שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

ערב הסעודית מאיימת: "פעולה צבאית ללא תמיכה אמריקאית" נגד איראן

בזמן שישראל מנהלת קרב מאסף בקונגרס נגד הסכם הגרעין, מאיים בכיר בממלכה באפשרות של תקיפה ללא גיבוי של ארה"ב. "פועלים כעת עם כוחות באזור ללא בעלת הברית הוותיקה", אמר הנסיך בנדר בין סולטן

ביקורת בעולם הערבי על הסכם הגרעין: חבר במשפחה המלכותית הסעודית, הנסיך בנדר בין סולטן, סיפר ליומון הלבנוני דיילי סטאר כי העסקה תאפשר לאיראן להשיג פצצה גרעינית ו"תמיט אסון על האיזור". הנסיך הוסיף ואמר כי בשוך העסקה "ערב הסעודית וכוחות נוספים במפרץ מתכוננים לנקוט בפעולה צבאית, גם ללא תמיכה אמריקאית".

 

אובמה. ידע שהוא חותם על עסקה גרועה - וחתם בכל זאת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אובמה. ידע שהוא חותם על עסקה גרועה - וחתם בכל זאת(צילום: AFP)

 

איראן וערב הסעודית הן שתי המדינות המובילות במאבק הפנים אסלאמי בין הסונים והשיעים ומתחרות זו בזו על הובלת העולם המוסלמי כולו. בממלכה הסעודית חוששים מאוד מכך שאיראן תפנה את טרור השיעים כלפיה, באופן שיצור הפיכה במדינה הערבית.

 

<<עוד באתר ערוץ 20>>

ג'יל רוזנברג לחמה בדאעש וחזרה בחיים כדי לספר על זה

אורן חזן מספר איפה פגש את איציק כהן

כל קורבנות עסקת שליט

 

הנסיך בנדר היה שגריר סעודיה בוושינגטון במשך עשרים שנים לפני ששב לממלכה לשרת כמזכ"ל המועצה לביטחון לאומי בין 2005 ל-2014. בזמן כהונתו התחממו יחסי ישראל וערב הסעודית, ואף נפגש מספר פעמים עם רה"מ לשעבר, אהוד אולמרט. הוא גם אחד מהוגי "יוזמת השלום הסעודית". על אף שכיום הוא אינו חלק מהמעגל הפנימי של מקבלי ההחלטות, הוא נותר מקושר למשפחה המלכותית. חשוב להדגיש כי ראיונות עם הנסיך ניתנים בתיאום ובאישור הסמכויות הבכירות ביותר במדינה וסביר להניח כי לא היה פועל בניגוד לדעת דודו, המלך סלמאן.

 

הנסיך דיבר גם על אובדן האמון של המדינות המזרח התיכון באמריקה, תוך כדי שהוא רומז על השינויים הגיאו-פוליטיים בין ישראל וערב הסעודית: "אנשים באיזור שלנו סומכים כעת על רצון האל, ומאחדים כוחות עם גופים אזוריים חזקים, ומנתחים את המצב בשותפות עם כולם מלבד בעלת הברית הוותיקה ביותר שלנו והחזקה ביותר כיום".

 

בנדר היה הרבה יותר תקיף במאמר דעה שכתב עבור את החדשות הערבי Elaph, בו השווה בין עסקת הגרעין עם איראן שהובלה על ידי אובמה ובין עסקת הגרעין עם צפון קוריאה שהובלה על ידי ביל קלינטון. הוא רמז כי בעוד שני ההסכמים היו גרועים, קליטון התכוון לטוב. אובמה, לעומת זאת, ידע כי הוא חותם על הסכם גרוע – ובכל זאת עשה זאת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אובמה בערב הסעודית. האמון נסדק
צילום: רויטרס