר ישראל באו"ם אמר שההנהגה האיראנית צוחקת וממשיכה לאיים בחיסול ישראל. "בישראל אנחנו נוטים להתייחס ברצינות למי שמאיים לחסל אותנו", הוא הצהיר.

 

מאוחר יותר התייחס נשיא ארצות הברית ברק אובמה להחלטה באו"ם ואמר כי היא שולחת מסר שמדינות נוספות מלבד אלו שחתמו על הסכם הגרעין עם איראן מכירות כי מדובר בדרך הטובה ביותר להבטיח שאיראן לא תשיג נשק גרעיני.

  

מנגנון להחזרה מהירה של הסנקציות

ההחלטה מאפשרת אספקת טכנולוגיית לבניית טילים בליסטיים וכלי נשק כבדים, כמו טנקים ומסוקי תקיפה, לאיראן עם אישורה של מועצת הביטחון, אולם ארצות הברית הטילה וטו על כמה בקשות כאלה.

 

ההגבלות על הטילים הבליסטיים נמשכות שמונה שנים ועל כלי הנשק הכבדים - חמש שנים. ההחלטה מותירה על כנה אמברגו נשק על כלי נשק קונבנציונליים למשך חמש שנים. ההחלטה גם מותירה על כנה את ההגבלות על העברת

 טכנולוגיה גרעינית לאיראן למטרות שלום למשך עשור. כך יתאפשר לאו"ם להחזיר את הסנקציות על איראן לעשר השנים הבאות.

 

המנגנון יעבוד כך: אם המועצה תקבל תלונה על הפרת ההסכם, היא תצטרך להצביע מחדש תוך שלושים ימים על הרחבת ההקלה בסנקציות. אם המועצה לא תצליח להצביע בעד החלטה, הסנקציות יופעלו מיידית. ההליך מונע כל וטו של המעצמות שתיווכו בהסכם, כמו רוסיה וסין, ממניעת ההחזרה המהירה של הסנקציות.

 

כל הצעדים של החלטת האו"ם יסתיימו תוך עשור אם הסכם הגרעין לא יופר. עם זאת, שש המעצמות והאיחוד האירופי כתבו למזכ"ל האו"ם באן קי מון בשבוע שעבר כדי ליידע אותו שבתום העשור, יבקש להוביל הארכה של חמש שנים של המכניזם המאפשר להטיל מחדש את הסנקציות.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
מועצת הביטחון. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים