שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מסתמנת פשרה עם החרדים: קצבאות הילדים יגדלו

  שר האוצר הגיע להסכמות עם יהדות התורה לפיהן הקצבאות יגדלו בסכום נמוך יותר ממה שסוכם בהסכמים הקואליציוניים ובמקביל האוצר יעביר 50 שקל כל חודש לכל ילד. לדברי כחלון, הסכום שאינו מיועד לפירעון לפני גיל 18, יגיע בסופו של דבר לכ-18 אלף שקל

  שר האוצר, משה כחלון והממונה על התקציבים במשרד, אמיר לוי, קרובים להבנות עם המפלגות החרדיות בנוגע להגדלת קצבאות הילדים. על פי הסכם הפשרה המתגבש, הקצבאות יגדלו בסכום נמוך יותר מזה שנקבע בהסכם הקואליציוני עם מפלגת יהדות התורה, אולם האוצר יעביר סכום של 50 שקלים מידי חודש בגין כל ילד לחיסכון שאותו יוכל הילד לפדות כאשר יגיע לגיל 18.

   

  כתבות נוספות בנושא קצבאות ילדים: 

   

  >>>רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

   

  מכיוון שהכסף אינו מיועד לפירעון לפני גיל 18, יוכל האוצר להפריש את כסף "על נייר" ולדחות את ההוצאה עצמה לשנים מאוחרות יותר. בכך "תיחסך" כבר השנה הוצאה תקציבית של כ-1.5 מיליארד שקל. הסכם זה משלים סדרה של הסכמות שאליהן הגיע האוצר עם סיעות הקואליציה במטרה לצמצם את ההתחייבויות שניתנו במסגרת ההסכמים הקואליציוניים בהיקף של מיליארדי שקלים וכך לאפשר את העברת תקציב המדינה. 

   

  במסגרת ההסכמים הקואליציוניים התחייבה מפלגת הליכוד למפלגות החרדיות כי קצבאות הילדים יוגדלו מסכום של 140 שקלים בחודש לילד (שנולד אחרי שנת 2003) לסכום של 173 שקלים בחודש לילד הראשון ו-250 שקל בחודש לילד השני, השלישי והרביעי. מהילד החמישי ומעלה, אמורה הייתה הקצבה לחזור לרמה של 173 שקלים.

   

  בכך הוסכם כי תבוטל הפחתת הקצבאות שנעשה באוגוסט 2013 והקצבאות יוחזרו לרמה שבהן היו עד לחודש זה. בנוסף, הוסכם כי המדינה תחזיר לכל משפחה את ההפרש שבין הרמה החדשה של הקצבאות לבין הרמה שהייתה נהוגה מאז חודש אוגוסט 2013. המשמעות היא החזר של 924 שקלים לכל משפחה עבור הילד הראשון ו-3,080 שקלים עבור כל ילד שני, שלישי או רביעי.

  צילום: אלי מנדלבאום

  צילום: אלי מנדלבאום

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  כחלון: 50 שקל כל חודש לכל ילד עד גיל 18

  העלות של ההחזר הייתה צפויה לעמוד על כ-1.5 מיליארד שקל. זאת בנוסף לעלות שנתית קבועה של כ-2.5 מיליארד שקל בגין החזרת הקצבאות לרמתן הקודמת.

   

  כדי לצמצם את העלויות הציעו באוצר להעביר חלק מהגדלה של הקצבה למסלול של חיסכון חודשי. החל מכניסתו לתוקף של התקציב הבא, תקבל כל משפחה 140 שקל עבור ילד ראשון ו-200 שקל עבור ילד שני, שלישי ורביעי. בנוסף, תעביר המדינה 50 שקלים עבור כל ילד אשר אותם ניתן יהיה לפדות עם הגיעו לגיל 18.

  האם המפלגות החרדיות יסכימו לפשרה? (צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי) (צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי)
  האם המפלגות החרדיות יסכימו לפשרה?(צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי)

   

  בשלב זה עדיין דנים בפרטים האחרונים של התכנית. אחת הסוגיות שלא נפתרו היא האם תנפיק המדינה אגרות חוב מסובסדות שיבטיחו ריבית גבוהה לכספים שיועברו לקרן, והאם הכסף ייחסך בחשבונות הבנק של האזרחים או בקרנות המוסד לביטוח לאומי. כמו כן, דנים באפשרות להאריך את תקופת החיסכון אחרי גיל 18 עם תחנות יציאה כל כמה שנים.

   

  שר האוצר, משה כחלון, כבר התייחס להסדר בקווים כלליים כאשר כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "כחלק מהשינוי החברתי העמוק לו התחייבנו, אני שמח לבשר שסיכמנו עם חברינו לקואליציה על רפורמה משמעותית בחיסכון ארוך הטווח לילדים שלנו. הילדים שלנו יגיעו לגיל 18 ויקבלו מתנה ראשונה מהמדינה - קופת חיסכון של 18 אלף שקל להתחלת החיים העצמאיים. מתנה חוצת מגזרים שלא מבדילה בין דת גזע ולאום.

   

  "מדובר בשינוי חברתי עמוק ומשמעותי, שאני גאה על הזכות ליישמו כשר אוצר במדינת ישראל. ההמלצה הנוכחית עדיין מחייבת הסכמה ואישור של חברי סגן השר ליצמן מיהדות התורה, אבל אני משוכנע כי השותפות שיצרנו, כזו שרואה את המהות שבמאבק לצדק חברתי, תוכיח את עצמה ותניב פירות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי
  צילום: אוהד צויגנברג, גיל יוחנן, אלכס קולומויסקי
  מומלצים