שתף קטע נבחר

בשם הסב: כך תכנן נכדו של הרב כהנא את "המרד" שיפיל את השלטון בישראל

אף שגדל בסביבה ממלכתית, וחרף התנגדות הוריו, התפתח מאיר אטינגר (24) ליעד מספר 1 של השב"כ. על פי מערכת הביטחון הוא הגה את תוכנית "המרד", שמטרתה להבעיר את המזרח התיכון, לגרום לאנרכיה ולקרב את "מלכות ישראל". אמו טובה, בתו של הרב מאיר כהנא, אמרה ל-ynet: "כבר איבדתי כוח לזה"

בשם הסב: מאיר אטינגר (23), נכדו של הרב מאיר כהנא שנעצר בידי השב"כ, עמד לפי החשד בראש תא שתכנן לבצע סדרה של מעשי אלימות נגד פלסטינים כחלק מתוכנית שהוא מכנה "המרד". לפי תפישתו, יש לעורר תסיסה בקרב הפלסטינים שתוביל להפלת השלטון בישראל ולאנרכיה. "היסודות הרעיוניים של הציונות בנויים עבור מדינה ככל הגויים ולא למלכות ישראל... הרבה יותר זול ומהיר להרוס אותו ולבנות מחדש מאשר לשפץ אותו".

 

אטינגר, הנחשב ליעד מספר אחת של החטיבה היהודית בשב"כ, נעצר אתמול בצהריים (יום ב') בידי המפלג לפשיעה לאומנית במחוז ש"י בדירת מגוריו בצפת. בשנים האחרונות הוא היה מעורב בכמה אירועים אלימים נגד פלסטינים, ובגינם הורחק בצווים מנהליים משטחי יהודה ושומרון וירושלים.   

ארכיון. מאיר אטינגר במעצר קודם (צילום: אהוד אמיתון תצפית) (צילום: אהוד אמיתון תצפית)
ארכיון. מאיר אטינגר במעצר קודם(צילום: אהוד אמיתון תצפית)

 

"הכוונה בהפלת המדינה היא להפיל את המבנה של המדינה ואת יכולת השליטה שלה, ולבנות ממסד חדש. בשביל זה צריך לפעול מחוץ לכללי הממסד שאנחנו רוצים להפיל", נכתב באותו מסמך, תחת הכותרת "מי לה' אליי". "אם ה'קבלן' רואה שיש שלטון שמפריע לביצוע המשימה, ואת המשימה צריך לבצע, הוא צריך לחשוב עכשיו איך מפילים את השלטון שמפריע לנו לבנות את בית המקדש, שמונע מאיתנו את הגאולה האמיתית והשלמה. זה במילים הכי קצרות הרעיון של המרד".

 

אז אמרתם מרד ואמרתם הפלת השלטון, זה נשמע מגוחך וילדותי. מה תעשו? תקימו מחתרת? (נשאל באותו המסמך)

 

"ממש לא, אין בכך צורך. הרעיון של המרד הוא מאוד פשוט, למדינת ישראל יש המון 'נקודות תורפה', נושאים שבהם מהלכים על קצה האצבעות כדי לא לעורר מהומות. מה שאנחנו נעשה זה פשוט 'להדליק' את כל חביות הנפץ האלו, את כל השאלות והסתירות בין היהדות לדמוקרטיה. בין הצביון היהודי לצביון החילוני, בלי לפחד מהתוצאות. ערעור יכולת השלטון במדינה. זה עיקר ה'וורט' (המילה) של המרד לשבור את הכלים ואת כל הסטטוס-קוו. כאשר עושים את זה צריך לשים לב להבדל שיש בין 'לשבור' את המדינה, שזה פעולה שלא מספיק נותנת לב למה שנשאר מהשברים, לבין 'פירוק' שזוהי אותה פעולה רק בעדינות ובעיקר בתשומת לב. כלומר, בסופו של דבר המטרה היא ערעור יסודות המדינה עד למצב שבו היהודים מוכרחים להכריע אם הם חפצים במהפכה או בדיכוי המרד, כי לא יהיה אפשר להתעלם ממנו או להמשיך ב'שב ואל תעשה', מכיוון שבפועל ה'מרד' לא יאפשר את קיומה של המדינה באותה צורה".

 

אטינגר נולד בירושלים למרדכי אטינגר, רב בישיבות הממלכתיות הר המור ועטרת כהנים בעיר, ולטובה, בתו של הרב מאיר כהנא, מייסד תנועת "כך" שהוצאה מחוץ לחוק. באוקטובר 2014 הוא נשא לאישה את מוריה מגבעות שילה. "כבר איבדתי כוח לזה", אמרה אמש טובה אטינגר בשיחה עם ynet בעקבות המעצר.

 

במשפחתו מודים שההקצנה בדעות של אטינגר והרדיקליות שאליה נמשך הובילו לא אחת לחילוקי דעות קשים עם ההורים.

 

"לא יודע מה הם רצו שם בשב"כ"

את דרכו בגבעות השומרון החל אטינגר לפני שש שנים במאחז רמת מגרון שפונה לבסוף, ועם הזמן הפך לדמות מוכרת ודומיננטית. בעברו כמה עימותים עם כוחות הביטחון, בהם החדירה לקבר יוסף בשכם לאחר שכניסתו לא אושרה, ומעורבות באיסוף מידע והפעלת "חמ"ל" על כוחות הביטחון שהתכוונו לפנות מאחזים בשומרון, פרשה שכונתה "המרגלים" ובגינה ישב אטינגר יותר מחצי שנה במעצר.

 

בשלב זה הוא הכיר חברים משיבת "עוד יוסף חי" ביצהר, והחל להתחבר לרעיונות חסידיים-משיחיים על קירוב הגאולה באמצעות מעשים. נשיא הישיבה הוא הרב יצחק גינזבורג, שנחשב דמות שנויה בחלוקת ואף נעצר בעבר בגלל שלל פרסומים מעוררי מחלוקת ביחס לערבים, בהם החוברת "ברוך הגבר" (שיצאה לאור לאחר הטבח במערת המכפלה), הספר "צו השעה - טיפול שורש" (שבו נקבע כי "לערבי אין זכות קיום בארץ ישראל"), וחתימתו על ה"הסכמות" בספר "תורת המלך", שהתיר להרוג גויים בשעת מלחמה.

 

לפי שב"כ, מאז המשיך אטינגר להקצין, והוא עומד בראש התארגנות חדשה שאחראית על הצתת כנסיית הלחם והדגים בחודש יוני.

 

אטינגר, המפרסם בלוג באתר "הקול היהודי" המזוהה עם האידיאולוגיה של יצהר, הכחיש באחד הפוסטים שהוא עומד בראש התארגנות טרור יהודית: "את האמת, לא יודע מה הם רצו שם בשב"כ שאני אארגן, ובטח כדאי שיחפשו אנשים אחרים שיתנדבו לתפקידים שהם צריכים עבור ההצגה לתקשורת, אבל הדחף הזה של השב"כ לייצר אווירה ולהמציא מיצגים כאילו יש איזו 'התארגנות' שהוא חשף, מסביר לנו היטב את מה ששם בשב"כ מבינים כל כך ומפחדים ממנו כל כך".  

 

 

בהמשך הוסיף: "אין שום התארגנות טרור, אבל כן יש המון המון יהודים, הרבה יותר ממה שחושבים, שסולם הערכים שהלם שונה לחלוטין מזה של בג"ץ או שב"כ, ושהחוקים שמחייבים אותם הם לא חוקי המדינה - הבורות הנשברים, אלא חוקים הרבה יותר נצחיים, אמיתיים ממקור מים חיים".

 

אטינגר צפוי להגיע בבוקר לדיון בהארכת מעצרו בבית המשפט בנצרת. אם ימשיך לנהוג כפי שנהג עד כה ולשתוק בחקירה, צפוי שלאור החלטת שר הביטחון לאחר הרצח בכפר דומא, הוא ייעצר בצו מנהלי.

 

עו"ד יובל זמר, המייצג את אטינגר, אמר בתגובה כי התחושה היא שמדובר במעצר לצורכי יח"צנות יותר מאשר לצורכי חקירה: "די אם נציין כי מר אטינגר התייצב מיוזמתו לחקירה שאליה זומן כבר ביום שישי האחרון, ולבקשתו - ובהסכמת היחידה החוקרת - נדחתה להיום. נראה כי האירועים הקשים של הימים האחרונים הביאו את היחידות הרלוונטיות להשקיע מאמץ רב ביצירת רושם של עשייה, ומה טוב יותר מנכדו של הרב כהנא בכדי לספק את רעב ההמונים. אין לי כל ספק כי המעצר המתוקשר יסתיים בקול ענות חלושה וללא כל אישום".

 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון התייחס מוקדם יותר למאבק בטרור היהודי ואמר: "אנחנו מתכוונים להילחם בטרור היהודי ללא פשרות. זהו מאבק על דמותה של המדינה ואין לנו כוונה לוותר במאבק הזה. הקבינט קיבל אתמול החלטות חשובות, כולל ההמלצה שלי לפעול ולנקוט צעדים דרסטיים של מעצרים מנהליים. זהו צעד דרסטי שנשתמש בו במשורה, במקרים שבהם יהיה קושי ראייתי להביא אנשים לדין בעוד יש בסיס מודיעיני לכך שהם אחראים לפיגועים או לפעילות מהסוג הזה".


פורסם לראשונה 03/08/2015 23:55

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אהוד אמיתון תצפית
ארכיון. מאיר אטינגר
צילום: אהוד אמיתון תצפית
צילום: מתי אלמליח
עו"ד יובל זמר
צילום: מתי אלמליח
מומלצים