שתף קטע נבחר

לא מרוצים מקרן הפנסיה שלכם? אתם יכולים לעבור

חיסכון בקרן הפנסיה אינו חתונה קתולית, אפשר להעביר את החיסכון לקרן מתחרה ובכך להוזיל את דמי הניהול

בשיתוף Wobi

 

כל אחד רשאי להעביר את הכספים שהוא חוסך בקרן הפנסיה מחברה אחת לאחרת. הניוד אינו כרוך בתשלום עמלה והוא מתבצע תוך זמן קצר.

 

מבחן הפנסיה  - כתבות קודמות

פראיירים? מיליון שקל פרס לבעל פוטנציאל החיסכון הגדול ביותר בדמי הניהול הפנסיוניים

חוסכים לפנסיה: כמה דמי ניהול אתם משלמים?

האם יהיה לכם מספיק כסף בפרישה?

איך אפשר להפחית את דמי הניהול לפנסיה?

 

יכולות להיות כמה סיבות שבגינן נרצה להעביר את החיסכון, כגון אי שביעות רצון מאופן ניהול הכספים - כך למשל, התשואות שמייצרת קרן הפנסיה שלנו נמוכות לאורך זמן בהשוואה לקרנות אחרות.

 

סיבה נוספת יכולה להיות אי שביעות רצון מגובה דמי הניהול - קרנות הפנסיה גובות דמי ניהול מההפקדה - החלק המועבר על יד החוסך מדי תקופה לקרן הפנסיה, וכן מהצבירה - סך הכסף שנצבר בחיסכון. שיעור דמי הניהול המקסימליים מההפקדות עומד על 6% ומהצבירה על 0.5%. עם זאת, קיימת שונות בדמי הניהול שגובות חברות הפנסיה השונות. ככל שכח המיקוח חזק יותר ניתן יהיה להפחית את דמי הניהול, או לחילופין לעבור לקרן פנסיה זולה יותר.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

עוד סיבה שבגינה חוסכים מעוניינים לעבור לקרן אחרת היא השירות שמעניקה הקרן. לעיתים חוסכים נתקלים בשירות בעייתי וכך עומדת בפניהם האפשרות לבחור בקרן אחרת.

 

כאמור, כל אדם זכאי, על פי חוק, לבחור את קרן הפנסיה שבה הוא רוצה לחסוך ולשום גורם אחר, לרבות המעסיק, אסור לכפות עליו מוצר כזה או אחר.

 

המעבר בין קרנות הינו פשוט כשהתהליך נעשה בעיקרו על ידי הקרן אליה מבקש החוסך לעבור.

 

לחוסך לא נגרם נזק כספי בתהליך המעבר, וזכויות הוותק הפנסיוני שלו נשמרות לזכותו.

  

איך זה עובד?

המבוטח המבקש לעבור , חותם על טופס בקשה לעבור לקרן פנסיה אחרת, ומעביר אותה לקרן החדשה. מבוטח שכיר ופעיל צריך להחתים על הטופס גם את המעסיק . ההעברה מתבצעת בתוך 21 יום.

 

ניתן להעביר את בקשת ההעברה באמצעות יועץ פנסיוני או באמצעות סוכן ביטוח.

 

יש לציין כי קרן הפנסיה אליה אתם מעוניינים לעבור, אינה מחויבת לקבל אתכם. הגוף המנהל החדש יבדוק אם אתם עומדים בתנאי ההצטרפות, בדומה לבדיקה שהוא מבצע לכל מצטרף חדש. בנוסף, הוא רשאי לקבוע סייגים לגבי הכיסויים הביטוחיים שלהם תהיו זכאים. לאחר שהגוף המנהל החליט לקבל אתכם, ההחלטה היא סופית ומחייבת, וקרן הפנסיה אינה יכול לחזור בה.

 

האם אני יכול להתחרט לאחר שעברתי? כן. ניתן לחתום על הודעה לביטול תוך 18 ימי עסקים מיום הגשת הבקשה, ולהעבירה לגוף המנהל של הקופה המקבלת. במקרה כזה תבוטל הבקשה להעברת הכספים.

 

אז האם כדאי לעבור?

זו כבר שאלה אישית שדורשת בחינה של כל אחד. בין היתר מומלץ לבדוק את התשואה לאורך זמן - ככל שהתשואה תהיה גבוה יותר במרוצת השנים, כך גם הפנסיה שלנו תגדל. עוד יש לבדוק את תנאי התוכנית, כפי שמופיעים בתקנון הקרן, רמת השירות, הניסיון וכמובן גובה דמי הניהול שנגבים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים