שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  נתניהו: פיגוע טרור; אבו מאזן: פשע מלחמה
  "זהו מעשה נפשע", מסר ראש הממשלה בתגובה להצתת הבית בדומא ולרצח הפעוט עלי דוואבשה. יו"ר הרשות אמר כי יפנה לבית הדין בהאג והפנה אצבע מאשימה לישראל: "בונה התנחלויות ומעודדת המתנחלים לבצע את הפשעים האלה". הנשיא ריבלין קרא לערביי ישראל ולפלסטינים לשמור על איפוק

   

  עלי דוואבשה והבית שהוצת בכפר דומא ()
  עלי דוואבשה והבית שהוצת בכפר דומא
   

  פיגוע הטרור שבו נרצח הלילה (ו') הפעוט עלי דוואבשה, בן שנה וחצי בביתו שבכפר דומא ליד שכם - זכה כצפוי לגינויים חריפים מכל הקשת הפוליטית. ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע "זעזוע מהמעשה הנפשע והנורא הזה. מדובר בפיגוע טרור לכל דבר. מדינת ישראל נוקטת יד קשה נגד הטרור ולא משנה מי הם מבצעיו".

   

  נתניהו מסר כי הנחה את כוחות הביטחון לפעול "בכל האמצעים העומדים לרשותנו ללכוד את הרוצחים ולהביאם בהקדם לדין. ממשלת ישראל מאוחדת בהתנגדותה הנחרצת למעשים נוראיים ושפלים שכאלה. בשם אזרחי ישראל אני מבקש להשתתף בצער משפחתו של עלי דוואבשה ולאחל החלמה מהירה לבני משפחתו שנפגעו".

    

  הפעוט נשרף למוות בהצתת שני בתים בכפר דומא. מהחקירה עולה כי רעולי פנים השליכו הלילה בקבוקי תבערה לעבר שני הבתים, וריססו על הקירות מחוץ לבתים את הכתובות "יחי המלך המשיח" ו"נקמה". אמו ואחיו בן ה-4 של הפעוט שנספה נפצעו אנושות והוטסו במסוק לבית החולים שיבא. האב נפצע באורח קשה.

   

  פשע שנאה: בתים הוצתו, פעוט פלסטיני נרצח

  פשע שנאה: בתים הוצתו, פעוט פלסטיני נרצח

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין פנה באמצעות כלי התקשורת הערביים אל האוכלוסייה הערבית בישראל ואל העם הפלסטיני גם הוא זעזוע עמוק מפיגוע ההצתה, וקרא הנשיא לשמירה על איפוק והזהיר מפני מעשי אלימות שילבו את הזעם: "יותר משאני חש בושה, אני חש כאב. כאב על רציחתו של תינוק קטן. כאב על שבני עמי בחרו בדרך הטרור ואיבדו צלם אנוש. דרכם אינה דרכה של מדינת ישראל ואינה דרכו של העם היהודי. לצערי הרב, עד עתה נראה שטיפלנו בתופעת הטרור היהודי ברפיון. אולי לא הפנמנו שמולנו ניצבת קבוצה אידיאולוגית, נחושה ומסוכנת שהציבה לה למטרה להרוס את הגשרים העדינים אותם אנו בונים בעמל רב".

   

  הוא הוסיף: "אל מול גל הטרור הפוגע בחפים מפשע, הבז לחיי אדם, הבז לשלטון החוק, מדינת ישראל והחברה הישראלית מחויבות לחשבון נפש. חשבון נפש שיבוא לידי ביטוי במעשים ולא רק במילים. המנהיגות הישראלית, מימין ומשמאל, צריכה להביע קול ברור לא רק של גינוי לטרור אלא של מחויבות אמיתית למאבק באלימות, מאבק בגזענות. ברגעים כואבים אלו אני פונה אליכם אזרחי ישראל הערבים, אל העם הלסטיני, אל כל אזרח שומר חוק, ומבקש מכם לא להיכנע לרגשות הזעם והכעס. זה הזמן לשלב ידיים".

   

  מוקדם יותר הטילה הרשות הפלסטינית על ממשלת ישראל את האחריות המלאה לפשע השנאה והגדירה אותו פשע מתועב. "אילולא ממשלת ישראל הייתה מתעקשת להמשיך לבנות בהתנחלויות ולהגן על המתנחלים, הפשע הזה לא היה נגרם".

   

  עוד נמסר בהודעה כי השתיקה של הקהילה הבינלאומית והתחמקותם מעונש של פושעים אחרים, דוגמת רוצחי הנער מוחמד אבו חדיר, מלבים את האש וגורמים לפושעים נוספים לפעול. "מקרה זה יעמוד בראש הנושאים אותם תגיש הרשות לבית הדין הבינלאומי לפלילים במטרה להביא את כל המעורבים בפשע לדין".

