שתף קטע נבחר

הסכם הגרעין האיראני? לא הבעיה שלנו

חשבתם שסוגית הגרעין האיראני היא הבעיה המרכזית שלנו? תחשבו שוב. בעיית הגרעין היא דווקא כאן - ביחסים העכורים בינינו, ולא אי שם ביחסים של ישראל עם העולם. "היסוד של העם שלנו הוא אחדות ואהבת אחים", אומר ד"ר לייטמן, שמוצא קשר עמוק בין המצב הנוכחי לבין הזמנים שלפני חורבן בית המקדש

אין לנו זמן למשחקי אגו. סביב חומת ה"מבצר הישראלי" העולם נועץ בנו מבטי חרם ומעמיד אותנו למשפט שדה. בלא מעט מדינות לא יזילו דמעה לאחר לחיצת הכפתור האדום, ואין מנהיגות בישראל שמסוגלת בכוחות עצמה להטות את הכף לזכותנו. 

 

כנסו לעמוד הפייסבוק של ד"ר מיכאל לייטמן

 

אך במקום להנהיג אחדות בעם - ולא בממשלה, הפוליטיקאים שלנו מקדישים את כוחותיהם ומרצם להתכתשויות, כמו זאטוטים בארגז החול שאינם מבחינים בסכנה הקיומית המרחפת מעל ראשנו. 

 

בעוד ביבי ובוז'י מפזזים בין רמיזות על הקמת ממשלת אחדות לבין השמצות הדדיות, פוליטיקאים מרקדים על זירת יוקר המחיה וברקע עולים אדי הגז בישראל - לא נותר לאזרח הקטן אלא לעצום עיניים חזק, ולברוח מהמחשבות על ההשלכות הרות-הגורל של הסכם הגרעין האיראני.

 

אך העובדות מדברות בעד עצמם: בעיית הגרעין היא דווקא כאן, ביחסים העכורים בינינו, ולא אי שם ביחסים של ישראל עם הערבים, עם האיראנים או עם האמריקנים. כל אלה רק סימפטומים לקרע המרכזי. היסוד של העם שלנו הוא אחדות ואהבת אחים.

בעיית הגרעין היא דווקא כאן, ביחסים העכורים בינינו. המחאה כנגד הסכם הגרעין (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
בעיית הגרעין היא דווקא כאן, ביחסים העכורים בינינו. המחאה כנגד הסכם הגרעין(צילום: רויטרס)

ברגע שאנחנו סוטים מהמסלול הזה, מיד מתגלים כוחות שליליים בעולם, שדוחפים אותנו להתקבץ במקלטים ולהיזכר שאנחנו עם. בדיוק כפי שקרה במבצע "צוק איתן" וקודמיו. אבל רגע לאחר שהסכנה חולפת אנחנו חוזרים להיות קשֵי עורף, מסרבים להקדים תרופה למכה הבאה - לפעול מתוך רצון משותף, ולא מתוך כפייה איראנית, חמאסניקית או אחרת.

 

השנאה היא כוח עוצמתי שמביא לפירוד, להרס ולחורבן

היום תשעה באב. אנחנו רגילים לשייך לו קונוטציות דתיות-היסטוריות ושוכחים שמדובר עלינו, על החברה הישראלית שהוקמה על רוח ה"יחד". בדיוק כמו בתקופת חורבן בית שני, כאשר ישראל התפצלה למחנות המאשימים זה את זה ונלחמים זה בזה, ואף גרמו במזיד לשרפת מחסני המזון של ירושלים ולרעב בתקופת המצור על העיר. כך גם היום - הרע בא מתוכנו.

אנחנו חיים את הרגע, אבל בהכחשה מתמדת להידרדרות שמובילה אותנו לחורבן. ד"ר מיכאל לייטמן (צילום: טים נוקס) (צילום: טים נוקס)
אנחנו חיים את הרגע, אבל בהכחשה מתמדת להידרדרות שמובילה אותנו לחורבן. ד"ר מיכאל לייטמן(צילום: טים נוקס)

הראשונים שנועצים סכיני ביקורת בישראל מול העולם הם יהודים, ולמרבה הצער, גם כאן בבית אנחנו חותכים זה את בשרו של זה - בכביש, בפייסבוק, בתור בקופת החולים... כמו "קיסר רומאי" הממתין לרגע המתאים לתקוף את ישראל.

 

אנחנו חיים את הרגע, אבל בהכחשה מתמדת להידרדרות שמובילה אותנו לחורבן. הקרע החברתי מקרין רוע לתוך היומיום שלנו, עד לרמת הפרט, ושנאת החינם עדיין שלטת. ההנאה שלנו מלגרום רע לאחרים, מניעה אותנו גם ברע וגם בטוב.

 

לא לימדו אותנו בבית הספר שהרגשות השליליים והיחסים העוינים בינינו הם אלה שמשפיעים ומעצבים את המציאות. ככל שכוח חזק יותר כך הוא נסתר יותר. השנאה היא כוח עוצמתי שמביא לפירוד, להרס ולחורבן. השנאה שלנו מפוררת את העולם.

 

שום מהלך פוליטי לא יוביל לפתרון. שום מעטפת חיצונית של ממשלת אחדות לא יהיה בכוחה לרפא את הפגעים האנושיים שאנחנו גורמים זה לזה. עלינו להוביל מהלך לאומי חוצה גבולות, מהבין-אישי לרב-מגזרי, שישים קץ לפלגנות בינינו בכל תחומי החיים ויקרין שיפור מידי על המצב הביטחוני והמדיני שלנו. כמו אז, כך גם היום - רק שיפור היחסים בינינו יאפשר לנו להקים את החברה הישראלית מחורבותיה.

 

ד"ר מיכאל לייטמן עומד בראש ארגון "קבלה לעם " העולמי. מדי יום מעניק ד"ר לייטמן שיעורי קבלה המשודרים ב ערוץ 66 , ובימי ראשון בשעה 20:00 עונה על שאלות המאזינים ב רדיו 103FM .

 

המאמר בשיתוף ארגון "קבלה לעם" 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי אהרוני
ד"ר מיכאל לייטמן
צילום: דודי אהרוני
מומלצים