שתף קטע נבחר

חשד לפיגוע יהודי בשומרון: בית הוצת ותינוק פלסטיני נשרף למוות, רוססו כתובות "נקמה"

רעולי פנים השליכו בקבוקי תבערה אל שני בתים בכפר דומא ליד שכם. תינוק נספה, הוריו ואחיו בן ה-4 נפצעו אנושות ופונו לתל השומר וסורוקה. על קירות הבית רוסס "נקמה ו"יחי המלך המשיח". היום: יום זעם של חמאס ביו"ש

 

 

חשד לפיגוע יהודי ליד שכם, פיגוע שעלול להבעיר את השטחים, בימים שבהם המתיחות גם כך גבוהה מאוד: פעוט פלסטיני בן שנה וחצי נשרף למוות הלילה (יום ו') בהצתת שני בתים בכפר דומא שבשומרון. מהחקירה עולה כי רעולי פנים השליכו הלילה בקבוקי תבערה לעבר שני הבתים, וריססו על הקירות מחוץ לבתים את הכתובות "יחי המלך המשיח" ו"נקמה". אמו ואחיו בן ה-4 של הפעוט שנספה נפצעו אנושות והוטסו במסוק לבית החולים שיבא. האב הוטס לסורוקה וגם מצבו מוגדר אנוש.

 

בסביבות השעה 02:00 הוצתו שני הבתים הצמודים, שנמצאים בקצה הכפר. בבית אחד שהתה משפחת דוואבשה, ואילו הבית השני היה ריק מאדם. בני משפחת דוואבשה התעוררו בעקבות השריפה וניסו למלט מהבית את שני ילדיהם, בני שנה וחצי וארבע. לבסוף הם הצליחו לצאת, אך הפעוט עלי נספה.

הבית שהוצת והתינוק שנרצח ()
הבית שהוצת והתינוק שנרצח

התמונות שנשארו אחרי ההצתה (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
התמונות שנשארו אחרי ההצתה(צילום: חסן שעלאן)

משפחת דוואבשה. ההורים והילד נפצעו אנושות, הילד נספה (צילום: חסן שעלאן) (צילום: חסן שעלאן)
משפחת דוואבשה. ההורים והילד נפצעו אנושות, הילד נספה(צילום: חסן שעלאן)

אחד הבתים שהועלו באש (זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם") (זכריא סדה, ארגון
אחד הבתים שהועלו באש(זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם")
 

הכתובת על הקיר, בכפר דומא (זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם") (זכריא סדה, ארגון
הכתובת על הקיר, בכפר דומא(זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם")

 (זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם") (זכריא סדה, ארגון
(זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם")

ההורים והאח נפצעו קשה (זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם") (זכריא סדה, ארגון
ההורים והאח נפצעו קשה(זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם")

הוריו של עלי ואחיו פונו לבית החולים רפידיא כשהם סובלים מכוויות בכל חלקי גופם. בתיאום המנהל האזרחי, האם והאח פונו במסוק לבית החולים שיבא בתל השומר. מתל השומר נמסר כי מצבם מוגדר אנוש. האם, שבוצעו בה פעולות החייאה, נכוותה ב-90% מחלקי גופה, ומצבה קריטי. גם בילד בוצעו פעולות החייאה והוא יאושפז בטיפול נמרץ ילדים. האב פונה לסורוקה, וגם מצבו אנוש. הוא סובל מכ-80% כוויות, מורדם ומונשם, ויאושפז ביחידה לטיפול נמרץ כללי.

 

 לכפר הגיעו הבוקר כוחות צה"ל, המינהל האזרחי, המחלקה לזיהוי פלילי של המשטרה ואנשי יחידת הפשיעה הלאומנית. הצבא פרס מחסומים ותיגבר כוחותיו בסריקות באוגדת איו"ש, בניסיונות לאתר את המחבלים היהודים שביצעו את הפיגוע בדומא. "זה אירוע חמור מאוד שיש לגנותו בכל תוקף", אמר דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז. "אני לא זוכר אירוע כה חמור בשנים האחרונות. זה פשע ולא במקרה קראנו לו אירוע טרור לכל דבר ועניין". אלפי חיילים הוקפצו.

 

"קצת לפני ארבע לפנות בוקר, הגיעו שני רעולי פנים, שברו את החלונות וזרקו בקבוקי תבערה לתוך הבתים", תיאר דובר צה"ל. "שני הבתים הם מאוכלסים, אחד מהם במקרה היה ריק". לפי תא"ל אלמוז, מקום הגיע מפקד פיקוד מרכז, אלוף רוני נומה: "הקפצנו לשטח ארבעה גדודים ככוח כוננות ראשוני. הוקפצו שתי חטיבות בנוהל נכס לאומי שכעת בכוננות להגיע לשטח כי זה אירוע שעלול להשפיע על היציבות הבטחונית. היקף סדר הכוחות שהוקפץ נועד להיערך לאירועים מקומיים, כולל בהר הבית".