   

  בהמשך התייחס לפיגוע גם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, שהשווה את האירוע לרצח של הנער מוחמד אבו חדיר בשנה שעברה. "זהו פשע נוסף שמבצעים המתנחלים וממשלת ישראל. ממשלת ישראל ממשיכה לבנות התנחלויות בכל מקום בגדה ובכך מעודדת את המתנחלים לבצע את מה שהם עושים. אנו מגנים את הפשעים הישראליים - זהו פשע מלחמה ופשע נגד האנושות. אנו נעביר זאת לבית הדין הבינלאומי ואף אחד לא יעצור אותנו מלעשות זאת. אנו דורשים מהעולם לפעול. מה דעתה של ארצות הברית על הפשעים האלה? אנו לא שומעים ממנה.

  אם ממשלת ישראל והצבא הישראלי רצו למנוע את המקרים הללו הם היו יכולים למנוע אותם".

   

   (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  (צילום: חסן שעלאן)

  בני משפחת דוואבשה (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
  בני משפחת דוואבשה (צילום: חסן שעלאן)

   (זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם") (זכריא סדה, ארגון
  (זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם")

  דומא. כתובות נאצה על הבית שהוצת (זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם") (זכריא סדה, ארגון
  דומא. כתובות נאצה על הבית שהוצת(זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם")
   

  להודעות הפלסטינים הצטרף בכיר פתח, סאיב עריקאת, שהאשים את ישראל במותו של הפעוט: "אי אפשר להפריד בין התקיפה בדומא לאישורי הבנייה האחרונים בהתנחלויות. הממשלה הישראלית סללה את הדרך למעשה הברוטלי הזה".

   

  חמאס השתמש בפיגוע היהודי כדי להבעיר את השטח. חוסאם בדראן, דובר חמאס בחו"ל, קרא לתושבי הגדה לצאת לרחובות ולהפגין בתגובה לרצח התינוק, וכדי להגן על אל-אקצא. הוא אף קרא לרשות הפלסטינית לשחרר את כל העצורים הפוליטיים: "אין דרך אחרת מלבד ההתנגדות, על כלל מרכיביה, כדי לעצור את פשעי הכיבוש".

   

  גורם ביטחוני פלסטיני אמר ל-ynet כי מנגנוני הביטחון של הרשות נערכים לקראת ההפגנות והתהלוכות הצפויות סביב תפילות יום השישי בצהריים בערים הפלסטיניות ברחבי הגדה. כוחות הביטחון צפויים להתפרס מחוץ למסגדים שחמאס מתכנן להוציא מהם תהלוכות במסגרת יום הזעם. לדבריו, בכוונת המנגנונים היה למנוע את הפגנות חמאס ואולם לאחר האירוע הלילה הדבר אינו אפשרי עוד. עם זאת אמר כי המנגנונים לא יאפשרו לחמאס להניף דגלים ירוקים במהלך ההפגנות.

   

  שר החינוך, נפתלי בנט, מסר אחרי הפיגוע כי זהו "לא פשע שנאה, ולא 'תג מחיר'. זהו רצח.

  הצתת הבית בדומא ורצח התינוק הוא מעשה טרור מזעזע, שהדעת לא יכולה לסבול. אני קורא לכוחות הביטחון לפעול בנחרצות להגיע לרוצחים על מנת להענישם במלוא חומרת הדין".

   

  יו"ר המחנה הציוני ח"כ יצחק הרצוג אמר כי מדובר ב"אסון נורא, מקרה אבו חדיר שחוזר על עצמו וזהו טרור מהסוג הגרוע ביותר. מותו של התינוק ושריפת הבתים הם אסון נורא, שמחייב אותנו ללבוש שק ואפר - אבל לאומי".

   

  יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, מסר כי הוא "מגנה את המעשה וכי על כוחות הבטחון למצוא את האחראים לכך ולמצות עימם את הדין במהרה. "מדובר גם בפגיעה חמורה ביסודות הדמוקרטיים של מדינת ישראל ובמפעל ההתיישבות".

   

  ראשי המתנחלים, בהם מועצת יש"ע והמועצה אזורית מטה בנימין הביעו "זעזוע ושאט נפש מהרצח הנורא. כראשי ההתיישבות ביהודה ושומרון אנו מחזקים את ידי כוחות הביטחון במרדף אחר הפושעים ומקווים כי ייתפסו במהרה ויבואו על עונשם עד תום. זו לא דרכם של תושבי יש"ע שביום יום מנסים להתמודד עם מציאות ביטחונית מורכבת תוך שמירה על מרקם חיים עם השכנים הפלסטינים, ובמקרים רבים אף מצילים חיים באמצעות צוותי הרפואה הישוביים בכל שעות היממה ללא שום הבדל בין יהודי לערבי".


  פורסם לראשונה 31/07/2015 09:29

   

  רועי ינובסקי השתתף בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים