שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

פיגוע שנאה: הדוקר במצעד הגאווה לפני עשור דקר שוב הערב ופצע קשה משתתפים

לפני עשור דקר הגבר החרדי שלושה בני אדם במצעד הגאווה בירושלים וחודש לאחר שחרורו מהכלא, הסתתר שליסל בסופר ורץ לעבר המשתתפים כשהוא דוקר שישה מהם. נערה נפצעה אנוש, אדם נוסף קשה, אחד בינוני ושלושה קל. עד ראייה: הוא רץ לעבר הצועדים ודקר אותם. מפקד מחוז ירושלים: "לא היה לנו מידע קונקרטי"

 

 

 

רגע הדקירות (צילום: AP) (צילום: AP)
רגע הדקירות(צילום: AP)
 
 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

אז והיום. שליסל (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית קוטלר) (צילום: אלכס קולומויסקי, עמית קוטלר)
אז והיום. שליסל(צילום: אלכס קולומויסקי, עמית קוטלר)

עשור אחרי הדקירות במצעד הגאווה בירושלים, תסריט האימים שב על עצמו: רק לפני חודש שוחרר ישי שליסל לאחר ריצוי 10 שנות מאסר בגין דקירת שלושה משתתפים במצעד הגאווה. לפני חודש הוא סיים לרצות את עונשו ושוחרר מהכלא והערב (ה') הגיע למצעד ודקר שישה משתתפים. נערה בת 16 נפצעה באורח קשה מאוד אך יציב ולא נשקפת סכנה מיידית לחייה. צעיר בן 26 נפצע באורח קשה, ושני גברים ושתי נשים נפצעו באורח קל. פרמדיקים של מד"א טיפלו בפצועים בשטח ופינו לבתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם בירושלים. בחקירה התברר כי שליסל הסתתר בסופרמרקט ורץ לעבר המשתתפים ודקר אותם. הוא נתפס ונלקח לחקירה. 

 

דן, עד ראייה במקום, סיפר: "ראיתי את הדוקר בלבוש חרדי. לוחמת מג"ב ראתה אותו ואמרה לו לעזוב את המקום. ראינו אותו עם סכין גדולה והוא רץ לעברם ודקר אותם. שוטרים רצו אליו וריתקו אותו". חנה, שגם כן נכחה במקום, הוסיפה: "ראינו אותו הולך מהר עד שהרחיקו אותו. ואז הוא חזר. הוא בא מרחוב וושינגטון ורץ עם הסכין. הוא רץ והיה בלגן השוטרים תפסו אותו".

 

 

שליסל לאחר שנתפס (צילום: AP) (צילום: AP)
שליסל לאחר שנתפס(צילום: AP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

המכתב שהופץ בשם שליסל לפני המצעד: חובה שיהודי ימסור נפשו למכות ()
המכתב שהופץ בשם שליסל לפני המצעד: חובה שיהודי ימסור נפשו למכות

 (צילום: google map) (צילום: google map)
(צילום: google map)

 

לאחר פיגוע השנאה במצעד הגאווה בירושלים הופץ ברשתות החברתיות מכתב שאותו כתב לכאורה ישי שליסל לפני כשבועיים - מוצאי השבת של פרשת מטות-מסעי - ובו קרא לאנשים "למסור את נפשם" במצעד הגאווה: "חובה על כל יהודי למסור נפשו למכות ולמאסר ולעמוד אפילו לסכנה ולהתחבר יחדיו לעצור ולבטל את חילול השם הגדול למען קדושת שמו יתברך".

 

פשע שנאה הומופובי - כתבות נוספות:

מכתב בשם ישי שליסל שהופץ לקראת מצעד הגאווה: מסרו את נפשכם

עונשו של שליסל קוצר בעליון: "נורמטיבי עד הדקירות"

צועד הטיח במפקד המחוז: "אותו אדם - אותו מקום. בושה למשטרה"

ישי שליסל לאחר הדקירה לפני עשור: "באתי לרצוח בשליחות השם"

בנט מגדיל את תקציב ארגון הנוער הגאה

 

שליסל מצטט לכאורה דברים מספר "הקדמה לתיקונים" ש"מי שלא מוסר את נפשו או גופו או ממונו בשעת השמד (כך הוא מגדיר את מצעד הגאווה) מחזיר את העולם לתוהו ובהו, ומי שכן מוסר - מבורך". הוא מסיים את מכתבו במילים: "החפץ לעבדו בראו. ש. שליסל".

