שתף קטע נבחר

אושרה החמרת עונש למיידי אבנים: "מחבלים"

בתום דיון סוער אישרה הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את החוק שיזמה ציפי לבני והושלם ע"י איילת שקד. מעתה ניתן לגזור 10 שנות מאסר גם בלי להוכיח כוונת פגיעה. הח"כים מהמחנה הציוני תמכו. זחאלקה זעם: "זו צביעות"


ארכיון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ארכיון(צילום: AFP)

בתום דיון סוער אישרה הערב (ב') מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את חוק החמרת הענישה למיידי אבנים וחפצים. מדובר בהצעה שיזמה שרת המשפטים הקודמת ציפי לבני והושלמה על ידי מחליפתה איילת שקד. בהצעה תמכו 69 חברי כנסת, כולל הח"כים מהמחנה הציוני, מול 17 מתנגדים.

 

החוק מוסיף ומחדד שתי סוגיות. הראשונה היא קביעת עבירה חדשה בנוגע ליידוי אבנים לעבר שוטרים או אל עבר כלי רכב משטרתיים, כאשר הכוונה היא להכשיל או להפריע במילוי תפקידם.

 

הסוגיה השנייה עוסקת בפיצול של עבירת יידוי האבנים לשני מדרגים שונים. תחת המדרג הראשון יענשו מיידי אבנים בעד 10 שנות מאסר מבלי שיהיה צורך בהוכחת כוונת פגיעה במעשיהם. תחת המדרג השני יכללו עבירות של יידוי אבנים כאשר הוכחה כוונת פגיעה, ועונשם המקסימלי של אלו יהיה 20 שנה.

 

עד היום מדרג הענישה למחבל אשר יידה אבן או חפץ לעבר כלי רכב או אדם הנמצא בנתיב תחבורה עמד על 20 שנה. בפועל, על מנת לקבל את העונש המקסימלי הייתה נדרשת הוכחת יסוד נפשי מיוחד של כוונת המחבל לפגוע. אולם מקרים רבים העלו קושי בהוכחת הכוונה, וכך נוצר מצב שבו מחבלים אשר יידו אבנים זכו לקבל עונשים קלים מאד ביחס לחומרת העבירה.

 

"היום נעשה צדק", אמרה השרה השקד אחרי אישור החוק. "במשך שנים מחבלים התחמקו מענישה ומאחריות. הסובלנות כלפי מחבלים מפסיקה היום. מיידה אבנים הוא מחבל, ורק עונש הולם יוכל לשמש כגורם מרתיע, מעניש וצודק".

 (צילום: גיל נחושתן) (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

במהלך הדיון, שהיה סוער ומתוח, אמר ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת): "תארו לעצמכם שהיינו מביאים בפני דיין צדק את מיידי האבנים ואת מי שגרם להם ליידות אבנים. את מי השופט היה מכניס לכלא? את זה שהרס את הבית, הפקיע את הקרקע, הרג את האח? או את הילד שזרק אבן? אתם נטפלים לאדם שהגיב לעוולות גדולים. איזו צביעות. מי שהורס בתים מקבל צל"ש אבל הילד שהכעס שלו מוצדק נענש".

 

ח"כ אחמד טיבי הוסיף: "יש הוראה בצבא שאם מגיעים חיילים אל אזור שיש בו הפגנה של יהודים ואחד המפגינים מתנפל עליהם, אסור לירות בו כי הוא יהודי. באותן נסיבות כשמדובר בערבים יורים כדי להרוג. 'לנטרל' קוראים לזה. לכן, דינו של פלסטיני למות גם אם הוא זורק אבן לא קטלנית. הכי מקומם זה ירי בגב".

 

המהומה התלהטה כשסגן יו"ר הכנסת חיליק בר, שניהל את הדיון, ענה לטיבי: "זה בסדר לבקר את חיילי צה"ל, רק תזכור שבזכותם אתה יכול לקיים את הדיון הזה פה. כמו שהם שומרים עליי הם שומרים גם עליך בג'ונגל של המזרח התיכון".

 

בסיעה המשותפת זעמו על הדברים והדיון נקטע בשל צעקות והערות למשך דקות ארוכות. "מה ההבדל בין מה שאתה אומר לבין הדברים של ירון מזוז?", שאל טיבי את בר, והתייחס לסגן השר שטען שאזרחים ערבים מקבלים תעודת זהות כי "עושים לכם טובה".

 

ח"כ תמר זנדברג ממרצ תקפה את בר ואמרה לו: "תיכף תבקש שנצדיע לך". איציק שמולי אמר לה: "זנדברג נכנסה לכנסת בזכות קולות החיילים ומאז נטשה אותם". בהמשך המהומה הוצאה זנדברג מהאולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ארכיון. מיידי אבנים במזרח ירושלים
צילום: AFP
צילום: גיל יוחנן
השרה איילת שקד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים