שתף קטע נבחר

אושרה הזנה בכפייה. רופאים: אלו עינויים, לא נסכים

שעה קלה לאחר שהכנסת אישרה את החוק המאפשר להאכיל בכפייה שובת רעב ולהפעיל "כוח סביר" במהלך הטיפול, הודיעה ההסתדרות הרפואית כי תעתור נגדו לבג"ץ. היו"ר, ד"ר אידלמן: "חוק מיותר ומזיק, שמכתים את הכנסת". השר ארדן: חוק מחויב המציאות

הכנסת אישרה לאפשר הזנה בכפייה לאסיר שובת רעב - אבל רופאים מבהירים: אלו עינויים, לא נסכים לכך. מליאת הכנסת אישרה לפנות בוקר (יום ה') בקריאה שנייה ושלישית את חוק ההזנה בכפייה. התיקון לפקודת בתי הסוהר מסמיך את נציב שירות בתי הסוהר לפנות, בהסכמת היועץ המשפטי לממשלה, לנשיא בית המשפט המחוזי בבקשה לקבל היתר למתן טיפול רפואי לאסיר שובת רעב.

 

נציב שירות בתי הסוהר יכול לעשות זאת אם ראה, על סמך חוות דעת של רופא, כי בשל שביתת הרעב קיימת אפשרות ממשית שתיגרם בתוך זמן קצר סכנה חמורה לבריאותו של האסיר או נכות בלתי הפיכה. הטיפול, על פי ההצעה, יינתן גם אם האסיר מתנגד לכך. במקרה של סירוב מצד האסיר לקבל את הטיפול, יוכל סוהר לבקשת מטפל, להפעיל כלפיו "כוח סביר" במידה הדרושה למתן הטיפול. בקריאה השלישית תמכו בחוק 46 חברי כנסת ו-40 התנגדו.

 

אבל החוק הזה מעורר התנגדות עצומה בקרב הגורמים הרפואיים, וההסתדרות הרפואית כבר הודיעה כי היא מתכוונת לעתור לבג"ץ בעקבות ההחלטה שהתקבלה הלילה בכנסת. יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר ליאוניד אידלמן, כינה אותו "חוק מזיק שמכתים את ספר החוקים של ישראל".

 

הזנה בכפייה. "הכתמה של ספר החוקים" ()
הזנה בכפייה. "הכתמה של ספר החוקים"
 

"אנחנו התנגדנו ועודנו מתנגדים לחוק ההזנה בכפייה", הבהיר ד"ר אידלמן. "במהלך השנים האחרונות קיימנו דיונים רבים בכנסת ובממשלה. הבהרנו את עמדתנו בצורה שאינה משתמעת לשתי פנים, שמדובר בחוק המכתים את ספר החוקים של מדינת ישראל, חוק מיותר ומזיק. רופאי ישראל פעלו, פועלים וימשיכו לפעול על פי כללי האתיקה הרפואית, האוסרת על רופאים להשתתף בעינויים איסור מוחלט, והזנה בכפייה דינה כדין עינויים".

בארגון "רופאים לזכויות אדם" תקפו בחריפות רבה עוד יותר את אישור חוק ההזנה בכפייה של שובתי רעב: "כנסת ישראל אישרה חוק מביש, חוק שחשף את פניהם האנטי-דמוקרטיים של חבריה. זהו חוק שמדיח את הקהילה הרפואית בישראל להפר את האתיקה הרפואית בצורה חמורה ביותר למטרות פוליטיות, כפי שנהגו בעבר משטרים חשוכים בהיסטוריה. ארגון רופאים לזכויות אדם ימשיך להיאבק נגד החוק ונגד מימושו".

 

"מבחנה של הקהילה הרפואית הוא ביום שאחרי אישור החוק, בסירובה המוחלט להיות עלה תאנה רפואי לעינויים", אמרו בארגון. "לא נשאיר רופאים ואחיות בודדים במערכה, ולא נמתין שמישהו מהם ייכנע להאכלה בכפייה. מדובר בחוק מחריד ההופך את מקצוע הרפואה לכלי משטור, ענישה ודיכוי. נתמוך בכל מי שיסרב לחוק ונעמוד כנגד כל ניסיון להאכיל שובת רעב בכפייה".

 

השר לביטחון פנים התייחס לחוק ההזנה ואמר כי הוא מחויב המציאות. "הטרור לובש בשנים האחרונות פנים חדשות. לצד ניסיונות חרם ודה לגיטימציה לישראל, הפכו גם שביתות הרעב של מחבלים השוהים בכלא, לכלי בעזרתו מנסים ללחוץ ולאיים על מדינת ישראל ולגרום לה לשחרר מחבלים. החוק החדש מאפשר לנו למנוע סיכון לחיי האסירים ולמנוע מהם הפעלת לחץ על המדינה".

 

לדברי השר ארדן, "הצעת החוק גובשה על רקע שביתות רעב ממושכות בקרב אסירים ועצורים ביטחוניים

 במהלך 2012, אשר היו כרוכות בהתמודדויות מורכבות הן בהיבט הרפואי והן בהיבט הביטחוני. החוק החדש ייצור את האיזון הראוי בין זכותה של מדינת ישראל להגן על אזרחיה מפני תופעה של אסירים שובתי רעב, לבין חובתה לנהוג באופן הומאני כלפי כל מי שנמצא תחת חסותה, ולהגן על זכויות האדם של כל אדם באשר הוא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
החוק אושר בקריאה שנייה ושלישית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים