שתף קטע נבחר

שיחות נאצה לחיילים החרדים: "יימח שמך, תישרף בגיהנום, יש דין ויש דיין"

פירות ההסתה: מאז חשיפת פרטיהם האישיים, נתונים חיילי וקציני המדור לשילוב חרדים בצה"ל תחת מתקפת הטרדות, איומים וגם ביטויי שמחה לאיד מצד גורמים קיצוניים במגזר. תיעוד מהם הגיע לידי ynet. סגן שר הביטחון בן-דהן: "התירו את דמם. אסור לנו לשתוק". האזינו להקלטות

"יימח שמך, תישרף בגיהנום, יש דין ויש דיין": שבועיים לאחר פרסום חוברת ההסתה "ציידי הנשמות", שבה נחשפו פרטיהם האישיים, מוצאים את עצמם אנשי מדור שילוב החרדים בצה"ל תחת מתקפת הטרדות ואיומים מצד גורמים קיצוניים במגזר, המתנגדים לגיוס. בתיעוד שיחות טלפון שהגיע לידי ynet מואשמים חיילים וקצינים בבגידה ברבנים ובהתנכלות לתלמידי הישיבות – וסופגים גם מנה גדושה של שמחה לאיד. הבוקר (יום ה') דנה ועדת החוץ והביטחון בנושא "מיגור תופעת התנכלות לחיילים בדואים, נוצרים וחרדים". האזינו להקלטות.

 

במקרה אחד הושארה בתא הקולי של מגייס חרדי הודעה שמקורה במספר מזוהה: "רשע! חוטא ומחטיא את הרבים! יימח שמך!", קרא לעברו צעיר מן העבר השני של הקו – וניתק את הטלפון.

 

מתקשר אחר זכה לשיחה של ממש עם "צייד הנשמות", והטיח בו כי כאשר התייצב עם חבריו לישיבה בלשכת הגיוס – הוא עשה להם "את המוות" (כלשונו). "היינו צריכים לקבל ממך צרחות ואיומים", טען, "אתה תצעק עליי, בחור ישיבה?! אין לך בושה?! פשוט חוצפה שאין כדוגמתה!".

 

החייל הכחיש את המיוחס לו, אבל זה לא עזר: "אתה נפגש עם בחורי ישיבות ומציק להם כמו בן-אדם לא נורמלי. כל בוקר אתה נפגש עם עשרות בחורי ישיבות ומציק להם בצורה לא ראויה. בן אדם יושב כל היום ולומד, ואתה בשביל איזה כמה גרושים - תישרף בגיהנום, תישרך בגיהנום - מתעלל בהם. בושה וחרפה!".

 

המטריד טען בשיחה כי יש תמימות דעים בין מנהיגי הציבור החרדי בדבר האיסור להתגייס, והוסיף: "הייתי כל-כך מזועזע לראות בן-אדם עם כיפה שחורה וציציות בעבודה כזאת שפלה".

 

אדם נוסף נקט גישה שונה, כמי שדואג לקצין שאיתו שוחח: "חבל שאתה מוכר את הנשמה לשלך לשטן. חבל, חבל, חבל. אני הייתי מאחל לך חיים יותר טובים... לא יהיה לך שום ברכה בכסף שמגיע על ידי שאתה מפיל בחורים לצבא. יש דין ויש דיין. תחשוב אם זה כדאי לך".

 

לדבריו, הרב יעקב קנייבסקי, שהיה ממנהיגי הציבור החרדי, אסר על גיוס תלמידי ישיבות לצבא – בלי קשר לשאלה האם תורתם אומנותם. "מי יודע מה התוצאות של זה", הסביר, "האם אתה מוכן לעמוד בשמים מול כל הבחורים שהגיעו לצבא? אני יודע איזה פיתויים יש, המציאות היא שאתה לא יודע איפה זה ייעצר".

 

"אני מאחל לך שלא תצטרך לעמוד בשמים מול נשמות של בחורים שנפלו לצבא ברוב תמימותם או ברוב טיפשותם - לא משנה מי הפיל אותם", סיכם, "ואני מאחל לך שתוכל לעמוד נקי מול הקדוש ברוך הוא, ולוֹ תצליח לענות את התשובה: ידינו לא שפכו את הדם הזה".

 

"אני שמח שמתעללים בך"

מטריד נוסף אמר: "אני אחד מבחורי הישיבות הקדושים והטהורים שהתעללת בו בלשכת הגיוס. אני שמח שעכשיו מתעללים בך על זה שהתעללת בי. אני מאוד שמחתי לראות את הפרסום שלך ב'ציידים' היום. איך עזר לך הפרסום במגזר שבו אתה חי? זה עושה לך כבוד שם, לא?".

 

"האם זה התעלל בך מספיק, כמו שאתה התעללת בנו בלשכת גיוס, או שצריך אולי לתרום להם כסף?", התבדח האיש על חשבון החייל החרדי, "הם הפיצו את החוברת עם התמונה שלך רק במיילים. עדיין לא הוציאו את זה בבתי-כנסיות. מחפשים תקציב, אתה רוצה לשלם על הפרסומת אולי?".

