שתף קטע נבחר

הקרב על זבדאני מחריף: "הרס חסר תקדים"

צבא אסד וחיזבאללה ממשיכים במבצע לכיבוש עיר הגבול האסטרטגית זבדאני מידי ארגוני מורדים קיצוניים. הכוחות הסוריים הרסו מנהרת הברחה בת 70 מטרים. שליח האו"ם מזהיר: "רמות חסרות תקדים של חורבן ונפגעים"

 

 

המתקפה הקשה של צבא אסד וחיזבאללה לכיבוש העיר זבדאני מידי ארגוני המורדים עולה מדרגה, ושליח האו"ם לסוריה מתריע על הרס כבד לעיר ולסביבותיה וכן על הרוגים רבים. סטפן דה מיסטורה, שציטט גורמים מקומיים, אמר כי הצבא הסורי הטיל כמות גדולה של חביות נפץ על זבדאני וגרם "לרמות חסרות תקדים של הרס ולמניין הרוגים גבוה בקרב האוכלוסייה האזרחית".

 

עוד סיפורים מרתקים בדף הפייסבוק של ynet חדשות בעולם

 

השליטה על העיר, הממוקמת כ-45 קילומטרים צפון-מערבית מהבירה דמשק, וכ-10 קילומטרים מהגבול עם לבנון, היא קריטית לשליטת אסד על אזור הגבול בין לבנון לסוריה. ארגון המעקב אחר הנעשה בסוריה דיווח על קרבות עזים שהתחוללו בלילות האחרונים באזור זבדאני. הפצצות כבדות בתוך העיר ומחוצה לה גרמו לנפגעים בשני הצדדים, אולם לא נמסר מספרם המדויק.

 

הטלוויזיה הסורית דיווחה כי הצבא הרס מנהרה בת 70 מטרים ששימשה את הקיצוניים להברחת ציוד לחימה לזבדאני. בתגובה להפצצות מטוסי חיל האוויר הסוריים בעיר ומחוצה לה, השיבו הקיצוניים הסוניים בירי רקטות ופצצות מרגמה על שני כפרים ליד העיר אידליב שבצפון.

צבא סוריה תוקף בעיר. ארכיון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
צבא סוריה תוקף בעיר. ארכיון(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

ברית של קיצוניים סוניים שמכונה "צבא פתח" (כיבוש איסלאמי) תקף את הכפרים השיעיים הצפוניים אל-פואה וכפרייה, שם לכודה כמות גדולה של אזרחים. "בשני המקרים, האזרחים נקלעים ללחימה בעל כורחם".

 

מוקדם יותר השבוע הצליח הצבא הסורי בשיתוף עם כוחות חיזבאללה להתקדם לעומק זבדאני, שבועיים לאחר מבצע משולב לתפיסת הקיצוניים. המורדים אמרו כי הצבא מקיף כעת ברדיוס של חמישה קילומטרים את הקיצוניים המתבצרים במרכז העיר. הצבא הסורי ניתק את אספקת הנשק והמזון מהעיירות הסמוכות, אולם הקיצוניים הצליחו עד כה למנוע מהצבא ומחיזבאללה לפרוץ את קווי ההגנה שלהם ברחובות זבדאני.

 (צילום: google maps) (צילום: google maps)
(צילום: google maps)

"הם התקדמו מעט אך עדיין לא נכנסו לעומק העיר כפי שקיוו", מסר בשיחת טלפון עבד עדו מארגון המורדים אחרר א-שאם. השתלטות מחדש על זבדאני מידי הקיצוניים תיחשב ליתרון אסטרטגי לצבא הסורי שנאבק בכמה חזיתות

 עם כמה ארגונים קיצוניים. מדובר בעיר האחרונה שעדיין בשליטת המורדים, לאחר שהצבא הסורי וחיזבאללה ניהלו מבצע רחב היקף באזור הרי קלמון האסטרטגיים בפרברי דמשק, ליד גבול סוריה-לבנון. בשבוע שעבר, ביום ירושלים העולמי, אמר מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה כי "הדרך לירושלים עוברת בזבדאני, קלמון, חומס וחסכה".

 

זבדאני חשובה מאוד הן למשטר הסורי והן לנסראללה, בעיקר עקב מיקומה על ציר הברחות מרכזי מסוריה ללבנון. בנוסף, כיבושה יסיר במעט את האיום על הבירה דמשק. רק בסוף 2013 עברה זבדאני לחלוטין לשליטת המורדים. המבצע האינטנסיבי של חיזבאללה והמשטר הסורי, שכולל לחימה קרקעית, הפגזות ארטילריות והפצצות מסיביות מהאוויר, מנסה להעבירה שוב לשליטת אסד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים