שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  בשורה לחוסכים בביטוחי המנהלים: לראשונה ניתן יהיה לנייד את החיסכון

  האוצר יאפשר למבוטחים לנייד את הפוליסות תוך שמירה על זכויותיהם, מה שנמנע מהם עד כה. בנוסף, פורשים לגמלאות יוכלו לבחור, טרם פרישתם, את קרן הפנסיה שתשלם להם את הקצבה

  הממונה על שוק ההון פרסמה היום (ג') הוראות המאפשרות למבוטחים בפוליסות ביטוח חיים לחיסכון (המכונות 'ביטוח מנהלים') לנייד בין חברות הביטוח את הפוליסות שברשותם, תוך הבטחת זכויותיהם.

   

  • האפקט היווני: גם בקרנות הפנסיה תשואה שלילית ביוני

   

  מדובר בפוליסות הכוללות מקדמי קצבה מובטחים. מקדם קצבה הוא מספר שבעזרתו "מתרגמים" סכומים שנצברו בחיסכון פנסיוני לקצבה חודשית לשארית החיים. כך לדוגמה, מבוטח שצבר בחיסכון הפנסיוני שלו מיליון שקל והובטח לו מקדם קצבה של 200, יקבל בשארית חייו קצבה חודשית של 5,000 שקל (מיליון לחלק למאתיים).

   

  לרוב המקדמים הללו משתנים לאור השינויים בתוחלת החיים, אולם בפוליסות אלו מדובר במקדם שאינו משתנה. את המוצר הזה הפסיקו חברות הביטוח למכור בשנת 2013 בעקבות הוראת האוצר. כתוצאה מכך המבוטחים שכבר רכשו פוליסה כזו הפכו ל"לקוחות שבויים" בשל החשש כי העברת החיסכון לחברת ביטוח אחרת תגרום לביטול המקדם. במציאות זו יכולות חברות הביטוח לגבות דמי ניהול גבוהים כשהלקוח "שבוי" בידיהם.

   

  ההוראות החדשות יאפשרו למבוטחים לנייד את החיסכון שלהם תוך שמירה מלאה על המקדם המובטח לתוחלת חיים. בכך יגדל כוח המיקוח של החוסכים אל מול חברות הביטוח שיתחרו ביניהן על הפחתה בדמי הניהול ומתן שירות ראוי.

   

  בנוסף הורה האוצר להסיר חסם שמנע מחוסכים בסמוך לפרישה, לבחור את קרן הפנסיה המתאימה להם ביותר. למרות אפשרות הניוד בקרנות הפנסיה במהלך שנות החיסכון, דווקא בשלב שלקראת הפרישה, המעבר בין חברות הפנסיה השונות לא התאפשר והפך את החוסכים הוותיקים לשבויים בידי קרנות הפנסיה.  עדכון מנגנון חישוב הקצבה על ידי האוצר יפתח את השוק לתחרות, שצפויה להוביל להפחתת דמי הניהול בשלב הפרישה.

   

  יש לציין כי דווקא בשלב זה של החוסך, כאשר הוא צבר כבר הון לא קטן במהלך שנות העבודה, חברות הפנסיה יהיו מעוניינות בחיסכון ולכן יציעו מחירים אטרקטיביים בדמי הניהול.

   

  הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, דורית סלינגר ציינה היום כי "ההוראות אשר מחזקות את כוח המיקוח של חוסכים, יאפשרו להשיג תנאים טובים יותר ודמי ניהול נמוכים יותר במהלך תקופת החיסכון ובפרישה. אגף שוק ההון ימשיך לפעול לטובת הצרכנים ולהגברת התחרות בשוק".

   

  בלשכת סוכני הביטוח ברכו על המהלך ואמרו "הלשכה מברכת את משרד האוצר על פתיחת השוק לתחרות ואימוץ עמדת הלשכה אשר דרשה ניוד פוליסות מנהלים עם מקדם מובטח, אשר יביא לחיסכון של אלפי שקלים והגדלת הפנסיה לציבור החוסכים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  קופה חיסכון חסכון ידיים מטבעות כסף
  צילום: shutterstock
  מומלצים