שתף קטע נבחר

נתניהו נגד שקד: פיצול היועמ"ש יפגע בתפקידו

רה"מ דחה את יוזמתה של שרת המשפטים, כמו של קודמיה בתפקיד נאמן ופרידמן, לחלק לשניים את התפקיד הבכיר. "הפיצול יצמצם את הראייה המערכתית"

נתניהו נגד יוזמת שקד (צילום: AFP, נועם מושקוביץ) (צילום: AFP, נועם מושקוביץ)
נתניהו נגד יוזמת שקד(צילום: AFP, נועם מושקוביץ)

חילוקי דעות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין שרת המשפטים איילת שקד הביאו לדחיית יוזמתה לשינוי בהגדרות התפקיד של היועץ המשפטי לממשלה. היום (ה') אותת נתניהו לוועדה לאיתור היועץ המשפטי לממשלה כי הוא מתנגד ליוזמת השרה שקד לבחון את פיצול מוסד היועץ לשני תפקידים - ראש התביעה והיועץ המשפטי לממשלה. בכך נסתם למעשה הגולל על יוזמת שקד.

 

כפי שנחשף באמצע השבוע, השרה שקד הודיעה לחברי ועדת האיתור, בראשות נשיא בית המשפט העליון בדימוס אשר גרוניס, כי עבודת הוועדה מתחילה וכי ייתכן שתפקיד היועץ המשפטי יפוצל וכי כל מועמד לתפקיד יצטרך לקחת בחשבון שייתכן שייאלץ לוותר על חלק ניכר מסמכויותיו.

 

נתניהו הודיע כי התנגדותו לפיצול היא "בשל הסיכון שהוא יפגע ביכולתו של היועץ למלא את תפקידו". מלשכתו נמסר כי "ליועץ המשפטי לממשלה תפקיד קריטי במערכת הבלמים והאיזונים, שהיא מיסודות הדמוקרטיה הישראלית. הסכנה היא כי פיצול התפקיד יצמצם את הראייה המערכתית הרחבה שעומדת בפניו כיום והנדרשת לביצוע תפקידו באופן הטוב ביותר".

מכתבה של השרה הקורא לוועדה לאיתור מועמדים לתפקיד היועמ"ש ()
מכתבה של השרה הקורא לוועדה לאיתור מועמדים לתפקיד היועמ"ש

 

 

עמדתה של שקד, התואמת את עמדתם של שרי המשפטים לשעבר יעקב נאמן ודניאל פרידמן, צפויה להיתקל - בדומה לקודמיה - בהתנגדות עזה של היועמ"ש יהודה וינשטיין ושל בכירי המערכת המשפטית. בעבר העניק נתניהו גיבוי לנאמן, וכמוהו גם שותפו לממשלה דאז אהוד ברק, אולם ברגע שנתניהו נתקל בהתנגדות הלוחמנית של הדרג המקצועי הוא אסר המשך תוכנית הפיצול.

 

תוכנית הפיצול תואמת את תפישת עולמה של שקד, שלפיה יש יותר מדי "אקטיביזם ייעוצי". לדעתה, העובדה שיועץ משפטי לממשלה אוצר בתוכו כל כך הרבה סמכויות מקשה גם על תפקידו להעניק לממשלה שירותי ייעוץ מהירים וגם לסייע לה להגשים את מדיניותה.

כמו כן שקד התרשמה כקודמיה שהכוח המגולם בנושא משרה אחת מרתיע שרים מלהתמודד עמו על נושאים חשובים

 

בזמן כהונתו בתפקיד נימק השר נאמן את ההצעה לפצל את התפקיד בכך ש"אין אדם במדינת ישראל שכל כולו מסור לאכיפת החוק הפלילי, תיאום עם המשטרה, הרשות להלבנת הון ורשות המסים. אם מקדישים תשומת לב ראויה ניתן להגיע לתוצאה". על פי הצעתו, סמכויותיו הפליליות של היועמ"ש יועברו למשרה חדשה שתכונה "התובע הכללי". הוא ירכז את הטיפול באכיפה ולא יעסוק בשום דבר אחר. נתניהו טרפד גם את יוזמתו של השר לשעבר נאמן, ובכך נענה להתנגדות מקיר אל קיר של בכירי המערכת המשפטית דאז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
נתניהו. "הפיצול יצמצם את הראייה המערכתית הרחבה"
צילום: EPA
מומלצים