 

"מחזה מזעזע ומחריד שלא מכבד שום דת בעולם"

עדי, טרנסג'נדרית מירושלים, ראתה מקרוב את האירוע. "זה היה מחזה מזעזע ומחריד שלא מכבד שום דת בעולם. ראיתי אדם חרדי שדקר את אחת מחברותינו ועוד חבר שצעד איתנו. ראיתי שהיא דיממה עד שהשוטרים נהרו בעקבות הצרחות שלה. שמעתי וראיתי הכול", סיפרה עדי.

 

עדי מספרת כי בתור טרנסג'נדרית היא חוותה יריקות ומכות מצד חרדים באזור שבו היא מתגוררת בירושלים. "סבלתי ואני סובלת עד היום, אבל די לשתוק. לא רוצה לשתוק יותר מאפליה מצד דתיים חרדים".

  

הדוקר בזירה (צילום: עמית קוטלר) (צילום: עמית קוטלר)
הדוקר בזירה(צילום: עמית קוטלר)

 (צילום: עמית קוטלר) (צילום: עמית קוטלר)
(צילום: עמית קוטלר)

לנה רומנובסקי, חברתם של הפצועים שאושפזו בבית החולים שערי צדק, סיפרה על האירוע המחריד. "זה היה נורא מפחיד. זה לא ייאמן שכל פעם אנחנו חושבים בוודאות שאנחנו בטוחים ואחרי זה חוזרים אחורה. אנשים התחילו לרוץ לכל כיוון. היו צעקות, ראיתי בחור חרדי רץ דרכנו עם סכין ביד ורצו הצידה והתחלנו לספור את החברים לראות מי בסדר והבנו שיש פצועים".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "בירושלים בוצע הערב פשע שנאה מתועב. בישראל לכל אחת ואחד, לרבות בקהילה הגאה, הזכות לחיות את חייהם בביטחה, ואנחנו נגן על הזכות הזאת. טוב שראשי הדת בישראל גינו את הפשע המתועב ואני קורא לכל מנהיגי הציבור להצטרף בהוקעת המעשה השפל הזה. אני מאחל בשם כל אזרחי ישראל החלמה שלמה ומהירה לכל הפצועים".

 

מוקדם יותר שוחח ראש הממשלה נתניהו עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. השר עדכן את רה"מ כי כבר מתבצעת בדיקה כיצד ניתנה גישה לאירוע הזה לאדם שביצע מעשה דומה לפני עשר שנים.

 

הנשיא ראובן ריבלין גינה את פשע השנאה. "התכנסנו לאירוע משמח, אך השמחה נפגמה עם פשע שנאה נוראי בבירת ישראל ונדקרו אנשים שחגגו את החופש שלהם להביע את זהותם ותפיסת עולמם. אסור להשלים עם פשעים כאלה ועלינו להוקיע את המבצעים אותם והתומכים בהם", אמר ריבלין.  

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 

השר ארדן: יוקם צוות בדיקה לתחקור האירוע

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר במסיבת עיתונאי כי "אירוע הדקירה שהתרחש במצעד הגאווה בירושלים הוא אירוע חמור ביותר. זהו פשע שנאה מתועב שאין עליו סליחה וכפרה. אני מקווה שהנפגעים יחלימו במהרה. משטרת ישראל תעשה הכול כדי להביא את הדוקר לדין והוא ישלם את המחיר הכבד מכול. האירוע הערב מעורר שאלות לא פשוטות על הנסיבות טרום המקרה שהובילו לכך שהתאפשר לאותו אדם מתועב ומפגע נפגע לבצע שוב את המעשה".

 

"ממלא מקום המפכ"ל יערוך תחקיר בראשותו לבדיקת נסיבות המקרה. במסגרת התחקור והבדיקה הכוללת נצטרך לבדוק בעצמנו את המודיעין המקדים ושיתוף הפעולה בין הגופים השונים וכמובן את הבדיקה הנסיבתית לגבי אותו אדם איך התאפשר לו לפרוץ את חגורת האבטחה הדי משמעותית שליוותה את המצעד הערב".

 

ממלא מקום מפכ"ל המשטרה בנצי סאו הוסיף: "בדקות הקרובות נתחיל תחקיר ראשוני של אירוע חמור שלא היה צריך לקרות ואסור שיקרה וגם לא באינטנסיביות במחוז ירושלים. בשל חומרת האירוע החובה שלנו ללמוד אותו ולהפיק את הלקחים ולוודא שזה לא יחזור על עצמו. צוות בדיקה בכיר בראשות ניצב בדימוס ישראל יצחק יוקם כדי לתחקר את האירוע הזה לעומק. אין לנו שום כוונה לא לבדוק את הנושא לעומק ולא לטייח. נפיק את הלקחים בעיקר כדי שהשגיאות לא יחזרו על עצמן".

 

 (צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי,
(צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות")

 (צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות") (צילום: אלכס קולומויסקי,
(צילום: אלכס קולומויסקי, "ידיעות אחרונות")

לקראת הערב התאספו בגן הפעמון בירושלים אנשי קהילת הלהט"ב למתכונת עצובה יותר של מצעד הגאווה. בתו של חבר הכנסת מיהדות התורה מנחם אליעזר מוזס, היידי מוזס, נאמה ואמרה: אני באה מהעולם החרדי החסידי. אני לסבית אך בתוך עמי אני יושבת. הגעתי לפה פעם ראשונה עם חצאית לפני 8 שנים ונכנסתי לארגון תהילה. לא רציתי שיראו אותי בכל זאת בת של ח"כ חרדי. ההרגשה עכשיו מזעזעת. זו לא התורה. בתורה משכב זכר מוזכר באותו מקום שבו מתייחסים למי שמחלל שבת. שיפסידו לסקול את ההומוסקסואלים. 70 פנים לתורה, אם בן אדם חשוך וסדיסט בוחר להרוג זו לא התורה".

 

מוזס הוסיפה: "התורה מלאה בדוגמאות לכמה סובלנות צריך לתת לסביבה. הוא לא חרדי, חברותיי החרדיות, חברותיי עד היום במערכת הפוליטית, הגיבו בזעזוע לאירוע".

 

הרצוג: פשע שנאה מתועב

במערכת הפוליטית הגיבו בזעזוע לאירוע. "מדובר בפשע שנאה מתועב", אמר יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג. "צריך להקיא, להוקיע ולהעניש בכל החומרה את מי שביצע את הדקירות".

 

שר הכלכלה ויו"ר ש"ס אריה דרעי: "יש לגנות ולהוקיע כל גילוי של אלימות וצריך לנהל מלחמת חורמה נגד כל מי שנוהג באלימות נגד כל אדם באשר הוא אדם". שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט: "הדקירה במצעד הגאווה הוא פשע מוסרי ללא סליחה. מי שעשה זאת פגע בערכים יהודיים ומוסריים. צריך לעשות חשבון נפש כיצד הגענו לכך".

 

שר החינוך נפתלי בנט קיים הערב דיון מיוחד עם צוותו בעקבות האירועים. השר הורה לבכירי משרדו להכין תוכנית פעולה שתסייע לחינוך ולמניעת מעשים והסתה נגד הקהילה הגאה, ותכלול הגדלה משמעותית של תקציב ארגון הנוער הגאה "איגי". השר אמר כי "לא אתן שבמדינת ישראל בני נוער יחששו לצאת לרחוב בגלל אורח חייהם. לפיגוע הזה אנו מגיבים בפעולות ולא רק בדיבורים, על מנת לחזק ולתת כלים לבני נוער הסובלים מגזענות והומופוביה בבית הספר".

 

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, אומר כי "על כל אזרח שהדמוקרטיה הישראלית חשובה לו, לגנות את המעשה הנתעב של דקירת הצועדים במצעד הגאווה. אסור לחברה הישראלית להשלים עם מעשים כאלו ואין שום הצדקה למעשי שנאה ואלימות".