 

אחד המטרידים החל לגדף את קצין שילוב החרדים שאיתו שוחח, אך במחשבה שניה הודה לו על כך שמעשיו דחקו אותו ואת חבריו לעמדות קיצוניות שלפיהן אין להתייצב כלל בלשכת הגיוס – אף לא לשם קבלת דחיית שירות. "אני שמח שאתה מתעלל בבחורי ישיבות", אמר, "תתעלל בהם כמה שיותר".

 

"המשטרה והפרקליטות חייבות להתערב"

אדם נוסף החמיא לבן שיחו על ההופעה בחוברת "הציידים": "אתה בתמונות נראה שם אברך הכי צדיק. יחסית מכל התמונות - ממך הכי התרשמתי". הוא סיפר כי שמע שתלמידי ישיבה תמימים המגיעים להסדיר את הדחייה מוצאים את עצמם תחת מסע שכנוע להתגייס למסלולי החרדים, ושאל אותו כיצד ייתכן הדבר.

 

בעקבות ההטרדות ערך בשבוע שעבר סגן שר הביטחון הרב אלי בן-דהן ביקורי בית אצל אנשי שח"ר שנכללו באותה חוברת, וזאת לאחר שבני משפחותיהם ביקשו את התערבותו למיגור ההסתה נגדם.

 

בן-דהן הבטיח לסייע, ואמר: "לא ייתכן שחיילים ומי שמסייע להם להתגייס לצבא ההגנה לישראל יסבלו מהטרדות והפחדות והמדינה תשתוק. החוברות שפורסמו יש בהן מעין התרת דמם של החיילים ואסור שזה יקרה. אנחנו נמשיך לעודד את גיוסם של החרדים לצבא, אני אפנה לפרקליט המדינה ולשרים הרלוונטיים כדי לסייע".

 

"לשלול תקציבים ממוסדות שמסיתים"

סגן השר, נציג הממשלה היחיד שהתייחס עד כה לגל האחרון של רדיפת החיילים החרדים, הגיב אמש גם במליאת הכנסת להצעה לסדר בנושא, ואמר: "צה"ל רואה בחומרה רבה את הפצתם של פרסומים פוגעניים ומסיתים נגד קצינים וחיילים, ואף כנגד אזרחים הפועלים מתוקף תפקידם לטובת גיוס בני החברה החרדית לשירות בצה"ל".

 

"שמעתי את התיאורים המזעזעים של ההטרדות וההשפלות שהם עוברים בבתי הכנסת, ברחוב ובמוסדות החינוך", סיפר בן-דהן, "התיאורים על שיחות הטלפון המטרידות שבהן מקללים אותם, וטורחים להתקשר דווקא לטלפון הביתי וגם אם הילד עונה - מקללים את אביו. התיאור הכואב ביותר אולי היה דווקא קשור למערכת החינוך, תיאורים של תחרויות ציורים בגני ילדים כנגד מה שהגננות קוראות בבוז 'החרד"קים'".

 

הוא העריך כי גישה סלחנית שנקטו גורמי אכיפת החוק כלפי מפיצי מנשרים מסיתים ב-2013 וטיפול לא ראוי בתלונות – הם שהובילו להסלמה, ואמר כי גם הפרקליט הצבאי הראשי סבור כך. לדבריו, ההסתה מתורגמת לאלימות, והדבר בא לידי ביטוי בשורה של תקיפות חיילים וקצינים בריכוזים חרדים.

 

"חיילי צה"ל צריכים להרגיש בטוחים"

סגן שר הביטחון קרא למשטרת ישראל ולפרקליט המדינה "למנוע את התקיפה הבאה", והסביר: "רק נקיטת יד קשה ומיצוי הדין עם מפרסמי החוברת יעביר את המסר שאנו לא נתפשר ולא נסלח". לדבריו, "יש לטפל גם במוסדות החינוך שממומנים מכספי המדינה ומרשים לעצמם להסית את הילדים כלפי חיילים חרדים. לא ייתכן שהם ימשיכו להיות מתוקצבים".

 

ח"כ יואב קיש (הליכוד), שניהל הבוקר את הדיון בעניין בוועדת המשנה לכוח אדם בוועדת החוץ והביטחון, קרא בישיבה לצה"ל "לגלות רגישות רבה סביב הנושא ולאפשר לחיילים מכלל המגזרים להרגיש בטוחים בכל מקום בו הם נמצאים".

 

בתום הדיון דרשה הוועדה למנות מיידית גורמים ממונים בצה"ל ובמשטרה אשר ירכזו את הטיפול בנושא תקיפות החיילים וייפעלו להגשת כתבי אישום במידת הצורך.

 

יעקב וידר, יו"ר המטה החרדי בליכוד וחבר נשיאות התנועה, אשר פעל לכינוס הוועדה, אמר: "המשטרה והפרקליטות שנכנסים מיד לפעולה בכל פעם שנשמעת חצי מילת גנאי בהר הבית, לא נקפו אצבע במשך שנתיים מול מסע ההסתה והאלימות נגד חיילי צה"ל החרדים. אנו מקווים שהדיון בוועדה יזרז את רשויות החוק לבצע את תפקידם ומודים לח"כ יואב קיש ולחברי ועדת החוץ והביטחון על התגייסותם המיידית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חוברת "הציידים"
דוברות סגן שר הביטחון
סגן-השר בן-דהן במפגש עם החיילים החרדים
דוברות סגן שר הביטחון
מומלצים