שתף קטע נבחר

התיישבה בקדמת האוטובוס - והותקפה: "לכי אחורה"

שוב אישה מותקפת באוטובוס בירושלים: אנה שולקין לא מצאה מקום בירכתי האוטובוס, וכשהתיישבה בחלק הקדמי - ספגה צעקות, עלבונות ואיומים בהשחתת רכושה. הנהג לא התערב - והנוסעת נאלצה לרדת. דובר "אגד" בתגובה: אני מניח שהנהג שהוא בן מיעוטים, חשש להתמודד מול החרדים הקיצוניים

הוטרדה באוטובוס על רקע הדרת נשים: עובדת משרד החוץ בשנות החמישים לחייה, נאלצה לרדת מאוטובוס "אגד" בבירה, לאחר שחרדים קיצונים דרשו ממנה לעבור לחלקו האחורי של האוטובוס – בניגוד לחוק.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

המקרה אירע אתמול (יום א') בצהרי היום. אנה שולקין, תושבת שכונת גילה, עלתה על קו 36 של "אגד" בשכונת רמות בירושלים. עקב מחסור במקומות ישיבה פנויים, היא התיישבה בחלקו הקדמי של האוטובוס באלכסון לנער חרדי, ב"ספסל כפול" שבו שני מושבים מול שני מושבים.

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

ל-ynet שִחזרה את שאירע מאותו הרגע: "לתדהמתי, הילד קם, סובב אלי את גבו, הקיש באצבעותיו כמו לכלב - ואמר לי בגסות: 'לכי אחורה, זה מקומך'". לדבריה, איש מהגברים שהקיפו אותה לא העירו לילד על התנהגותו.

 

"הנער קם והחל להלהיט את ההמון הגברי, שצידד בכל מה שאמר". אנה שולקין נאלצה לרדת מהאוטובוס ()
"הנער קם והחל להלהיט את ההמון הגברי, שצידד בכל מה שאמר". אנה שולקין נאלצה לרדת מהאוטובוס

 

היא ניסתה להסביר שאין חוק האוסר עליה לשבת שם. "לא היו מקומות ישיבה נוספים", שולקין אומרת. "היה חום אימים, ואולי גם בגלל הפרינציפ החלטתי שאני לא מוותרת. לאחר שסירבתי – הנער קם והחל להלהיט את ההמון הגברי, שצידד בכל מה שאמר".

 

הותקפה - וירדה מהאוטובוס

בשלב זה טוענת שולקין שניגשה לנהג, וזה הבהיר לה כי מבחינה חוקית היא צודקת, וזכותה לשבת

בכל מקום שבו היא רוצה. הנוסעת החלה לתעד במצלמתה את האירוע, אבל להפתעתה הנוסעים המשיכו לפגוע בה. לטענתה, אחד מהם אחז בתיקים שלה שאותם הניחה על הכיסא הסמוך אליה, איים להשליך אותם על הרצפה - ואמר בציניות: "אני צריך את המקום הזה כי יש לי גזים".

 

הנוסעת שנבהלה מהאווירה המתלהטת ותגובות הנוסעות, ירדה מהאוטובוס והעלתה סטטוס זועם בפייסבוק, שגרר תגובות ושיתופים רבים. "קראו לי יא-מתלהמת. ירדתי מהר לא לפני שצילמתי כמה שיכולתי", העידה. "הבית בוער. אנו שורפים אחד את השני". 

 

בשיחה עם ynet אמרה: "לא ידעתי באותו שלב שהנהג חייב לעצור ולקרוא למשטרה. ראיתי שהוא מפחד מהצל של עצמו, לכן במקום לרחם על עצמי, ריחמתי עליו".

 

לדבריה, הפאסיביות של הנהג וההתלהמות של נוסעים גרמה לה להבין שאין מי שיגן על זכויותיה. "החלטתי שאני לא רוצה להפגין שרירים שאין לי, וירדתי מהאוטובוס".

 

"אגד": נבדוק את האירוע מקרוב

אחרי שהתלוננה באתר של "אגד", קיבלה שולקין מענה מיידי ולפיה האירוע נמצא בבדיקה. רון רטנר, דובר "אגד", מסר בתגובה: "אני מגנה בשאט נפש כל גילוי של גזענות, ו/או התנהגות על רקע של כפייה דתית כזו או אחרת. לא נסבול בריונות במרחב הציבורי בכלל, ובאוטובוסים של 'אגד' בפרט. לא נסכים לכל ניסיון השתלטות של גורמים קיצוניים, או להדרת נשים באוטובוס, כפי שחוותה המתלוננת".

 

לפני שירדה, תיעדה את הנער שקרא לעברה: "לכי אחורה, זה מקומך" ()
לפני שירדה, תיעדה את הנער שקרא לעברה: "לכי אחורה, זה מקומך"

 

על הטענה ולפיה הנהג לא התערב ולא הזעיק משטרה, אמר רטנר: "ככל שידוע לנו, הנהג צידד ותמך בנוסעת. ייתכן כי לא עשה זאת באסרטיביות רבה יותר, כפי שהיה אמור לעשות. אני מניח שמאחר והוא בן מיעוטים שהיה אמור להתמודד מול חרדים-קיצוניים, הוא חשש לעשות זאת. בכל מקרה נבדוק את האירוע מקרוב עם הנהג. אני משוכנע שאם הוא היה יודע שא"ה תרד בשל, הוא היה מפגין קצת יותר מעורבות. בכל מקרה נחדד את הנהלים, כדי שהדברים יהיו ברורים".

 

שולקין מספרת שבאוטובוס הבא שעליו עלתה, היא ישבה ליד שלושה גברים חרדים, שאיש מהם לא העיר לה או העליב אותה. לדבריה, "סיפרתי להם על מה שקרה לי, ואמרתי: 'אני לא מאמינה שאתם נותנים לי לשבת. תהיו בריאים. תבורכו'. חשוב לדעת שלא כולם אותו הדבר".

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"קראו לי: יא-מתלהמת". אנה שולקין
בניגוד לחוק. קו 36
מומלצים