שתף קטע נבחר

שירה, בכי ופינוי: הלילה האחרון בשא-נור

מפקד הכוחות שהתריע, הנאום הנרגש של שוש שילה, ההתנגדות והעלייה לאוטובוסים. כך נראה פינוי ההתנחלות שננטשה בהתנתקות. ראש המועצה בפועל יוסי דגן: נחתור להקמה מחדש

 
זה התחיל בשירה ונגמר בבכי: 48 שעות אחרי שחזרו להתנחלות שפונתה בהתנתקות, פונו לפנות בוקר (יום ה') מתבצרי שא-נור. כוחות גדולים של צבא ומשטרה פרצו בסביבות 3:00 לפנות בוקר למצודה בחורבות שא-נור ופינו ללא התנגדות את המשפחות שהתבצרו בחורבות ההתנחלות שפונתה בהתנתקות בשנת 2005. צפו באירועי הלילה, שבסיומם פונו כל מי שהגיע למקום.

 

בתחילה לא נענו השובים למפקד הכוחות והחלו לקרוא לעבר שוטרי מג"ב "בוגדים", בעודם עומדים על הגג, שרים ומפצירים בשוטרים לסרב פקודה. לאחר מכן נשאו שוטרי מג"ב בידיהם את המתבצרים לעבר האוטובוסים. בשעה שבע בבוקר הושלם הפינוי, ללא נפגעים.

 

שוש שילה, שהתפנתה מהמתחם, אמרה: "תל אביב, כפר שמריהו וכפר סבא קיימות בזכות אבותינו שחיו וגרו פה ובזכות הקדוש ברוך הוא שהבטיח לנו את הארץ הזו לנחלה". היא הסבירה כי המשפחות שהגיעו לשא-נור אינן "גזלניות או עוקרות עצים". שילה פנתה לחיילים והזהירה אותם מפני הפינוי הבא. "אני מודיעה לכם שהמפקדים שיגיעו אחריכם יצטרכו להתמודד עם מה שאתם מתמודדים, ואני מציעה לכם שתכינו אותם שיידעו שיש כאן אנשים שאוהבים את ארץ ישראל ושיישנו מספיק לפני שהם באים אלינו כי זה לא פשוט להתעסק איתנו".

 

יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון בפועל, ציין לאחר הפינוי כי יחתור לביטול ההתנתקות בשומרון ולהקמתן מחדש של שא-נור וחומש. "אנחנו עובדים בגיבוי חברי כנסת ויו"ר הכנסת לביטול חוק ההתנתקות בהתנחלויות בשומרון. אני משוכנע שבשנה הקרובה נוכל להגיע להתקדמות", אמר דגן.

 

"אין שום סיבה שלא נתקן את הטעות הזאת - עשר שנים אחרי ההתנתקות", הוסיף דגן וציין כי ראש הממשלה נתניהו הבטיח לו כי ייפגש עם המשפחות המפונות בימים הקרובים. "אתה מגיע לשא-נור, רואה כבישים, מאחוריי יש פרחים, עצים ומדרכות. הדבר היחידי שאין כאן זה אנשים. לא היה שום היגיון בגירוש הזה ואני מקווה לקבל את האישורים מראש הממשלה לבנות את חומש ואת שא-נור בצורה רשמית ומסודרת".

 

ראש המועצה הסביר מדוע פינוי המשפחות עבר בשלום וללא אלימות או התנגדות. "בהכירי את המשפחות, מדובר באנשים אחראים שאוהבים את מדינת ישראל ואוהבים את צה"ל. אין לאף אחד עניין להתעמת עם כוחות הביטחון. למרות הכעס והעלבון ששולחים שוב את הצבא והמשטרה עשר שנים אחרי לעקור ולגרש, אף אחד לא התנהג בצורה אלימה. המשפחות כאן הבהירו לי בצורה מאוד ברורה שמבחינתן הסיפור הוא לא להיאבק בכוחות הביטחון אלא לחזור ליישובים שנעקרו ולבנות אותם מחדש, ומאוד שמחתי לשמוע את זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איתי בלומנטל
הפינוי הלילה. הסתיים אחרי 4 שעות
צילום: איתי בלומנטל
מומלצים