שתף קטע נבחר

שפל ביחסים: קרי יגיע לאזור - ולא יבקר בארץ

מזכיר המדינה ינסה להסביר את הסכם הגרעין למדינות המפרץ ויבקר גם במצרים, אבל באופן חריג על ישראל הוא יפסח. "אובמה יוביל את ישראל לשערי המשרפות", אמר האקבי הרפובליקני, והנשיא הגיב: "דברים מגוחכים ועצובים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מכנה זאת "הענקת לגיטימציה בינלאומית להתחמשות גרעינית של איראן". נשיא ארצות הברית ברק אובמה מבהיר מנגד כי אין שום אלטרנטיבה להסכם. שר הביטחון משה (בוגי) יעלון קובע כי "במקום להיאבק בטרור, העולם מכניס אותו אליו בדלת הראשית". מזכיר המדינה ג'ון קרי טוען מהצד השני כי אם ההסכם יקרוס, יאשימו את ישראל. ועכשיו, השפל ביחסים בין ישראל לארצות הברית נראה באופן עוד יותר ברור - קרי לא יגיע לישראל בביקורו בשבוע הבא במזרח התיכון.

 

הסכם הגרעין עם איראן יעמוד במוקד המסע הקרוב של קרי למזרח התיכון, שאף ינסה להסביר את ההסכם למדינות המפרץ - אבל על ישראל הוא יפסח. דובר מחלקת המדינה ג'ון קירבי הודיע אמש (יום ב') כי קרי יגיע ביום ראשון הקרוב לביקור במצרים ולמחרת הוא ייצא לביקור בדוחא לפגישה עם בכירים במדינות המפרץ הפרסי, כדי לדון בנושא ההסכם עם איראן. 

 

בתשובה לשאלה מדוע קרי לא יגיע לישראל, ענה קירבי כי "הוא היה בקשר עם ראש הממשלה נתניהו פעמים רבות בשבועות האחרונים ודן עמו בהסכם. זה לא שאנחנו לא מקיימים קשר". שיחת הטלפון האחרונה בין קרי לבין נתניהו הייתה ב-16 ביולי, לאחר ההגעה להסכם.

 

ביום שישי נאם קרי במועצה לקשרי חוץ בניו יורק והתייחס ליחסים המתוחים עם ישראל: "הייתי 29 שנים בסנאט ואני מאוד גאה ב-100% הצבעות התמיכה שלי בישראל בכל אותו הזמן. איש לא עבד בשנים האחרונות יותר ממני כדי להביא שלום למזרח התיכון".

 

קרי העריך כי היו לו "יותר פגישות עם ראשי ממשלה ישראלים ויותר ביקורים בישראל מכל מזכיר מדינה בהיסטוריה. ואני מגדיר את ביבי כחבר. אנחנו עדיין מדברים וברור שאנחנו לא מסכימים על הדבר הזה, ואמרתי לו את תחושותיי. אבל אני בהחלט מאמין במה שאנחנו עושים. אנחנו מעניקים לישראל ביטחון ובטיחות. אין אלטרנטיבות אחרות".

 

במחנה הציוני האשימו את נתניהו. "מדיניות ראש הממשלה גורמת לארה"ב לדלג מעל ישראל ופוגעת בביטחון האזרחים. העובדה שקרי מדלג מעל ישראל למרות היותו באזור היא עוד הוכחה שהמדינות של נתניהו מול האמריקנים לא רק שאיננה מחזקת את ביטחון ישראל, היא פוגעת בביטחון אזרחי המדינה וגורמת לאמריקנים לחפש בני ברית אחרים באזורנו.

המחנצ: מדיניות נתניהו גורמת לארה"ב לדלג מעל ישראל ופוגעת בבטחון אזרחי המדינה", אמרו במפלגה.

 

ביממה האחרונה העימות סביב עסקת הגרעין הובילה להתבטאות מעוררת מחלוקת, עם קונוטציות מהשואה. מייק האקבי, מושל ארקנסו לשעבר המתמודד על מועמדות מטעם הרפובליקנים לנשיאות ארצות הברית, תקף בחריפות את התנהלות אובמה בכל הנוגע להסכם.

 

האקבי אמר כי מדיניות החוץ שאובמה מנהל היא "החלשה בהיסטוריה האמריקנית. כל כך נאיבי מצדו לסמוך על האיראנים. בעשותו כך, הוא ייקח את הישראלים ויוביל אותם לשערי המשרפות". בביקורו ההיסטורי באתיופיה התייחס אובמה לאותם דברים ואמר כי "הדברים של האקבי הם חלק מטרנד כללי שהיה יכול להיות מגוחך, אם לא היה כל כך עצוב".

 

ביקורת לדברי האקבי הגיעה לא רק מהנשיא והדמוקרטים, אלא גם מהרפובליקנים עצמם. ג'ב בוש, שמתחרה מול האקבי בפריימריז, אמר כי הרפובליקנים צריכים "למתן את הרטוריקה" כדי להיבחר מחדש לבית הלבן. "הייתי בישראל, לא כמו האקבי שאותו אני מכבד, אבל השימוש בשפה כזאת פשוט מוטעה", אמר בוש. "זו לא הדרך שבה אנחנו נזכה בבחירות, ולא כך נפתור בעיות", הדגיש. בוש הוסיף כי לא ברור לו מדוע האקבי הרגיש צורך לומר את הדברים.

 

במקביל, ראש הממשלה נתניהו המשיך להזהיר מההסכם. בישיבה מיוחדת במליאת הכנסת לציון 120 שנים להולדתו של ראש הממשלה לוי אשכול אמר נתניהו: "בוודאי שמעתם שבימים האחרונים אסד ונסראללה כבר חוגגים את מיליארדי הדולרים שהם מבינים שהם בדרך מאיראן, בדרך למכונת הטרור שלהם, בזכות הסכם וינה.

 

"חמינאי מוסיף לאיים על ארצות הברית, יועצו הבכיר הודיע אתמול שלא יהיה שום פיקוח במתקני הגרעין, ואין זה משנה מה כתוב בהסכמי וינה. ההסכם הזה נותן לגיטימציה בינלאומית להתחמשות גרעינית עתידית של איראן והמשך תוקפנותה בהווה - התוקפנות של מדינת הטרור הגדולה בעולם. עדיף שלא יהיה הסכם כלל מאשר הסכם רע זה".

 

בתוך כך, מנכ"ל משרד החוץ ד"ר דורי גולד יצא הלילה לביקור בזק של פחות מ-24 שעות בארה"ב, שמטרתו לתדרך את ראשי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודים האמריקנים בנושא ההסכם עם איראן, ולהציג בפניהם את הסכנות שכלולות בו.

 

גם ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, אלוף במיל' עמוס ידלין, יצא הלילה לוושינגטון לדון עם סנאטורים אמריקנים בהסכם הגרעין. מוושינגטון ייצא ידלין לניו יורק, שם ייקח חלק בתדרוך בפני ועידת הנשיאים היהודים לצדו של גולד.


פורסם לראשונה 27/07/2015 21:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים