שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  לא חייבים לוותר: טיפולי עור שאפשר להמשיך בקיץ

  למרות הדעה הרווחת כאילו אי אפשר להמשיך בטיפולי עור בעונה החמה, מתברר כי ישנם טיפולים שניתן להמשיך ולעשות גם בחודשים החמים. אבל בלי לוותר על הגנה מפני נזקי השמש

  לעשות או לא לעשות טיפולי עור בקיץ? למרות שרבים מתנגדים לטיפולי עור במהלך העונה החמה, ד"ר אלכס אלטס, רופא עור אומר כי לא קיימות התוויות נגד באופן מוחלט לטיפולים בקיץ. יחד עם זאת, הקיץ הישראלי הופך בשנים האחרונות פחות ופחות ידידותי ועל כן נדרשת התנהגות אחראית והיצמדות הדוקה מצד המטופל לכל הוראות המטפל.

   

  קראו עוד במדור פארם נט

  מגפת שלשולים והקאות בקיץ: איך למנוע ולטפל?

  המדוזות כבר כאן: מה עושים לאחר הצריבה?

  הקיץ התחיל: האם אתם באמת מוגנים מפני השמש?

   

  איזה טיפולים דורשים התייחסות מיוחדת בחודשי הקיץ? ד"ר אלטס מסביר:

   

  1. טיפולים המשתמשים באנרגית אור כגון לייזר, IPL, אינפרא אדום

  ללא קשר להתוויות של הטיפול על המטופלים לא להשתזף במשך 3 שבועות לפני ואחרי הטיפול. שכן  חשיפה לא מוגנת לשמש בסמוך למועד הטיפול תגרום לשינוי בתגובת העור לאנרגיה אופטית.

   

  הביטוי הנפוץ לכך הן כוויות אשר עלולות להופיע אפילו בעוצמות נמוכות של המכשיר. חוץ מאי- נוחות שבכוויה עצמה, היא עלולה להסתיים בפיגמנטציה (שינוי גוון העור) ממושכת מאד ואף קשה לטיפול.

   

  ההמלצה: אם במקרה ובמודע השתזפתם בזמן הטיפולים בלייזר- תעדכנו את המטפל שלכם ואל תיקחו סיכונים מיותרים.  

   

  2. טיפולים הכרוכים בהפרת שלמות העור, כגון פילינג (קילוף עור) ברמה בינונית ומעלה

  זה נכון הן לגבי קילופים כימיים, שיופי לייזר ועוד. כאן החשיפה לשמש שלפני הפעולה חשובה פחות, אך הימנעות מחשיפה זאת לאחר הטיפול הנה קריטית למניעת תופעות לוואי, כאשר החשובה היא הפיגמנטציה.

   

  אליעז רז, רוקח קהילתי סופר- פארם, אומר כי אכן טיפולי פימנטציה מומלץ להתחיל בחורף, שכן השמש שגורמת בעצמה לפיגמנטציה עלולה להפחית מיעילות התכשיר. "בקיץ מומלץ להשתמש בתכשירים מבהירים עדינים המכילים מסנן קרינה".

   

  רז מוסיף כי במקרה של שימוש בחומצה רטינואית, ממולץ למרוח אותה רק בלילה, בשעות החשיכה ובבוקר לשטוף היטב ולהתגונן מהשמש עם מקדם הגנה גבוה במיוחד. מי שכבר מטופלת, ועורה כבר רגיל לתכשיר, אין מניעה להמשיך ולהשתמש בקיץ, בדגש על שימוש במסנן קרינה.

   

  "חשוב להיזהר גם במצב של נטילת תרופות המבוססות על נגזרות של ריטוניאיד כדוגמת roaccutan נד אקנה, אמנם מומלץ לדחות את תחילת הטיפול לחורף, אבל ניתן להמשיך ולטפל בזהירות גם בקיץ. כדאי להתגונן גם בעור השפתיים (על ידי שימוש בשפתונים עם מסנן קרינה), ולהשתמש במשקפי שמש כהים.

   

  3. טיפולים הכרוכים בשטפי דם

  הזרקות למילוי קמטים, נפחים, המסת שומן וכו' באזורים חשופים לשמש תחת השפעה של קרינת על סגולה. הפיגמנט של הדם הקרוי ההמוגלובין משנה את תכונותיו והופך לצבען כהה, העלול להישאר בעור במשך זמן רב.

   

  יחד עם זאת, אם טיפול מבוצע בעזרת קנולה (מחט כהה, ללא חוד), הסבירות של שטף דם יורדת במידה ניכרת, מה שמאפשר לבצע טיפול גם בחודשים החמים.

   

  להגן על העור מהשמש

  ד"ר אלטס מחדד ואומר כי ללא קשר לטיפולים, חשוב לזכור כי הקרינה העל סגולה אחראית על כ- 85% מתהליך הזדקנות של עורנו ועל רוב מוחלט של סרטני העור.

   

  "נזקי השמש הם מצטברים וברובם בלתי הפיכים. סימני הנזק באים לידי ביטוי לעתים שנים לאחר החשיפה, כאשר כבר לא ניתן לשנות בהרבה את המצב. כך שההמלצה היא להימנע ככל האפשר מחשיפה לא מוגנת לשמש. ואם כן מצליחים בכך - אין סיבה לדחות את הטיפולים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  להמשיך לטפל בעור גם בקיץ
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים