שתף קטע נבחר

התיק נסגר. השוטרת טוענת: "מכפישים אותי"

חודשיים לאחר שנסגר התיק נגד מפקד מרחב מוריה במשטרה קובי דוידיאן בשל התיישנות, השוטרת שהתלוננה זעמה בשיחה עם ראש אגף משאבי אנוש במשטרה. "הוא ממשיך להתקדם ואותי הפכו לשוטרת בעייתית". עורכת דינה: נגיש ערעור על סגירת התיק

"אני מרגישה שמנסים להשתיק את זה. עברתי גיהינום ואני אלך עם זה עד הסוף בשביל השם שלי. אני מרגישה שאני 'שרופה' במשטרה". כך בסערת נפש הטיחה השוטרת אתי (שם בדוי) בשיחה עם ראש אגף משאבי אנוש במשטרה, ניצב גילה גזיאל. לדברי אתי, מאז שהעידה במח"ש כי מפקד מרחב מוריה, נצ"מ קובי דוידיאן, הטריד אותה מינית, זהותה נחשפה בפני רבים משוטרי ירושלים והיא מושפלת ונתונה למסע הכפשות.

 

אתי שזומנה למח"ש בעקבות תלונה של גורם שלישי נבדקה בפוליגרף והתברר שהיא דוברת אמת. עדותה, כך התברר, אמינה ודווקא בעדותו של דוידיאן נמצאו סדקים. למרות זאת הוחלט במח"ש לפני כחודשיים לסגור את התיק בנימוק כי בשל הזמן הרב שעבר קיים קושי לנהל הליך פלילי. עם זאת, במח"ש העבירו את הממצאים למשטרה כדי שתבחן את הטיפול בסוגיה, אולם עד כה לא ננקטו נגד מפקד מרחב מוריה צעדים משמעתיים והוא ממשיך לכהן בתפקידו כרגיל.

 

נצ"מ דוידיאן. ממשיך בתפקידו (צילום: ערוץ 2) (צילום: ערוץ 2)
נצ"מ דוידיאן. ממשיך בתפקידו(צילום: ערוץ 2)

מפרוטקול של פגישה שנערכה בין אתי לניצב גזיאל במרס 2015 ונחשף כאן לרשונה עולה כי לשוטרת יש טענות קשות נגד המשטרה, שלדבריה מטייחת את המעשים. "ישנן שמועות ואני מרגישה לא נעים", אמרה השוטרת לגזיאל. "אני לא יוצאת לשום מקום במשטרה. אני לא מצליחה להבין מדוע לא נעשה איתו כלום עד עכשיו. אני מרגישה שאתם לא מאמינים לי".

 

מפרוטוקול הפגישה עולה כי היא הייתה קשה וסוערת. נכחו בה גם עורכת דינה של אתי, רוני אלוני-סדובניק, נציגת היוהל"ן (יועצת המפכ"ל לענייני נשים) ורמ"ח משמעת. ניצב גזיאל ניסתה להרגיע את אתי ואמרה לה כי המשטרה תעניק לה את המעטפת שלה היא זקוקה, אולם השוטרת פנתה לנציגת היוהל"ן ואמרה: "כשפניתי אליה, התחרטתי על הרגע הזה. אני לא סומכת עליכן". על דוידיאן אמרה אתי בפגישה: "הוא מכפיש את שמי ואמר לי שאני שוטרת בעייתית". בעקבות זאת הדגישה גזיאל כי על פי תיקה האישי, מדובר בשוטרת מצוינת.

 

החקירה בעניין דוידיאן החלה לפני כשנה. בעדות במח"ש סיפרה אתי כי לפני כתשע שנים, בעת שהייתה כפופה לדוידיאן, הוא הטריד אותה מינית במשך תקופה. בין9 היתר ציינה כי נישק אותה בניגוד לרצונה. לפני כשנה גילתה כי היא עומדת לעבוד שוב תחת פיקודו.

זועמת. השוטרת שהתלוננה נגד נצ"מ דוידיאן ()
זועמת. השוטרת שהתלוננה נגד נצ"מ דוידיאן

עו"ד רוני אלוני-סדובניק (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
עו"ד רוני אלוני-סדובניק(צילום: מוטי קמחי)

בהודעת משרד המשפטים על סגירת התיק נכתב כי "גם לשיטת המתלוננת, החשוד התנצל מיד לאחר האירוע על המעשה ולא ניסה עוד לחזור עליו. כמו כן נכתב כי אירועים אחרים שפורטו בתלונת השוטרת התיישנו זה מכבר ומידת פליליותם הועמדה בספק".

 

בשנת 2009 הועמד דוידיאן לדין משמעתי במשטרה בעקבות תלונות של שתי שוטרות שטענו כי הוטרדו על ידו, והוא זוכה. במכתב ששלחה סיפרה אתי כי בעימות שנערך בינה לבין מפקד מרחב מוריה, הוא ניסה להשחיר את פניה. "הוא טען שאני לא שוטרת טובה. קובי טען שאני משקרת ושנשלחתי לסגור איתו חשבון על-ידי ניסו שחם (מפקד מחוז ירושלים לשעבר שמואשם בהטרדות מיניות) ונסים אדרי (מפקד מרחב ציון לשעבר שנקנס וננזף משום שלא דיווח על כך). אמרתי לו שאילו כך היו הדברים, הייתי מגיעה להתלונן מיוזמתי ולא הייתי מחכה שנתיים".

 

היא ציינה כי בשל הטענות שהיא משקרת, ביקשה אתי ללכת לפוליגרף שבה נמצאה דוברת אמת. "נשאלתי אם הבאתי לקובי שוקולדים ולבבות ועוד כל מיני המצאות. נשאלתי אם החזקתי עם ידי בידיו של קובי ושיחקתי לו עם האצבעות. הזוי. מעולם לא", אמרה.

 

באחרונה פנתה עו"ד אלוני-סדובניק למח"ש בבקשה לקבל את חומרי החקירה כדי להגיש ערר על ההחלטה לסגור את התיק. במקביל, פנתה ח"כ מיכל רוזין (מרצ) לשר לביטחון פנים גלעד ארדן בדרישה לבדוק את התנהלות המשטרה בטיפול במקרה. לדבריה, לא ייתכן כי מי שנמצא משקר בעדותו ימשיך להתקדם במשטרה באין מפריע.

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "אין לנו כוונה לנהל את הדיון בנושא באמצעי התקשורת. כלל הנושאים והסוגיות שהועלו מטופלים על פי נוהלי משטרת ישראל". דוידיאן ועורכת דינו בחרו שלא להגיב.

 

גלעד מורג השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים