שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

מאזן מדמם: כל קורבנות משוחררי עסקת שליט

1,027 מחבלים שוחררו בעסקת שליט האחרונה. על פי השב"כ, חייהם של ששה יהודים נגדעו לאחר שחלק מהמחבלים חזרו לסורם

 
 
בשנת 2011, אחרי משא ומתן ממושך החליטה ממשלת נתניהו לחתום על עסקה לשחרור 1,027 אסירים ועצירים ביטחוניים תמורת שבוי צה"ל, גלעד שליט. בין האסירים המשוחררים נכללו לא פחות מ-280 מחבלים שנשפטו למאסרי עולם על תכנון וביצוע פיגועי טרור ורצח בישראל. נתניהו הביא את ההחלטה לאישור הממשלה "אני מבין את הכאב שלכם, אני אחד מכם" אמר אז למשפחות נפגעי הטרור. לעומתו, ראש השב"כ, יורם כהן, היה הרבה יותר נחרץ "בעזה יש עשרים אלף לוחמים של גדודי עז א-דין אל-קסאם ועם עוד מאתיים מחבלים לא ייפול עלינו העולם" הוא אמר.
 
אבל העולם נפל. לפחות על שש משפחות.
 
באפריל 2014 נרצח צפונית לחברון ניצב משנה ברוך מזרחי ביריות ממארב. הרוצח, זיאד עוואד, אחד ממשוחררי העסקה. חודשיים אחר כך, מחמוד קוואסמה, גם הוא ממשוחררי העסקה, ממן מעזה את החולייה שחוטפת ורוצחת את שלושת הנערים, אייל יפרח, גיל-עד שער ונפתלי פרנקל. שנה חולפת ועוד משוחרר, סוחר הסמים עאסם מאסד, חובר למחבלי תנזים ומספק להם את אמצעי הלחימה ששימשו לרצח דני גונן סמוך לדולב. מספר ימים אחר כך פיגוע טרור נוסף בהשתתפות אחד ממשוחררי עסקת שליט. אחמד נג'אר מכוון ומוביל מירדן את החולייה שרוצחת את מלאכי רוזנפלד סמוך לשבות רחל.
 
במקביל עשרות התראות נקודתיות לפיגועי חטיפה נרשמו מאז שחרור שליט, חלק ניכר מהן הוביל לסיכול מוצלח של השב"כ שגילה, למרבה ההפתעה, שרבים ממתכנני פיגועים הם משוחררי עסקת שליט.
 
אז האם מחיר הדמים של שש משפחות ומחיר הסיכון של אלפים נוספים שווה פחות ממחיר החופש של חייל אחד? כנראה שהוויכוח ימשיך להדהד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד