שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  טיפול שיניים בהרדמה: מתי יש צורך בכך?

  טיפול שיניים בהרדמה מלאה הוא הליך מקובל. למי כדאי לעבור את ההליך הזה, והאם זה יכול לסייע בהתמודדות עם חרדה מפני טיפולי שיניים? רופא שיניים מסביר

  עבור מרבית האוכלוסייה, טיפול שיניים הוא עוד אחד מהשירותים הרפואיים שאנו נזקקים להם מדי פעם. לרוב הוא מתחיל ומסתיים בקליניקה, עם סתימה, טיפול שורש או השתלה.

   

  חלק מהטיפולים הללו נעשה בהרדמה מקומית, שימוש באמצעים לאלחוש או זריקה עם חומר הרדמה, על מנת להימנע מכאב. אלא שעבור חלק מהאוכלוסייה, ביקור במרפאת השיניים, גם אם הוא לצורך ההליך הפשוט ביותר כמו ניקוי אבן, דורש התמודדות נפשית עצומה מצד הפציינט.

   

  קראו עוד על בריאות השן

  מהשן הראשונה: איך לשמור על שיני הילדים?

  אחת ולתמיד: כך מנקים שיניים עם חוט דנטאלי

  סתימות יצוקות: הדור הבא של אסתטיקת הפה

   

  מתי יש צורך בטיפול שיניים בהרדמה מלאה?

  ישנן סיבות רבות המצדיקות להכניס אנשים לקטגוריה של מטופלים הנדרשים להרדמה מלאה בטיפול שיניים. המקרים המובנים מאליהם הם כמובן כל אותם מוגבלים, פיזית ונפשית, שאין דרך אחרת לטפל בהם, אלא כאשר הם תחת הרדמה מלאה.

   

  אנשים עם פיגור שכלי, שאין דרך להסביר להם מה הם עתידים לעבור ותגובותיהם לטיפול יכולות להיות לא צפויות ולגרום לנזק. אליהם מצטרפים מי שעליהם לעבור הליכים מורכבים ומסובכים, הכוללים טיפול בכמה שיניים במקביל, סדרה של עקירות או השתלות, ואלה עשויים להימשך לאורך שבועות רבים.

   

  במקרים כאלה ניתן לבצע את הטיפולים כולם באותו יום, עם הרדמה מלאה, ולחסוך לפעמים 10 או יותר טיפולים שהיו נדרשים אם היה שימוש בהרדמה מקומית. זה מכניס לרשימה גם אנשים שאין להם זמן לביקורים כה רבים במרפאה, ומעדיפים לסיים את הרוב המכריע של הטיפול באותו מפגש, מבלי לסבול את הכאבים הכרוכים בכל הטיפולים הללו.

   

  הרדמה כללית זה אומר שנחוץ גם רופא מרדים?

  בהחלט, כל הליך של הרדמה מלאה או טשטוש מצריך נוכחות של רופא מרדים. לפעמים הטיפול הזה יהיה בקליניקה של רופא השיניים כשמדובר בסדציה (טשטוש), ויש מקרים בהם הטיפול כולו ייעשה בבית חולים במקרה של הרדמה מלאה.

   

  זה יהיה בעיקר אם מצבו הרפואי של החולה יצדיק זאת, והוא סובל מבעיות רקע כמו לחץ דם או בעיות לב וריאות, ולכן מסוכן להעביר אותו טיפול שיניים רגיל בהרדמה מקומית, וכמו כן חשוב לעקוב במוניטור אחר הפעילות של מערכות הגוף בזמן הטיפול.

   

  כדאי לציין שיש שני סוגים של הרדמה - הראשונה היא טשטוש, שהיא הרדמה דרך הווריד כשהפציינט ממשיל לנשום בכוחות עצמו ושומר על רפלקסים חיוניים , והשנייה זו הרדמה מלאה. בשתיהן דרושה נוכחות של רופא מרדים, וגם רופא השיניים עצמו אמור להיות בעל הכשרה מיוחדת ורישיון מיוחד ממשרד הבריאות על מנת לבצע הליך כזה.

   

  מפחדים מטיפול שיניים

  בנוסף למי שכבר הוזכרו כמועמד לטיפול שיניים בהרדמה מלאה או סדציה, יש קבוצת אוכלוסיה שלמה - כעשרה אחוזים - המוגדרים כבעלי פוביה דנטאלית. אלה אנשים הסובלים מחרדה בכל מה שקשור לטיפולי שיניים.

   

  זה נושא שלא מרבים לדבר עליו, כי הוא מעורר בושה, פחד ורגשות אשמה, שאף אחד לא מעוניין לחשוף. אלה אנשים שלא מסוגלים לא רק לשבת על הכסא בקליניקה, אלא מתקשים אפילו להתקשר ולקבוע תור. החרדות יכולות לנבוע מטראומה שהייתה להם בעבר בטיפול שיניים, חרדות מזריקות או כל דקירה אחרת כמו תפרים, ולפעמים גם מדיסאינפורמציה שמזינה את הפחדים.

   

  אלה אנשים שנמנעים מלטפל בשיניים, לפעמים עד כדי כך שהם כבר מתביישים להגיע לרופא, מחשש שינזוף בהם על מצב השיניים שלהם וההזנחה המצטברת. הם יכולים להיות אנשים משכילים, בעלי תארים, אבל החרדה הדנטאלית לא מאפשרת להם לגשת לטיפול. במקרים כאלה הרדמה מלאה או סדציה הם פתרון מצוין.

   

  איך להצליח להתגבר על החרדה?

  ישנן שלוש דרכים להפיג את החרדה הדנטאלית:

  1. באמצעות טיפול פסיכולוגי, בשלושה או ארבעה מפגשים, בצורת טיפול קוגניטיבי שלאחריהם תירגע הפוביה.

   

  2. לחשוף אותו בהדרגה לטיפולים קלים ולא מכאיבים, כמו ניקוי אבן או סתימה פשוטה, על מנת להוכיח לו שהשד לא כזה נורא.

   

  3. מפגש פרונטאלי עם רופא השיניים במשרד, ללא המכשירים שמסביב ואפילו בלי החלוק הלבן של הרופא, שיכול גם הוא לעורר חרדות.

   

  בשיחה אפשר להרגיע ולהסביר ואז לגשת לטיפול בהרדמה או בטשטוש, שישחררו מהמטופל אנחת רווחה פנימית. מניסיוני, בעלי חרדה דנטאלית שעברו טיפול בהרדמה או טשטוש, הצליחו במרבית המקרים להתגבר על הפוביה שלהם ובטיפולים הבאים כבר הסכימו להרדמה מקומית.

   

  בכל מקרה, אם אתם נמצאים באחת הקטגוריות הללו, דעו שבאפשרותכם, לאחר התייעצות ובדיקת התאמה, לקבל טיפול שיניים בהרדמה מלאה או סדציה.

    

  ד"ר קוסאי מסארוה  הוא רופא שיניים בעל ניסיון של 15 שנה 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutetrstock
  מתי צריך טיפול שיניים בהרדמה מלאה?
  צילום: shutetrstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים