שתף קטע נבחר

בצל העימותים: הורסים את בנייני דריינוף בבית אל

החלטת בג"ץ להרוס את מתחם המריבה מיושמת כעת, כשברקע עימותים אלימים בין כוחות הביטחון למתנחלים. אחרי שהבית היהודי בראשות בנט הפעילו לחץ כבד על נתניהו, ראש הממשלה נכנע ואישר בניית מאות יחידות דיור מעבר לקו הירוק. יעלון: "מצפה מהשרים לגבות את שלטון החוק". לפיד: "המחנה הלאומי מכר את המדינה לקיצונים"

 

 

דחפורים, טרקטורים וכלים הנדסיים החלו בביצוע הריסות בתי דריינוף, מתחם המריבה השנוי המחלוקת בבית אל, לאחר קביעת בג"ץ שדחה הבוקר (ד') את העתירה נגד הריסת המבנים. ההריסה החלה בסביבות 12:00, ועד 15:00 הצטמצם מאוד מספר המפגינים. בתחילה העריכו בבית אל שההריסה תימשך, עד 21:00 בערב, אולם נראה שהעבודות יסתיימו מוקדם יותר.

 

 (צילום: אביגיל עוזי, "ידיעות אחרונות") (צילום: אביגיל עוזי,
(צילום: אביגיל עוזי, "ידיעות אחרונות")

 (צילום: אביגיל עוזי, "ידיעות אחרונות") (צילום: אביגיל עוזי,
(צילום: אביגיל עוזי, "ידיעות אחרונות")

 (צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית) (צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית)
(צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית)

 (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

 (צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית) (צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית)
(צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית)
בעקבות החלטת השופטים הגיע ליישוב כלי הנדסה כבדים והחלו בעבודות ההריסה בסביבות השעה 12:00. במקביל התחדשו עימותים אלימים וקשים במקום: מתנחלים הבעירו אש, יידו אבנים, והשליכו שולחנות וכסאות על כוחות מג"ב שחצצו בינם לבין המבנים. השוטרים השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות, כולל זרנוקי מים. לפחות 4 מפגינים נעצרו ו-6 נפצעו קל מאוד.

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון קרא למתנחלים במקום להימנע מאלימות. "אני קורא לא להפריע לכוחות הביטחון, חיילי צה"ל ושוטרי משטרת ישראל, במילוי החלטת בג"ץ בבית אל, ולאפשר להם לבצע את משימתם. אני מצפה משרים בממשלה ומנבחרי ציבור לגבות באופן חד משמעי את שלטון החוק ולא לעודד הפרה של החוק ועימות עם כוחות הביטחון".

 

 

 (צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית) (צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית)
(צילום: הלל מאיר, סוכנות תצפית)

 (צילום: איתי בלומנטל) (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

 

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, גינה את המפגינים בבית אל. לדבריו, "איך הם מעזים לקרוא לעצמם המחנה הלאומי ואז ללכת מכות עם שוטרים ועם חיילי צה"ל? איך הם מעזים לקרוא לעצמם המחנה הלאומי ולצאת נגד שלטון החוק ובית המשפט? איך הם מעזים לקרוא לעצמם המחנה הלאומי ולהחליש אותנו אל מול העולם? איך הם מעזים לקרוא לעצמם המחנה הלאומי אם הם מוכרים את המדינה לחבורה קיצונית ואלימה בשביל שרידות פוליטית? איך הם מעזים לקרוא לעצמם המחנה הלאומי אם הם נבהלים ונכנעים לכל אולטימטום, הזוי ככל שיהיה? המחנה הלאומי האמיתי הוא של רוב אזרחי ישראל שלא מוכנים שיפוררו את המדינה שלהם בשביל כמה פורעי חוק".

 

לחץ המתנחלים בפרשה בכל זאת זכה להישג, וזמן קצר אחרי שהדחפורים החלו לבצע את הריסת בנייני המריבה פרסמה לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה שלפיה אושרה מיידית בנייתן 300 יחידות דיור בבית אל. כמו כן צוין בהודעה כי אושר לקדם בנייה ותכנון של שיווק 91 יחידות דיור בפסגת זאב וכן תכנון של 24 יחידות דיור בפסגת זאב, 300 יחידות דיור ברמות, 70 יחידות דיור בגילה ו-19 יחידות דיור בהר חומה.

 

התבטאויות חריפות נשמעו בצד הימני של המפה הפוליטית. ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי הגדיל לעשות שהתבטא נגד שופטי בג"ץ. "צריך להרים כף של טרקטור D9 על בג"ץ", אמר יוגב. "למרות התב"ע בתוקף והיתר הבנייה מדובר בשרלטנות של בג"ץ ובחוסר צדק", אמר יוגב. "אנחנו כמערכת מחוקקת נדאג לרסן את השלטון המשפטי במדינה ואת הזנב שמכשכש בכלב".

 

יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, צייץ בתגובה בחשבון הטוויטר שלו: "דחפורים, ארונות קבורה וצעקות איום על בית המשפט ממרפסות וגגות, כל זה ונתניהו – שותק. ביבי האחריות עליך. תתעשת".

 

גם יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה בחריפות. לדבריה, "שקד ובנט מצטרפים למרד המתנחלים בשלטון החוק. הניסיון למנוע הוצאה לפועל של החלטת בג"ץ הוא בלתי מתקבל על הדעת, ומחריד ששרת המשפטים נותנת יד לרמיסת החלטות בג"ץ".

 

מנגד, שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה כי היא "מברכת ומחזקת את ראש הממשלה בנימין נתניהו על החלטתו הנכונה לבנות 300 יחידות דיור ב-50 מבנים חדשים ביישוב בית אל".

  

התחושה בקרב תושבי בית אל הייתה של הלם מוחלט. עשרות צעירים ביישוב כבר סמסו לחבריהם להגיעו בבהילות לקראת ההריסה הצפויה. מיד עם קבלת ההודעה עלה הרב דוד נזרי ממחלקת הדת של היישוב על גג המכולת וקרא לנוכחים: "כל הנערים להרים טלפונים להורים שיגיעו לכאן, להיות עם הבנים והבנות בשעות הקרובות בבית אל. להתקשר לחברים, שיגיעו כולם".

 

למקום הגיע גם קבלן הפרויקט השנוי במחלוקת, מאיר דריינוף, וחסם במכוניתו את שביל הגישה למבנים כדי למנוע את הגעת הכוחות שאמורים להרוס אותם. לאחר שחש ברע נלקח דריינוף לטיפול רפואי. דריינוף אמר הבוקר כי "המדינה שלנו והממשלה שלנו אחראית למעשה למבוא הזה שילדים פה מקבלים מכות רצח. אני לא בעד המלחמה הזאת. אנחנו נמשיך לדבוק בחוק, בג"ץ עשה את שלו וזה החוק. מי שהלך נגד החוק שיתבייש לו. איפה היה ראש הממשלה? איפה היה שר הביטחון, הבניינים שלי פה עומדים חמש שנים ולבי נקרע לגזרים".

 

פסק הדין של בג"ץ ניתן פה אחד ולשופטת מרים נאור הצטרפו אסתר חיות וסלים ג'ובראן: "יש לזכור במה עסקינן בהליך זה: מדובר בשני מבנים שנבנו על-ידי חברה קבלנית באופן בלתי-חוקי, כאשר לאחר שנים של התדיינות קבע בית המשפט בעניין קאסם כי עד כאן ולא יותר".

 

בתגובה לפסיקת בג"ץ אמר שר התיירות, יריב לוין: "פסיקת בג"ץ להורות על הרס הבתים בבית אל היא חרפה וכתם מוסרי נוסף על מערכת המשפט".

 

העימותים החלו אתמול לפנות בוקר (בין שני לשלישי), אז הגיעו מאות שוטרי יס"מ למתחם המריבה בבית אל והוציאו ממנו בכוח מאות צעירים שהתבצרו במקום מבעוד מועד. כ-50 מפעילי הימין עוכבו לחקירה. במקביל הגיעו כאמור כ-250 פעילי ימין לחורבות ההתנחלות שא-נור שבצפון השומרון, שפונתה במהלך ההתנתקות ב-2005. אתמול הצהריים התחדשו העימותים בין כוחות הביטחון למתנחלים ופעילי הימין בבית אל. כמה מפגינים נשכבו מול כלי רכב של מג"ב וצעקו "נלחמים על ארץ ישראל". שלושה מפגינים עוכבו לחקירה.

 

במקביל נמשכת גם הבוקר ההתבצרות של השוהים על חורבות ההתנחלות שא-נור, שפונתה בהתנתקות ב-2005. "המצב פה כרגע מרגש ביותר", סיפר בני שנמצא במקום עם אשתו וחמשת ילדיהם. "יש פה כ-300 איש, חבר'ה שבאו מכל הארץ, משפחות שחזרו הביתה ליישוב. אנחנו ערוכים לשהייה ממושכת ומחזיקים מעמד מצוין".

 

בני אמר עוד כי "חשוב להבין שזאת לא הפגנה אלא חזרה הביתה עשור אחרי הגירוש. אנחנו לא מחכים לפינוי, באנו לגור פה. היו עוד חבר'ה שעלו בלילה, באו לחזק. אנשים מרגישים שמוסרית הם חזרו הביתה אחרי שגורשו לחינם משטח C. הצבא מתייחס אלינו באופן ענייני, קורה כאן מהלך היסטורי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי בלומנטל
מעצר במלך העימותים, היום בבית אל
צילום: איתי בלומנטל
מומלצים