מטפלים בפצועים (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
מטפלים בפצועים(צילום: אלי מנדלבאום)

משתתפים בהלם (צילום: עמית קוטלר) (צילום: עמית קוטלר)
משתתפים בהלם(צילום: עמית קוטלר)

כך החל המצעד בשמחה גדולה (צילום: רועי ינובסקי) (צילום: רועי ינובסקי)
כך החל המצעד בשמחה גדולה(צילום: רועי ינובסקי)

שר הביטחון משה יעלון הוסיף: "ניסיון הרצח הזה לא ירפה את ידינו בחתירה למען שוויון זכויות לבני ובנות הקהילה הגאה הראויים לחיות את חייהם בשלווה ולקיים חיים זוגיים ככל האדם".

 

ראש העיר ירושלים ניר ברקת: "המעשה הנפשע הערב בירושלים הוא ניסיון לפגוע במרקם החיים בעיר ולמנוע את הזכות הבסיסית לחופש ביטוי. לא נשלים עם אף תירוץ לאלימות מכל סוג. בירושלים יש מקום לכולם. נמשיך לתמוך בכל הקבוצות והקהילות בירושלים ולא נירתע מאלו המנסים בדרכים נלוזות למנוע זאת".

 

עודד פריד, מנכ"ל האגודה הלהט"בית, היה נסער מאוד. "צעדתי יחד עם כל החברים והחברות שהגיעו לקדם אהבה וסובלנות ופתאום רואים אמבולנסים ומשטרה. חשבנו שהתקדמנו מאז האירוע לפני עשור ושאנחנו נמצאים במקום אחר וזה מצער מאוד שדבר כזה קורה", אמר פריד.

 

במה שהחל כאירוע משמח לאחר התכנסות אלפי צועדים בגן העצמאות בשעה 18:00, הסתיים באירוע נורא. סגן ראש העיר ירושלים עופר ברקוביץ אמר ל-ynet: "צריך לבדוק איך נערכו ואיך הדברים התנהלו כך שהתאפשר לאותו אדם לפגוע באנשים. צריך לטפל בקיצוניים. האירוע הזה מזעזע וצריך לחשוב מה אנחנו עדיין לא עושים מספיק טוב ואיך מונעים דבר כזה בהמשך הדרך".

 

יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין, אמר מוקדם יותר ל-ynet כי בהפגנה ישאו כרזות נגד משפחות חד מיניות ועליהן תמונות של ילדים עם הכיתוב: "אבא, איפה אמא שלי?". גופשטיין: "אנחנו חושבים

שבמדינה יהודית אין מקום לעשות מצעדי גאווה כאלה, בוודאי שלא בעיר הקודש. גם בתל אביב אנחנו לא מוכנים שיצעדו, אז על אחת כמה וכמה בירושלים. אם למישהו יש בעיה - שיפנה לטיפול, זו בוודאי לא גאווה. האידיאולוגיה שלנו איתנה. הפגנו גם בתל-אביב, זו לא גאווה זו תועבה".

 

במצעד השתתפו כמה אוהדים של קבוצת הכדורגל הפועל קטמון ירושלים, שמניפים את דגל הקבוצה שעליו צבעי הגאווה. בתגובה לשלטים של אנשי להב"ה, מניפים הפעילים שלטים "אמא, איפה האבא השני שלי".

 

למרות החשש מעימותים, יש לציין כי מאז התקרית האלימה לפני עשור שבה שליסל דקר שלושה צועדים, בהם אדם רוסו שנפצע באורח בינוני, שליסל נידון ל-12 שנות מאסר ועונשו קוצר בערעור לעליון לפני 10 שנים עד לשחרור לפני חודש. בשנים האחרונות המצעד בירושלים עובר כמעט ללא כל אירועים חריגים, ומספר המשתתפים בו אף גדל מדי שנה.

 

מהמשטרה נמסר לקראת המצעד: "נפעל בנחישות נגד כל גורם אשר ינסה להפר את הסדר ואת מהלכה התקין של הצעדה".


פורסם לראשונה 30/07/2015 18:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
שליסל ברגע הדקירה
צילום: AP
מומלצים