 

 


הבית שהועלה באש (צילום: זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם") (צילום: זכריא סדה, ארגון
הבית שהועלה באש(צילום: זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם")

 (צילום: זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם") (צילום: זכריא סדה, ארגון
(צילום: זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם")

 (צילום: זכריא סדה) (צילום: זכריא סדה)
(צילום: זכריא סדה)

כוחות צה"ל בכפר דומא ()
כוחות צה"ל בכפר דומא

פינוי הפצועים מדומא לבתי החולים בישראל (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
פינוי הפצועים מדומא לבתי החולים בישראל(צילום: דובר צה"ל)
ראש הממשלה נתניהו מקיים בשעות האחרונות התייעצויות עם ראשי מערכת הביטחון. נתניהו שוחח עם שר הביטחון משה יעלון, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ראש השב"כ יורם כהן, הרמטכ"ל רא"ל גדי אייזנקוט ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב מרדכי. בהמשך להנחיית ראש הממשלה להפעיל את כל האמצעים שעומדים לרשות כוחות הביטחון כדי לאתר את הרוצחים שביצעו את פיגוע הטרור הבוקר, עודכן נתניהו כי בשטח מתבצעות סריקות נרחבות שמגובות בפעילות מודיעינית מאומצת.
 
גם הרמטכ"ל איזנקוט קיים הערכת מצב מיוחדת עם ראש השב״כ כהן ובהשתתפות מפקד פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה וגורמים נוספים. הרמטכ"ל גינה את האירוע וציין כי מדובר באירוע חמור ביותר. בנוסף הנחה על שורה של צעדי כוננות ביהודה ושומרון לבלימת הידרדרות אפשרית, על מנת למנוע חיכוך ולשמור על היציבות באזור.
 

ראש המנהל האזרחי, תא"ל דוד מנחם, ונציגי מנהלת התיאום והקישור באזור שכם, הגיעו לזירת הרצח ונפגשו עם ראש מועצת הכפר דומא ועם דודו של ההרוג. ראש המנהל הסביר לראש המועצה כי מדובר באירוע חמור וקשה שראוי לכל גינוי. בנוסף הדגיש כי כוחות הביטחון פועלים על מנת לתפוס את האחראים לביצוע המעשה.

 

זכריא סדה מארגון רבנים לזכויות אדם שנמצא בכפר אמר ל-ynet: "תמיד חששנו שיגיע יום שבו הצתה תגבה חיי אדם. מדובר במקרה חמור מאוד שבו הפלסטינים שילמו מחיר גבוה מאוד כתוצאה מאוזלת היד של הגורמים האחראים בישראל. זוהי פעולת טרור נגד חפים מפשע שישנו בביתם. אנו קוראים לשר הביטחון, למשטרה, לצבא הישראלי למצוא את הפושעים ולהביא אותם לדין כי חיי האזרחים הפלסטינים נמצאים באחריותה של ישראל".

 

עוד לפני הצתת הבתים ורצח התינוק, הודיע חמאס כי היום בצהריים יתקיים ביהודה ושומרון יום זעם, בעקבות העימותים בשבוע שעבר במסגד אל-אקצה. כעת המתיחות רק עלולה לעלות, באירוע שנראה דומה לרצח מוחמד אבו חדיר בקיץ שעבר.

 

בסיום הערכת מצב של המשטרה שערך מפקד מחוז ירושלים, ניצב משה (צ'יקו) אדרי, הוחלט להגביל את גיל כניסתם של המתפללים המוסלמים להר הבית. זאת נוכח כוונותיהם של צעירים ערבים להפר את הסדר במתחם. לפיכך רק גברים מגיל 50 ומעלה יורשו להיכנס לתפילה. נשים בכל גיל יוכלו לעשות כן. משטרת ירושלים תגברה כוחותיה ופרוסה מאז שעות הבוקר המוקדמות במזרח העיר ובמערבה.

 

במהלך השבוע האחרון התעמתו כמה וכמה פעמים פעילי ימין ומתנחלים מול כוחות הביטחון, על רקע הרס "בנייני דריינוף" בבית אל. במקביל למהומות בבית אל, יותר מ-200 איש עלו לחורבות שא-נור, ההתנחלות שפונתה בהתנתקות, והתבצרו במקום. בלילה שעבר הם פונו על ידי שוטרי מג"ב, שפרצו למצודה.

 

רותם אליזרע השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם"
כתובת "נקמה" על אחד הבתים שהוצתו
זכריא סדה, ארגון "רבנים לזכויות אדם"
מומלצים