שתף קטע נבחר

מאקה: השורש שמשפר את החשק המיני ואת הזיכרון

הוא גדל בהרי האנדים, ידוע מאז ימי בני האינקה בסגולותיו הרפואיות, מרגיע את הנפש ומחזק את הגוף, מקל על בעיות גיל המעבר, בעיות פריון וחשק מיני הן לנשים והן לגברים. המאקה הוא מזון העל שהכי כדאי לכם להכיר

לאחרונה שומעים יותר על יעילותו של צמח המאקה (Maca). המאקה הינו צמח רב שנתי ממשפחת המצליבים, הנפוץ בחלקים הגבוהים של האנדים. התכונות המאפשרות לצמח לשרוד בתנאים אלו, הן אותן תכונות המעניקות לו סגולות רפואיות ומזינות לאדם.

 

צמח המאקה מגיע לגובה של עד כ- 20 ס"מ ופקעותיו דומות לצנון או לפת. שורש המאקה ידוע ברפואת הצמחים כמזון-על ומכיל פחמימות מורכבות, סיבים תזונתיים, חלבונים וחומצות אמינו, שומנים, ויטמינים, מינרלים ורכיבים אורגניים נוספים. 

 

קראו עוד על צמחי מרפא:

5 צמחי המרפא שנחקרו ונמצאו יעילים נגד סרטן

ארון תרופות טבעי: 7 צמחי מרפא שצריך בבית

שום וכורכום: הדרך הטבעית לניקוי רעלים מהגוף

 

בקרב בני האינקה והכובשים הספרדים שימשה המאקה לא רק כמרכיב תזונתי אלא כבעלת יכולת רפואית לטיפול בחולשה, עקרות, מחלות ממושכות, שיפור הפוריות אצל נשים וגברים, חיזוק נשים במהלך הריון ועוד.

 

בשנים האחרונות נמצא כי המאקה משפר את התפקוד המיני בקרב גברים ונשים וגם יעיל להתמודדות עם תופעות גיל המעבר. בנוסף, תרם הצמח לחיזוק הגוף במצבי סטרס וחסרים תזונתיים, אנמיה, דיכאון, חוסר שקט וחרדות, וכן מצבי אל ווסת והיעדר ביוץ, הגברת ייצור החלב בהנקה, אימפוטנציה, הגדלה שפירה של בלוטות הערמונית ועוד.

 

ניתן לצרוך את המאקה כשורש, אבקה או מיצוי הצמח (צילום" יח"צ) (צילום
ניתן לצרוך את המאקה כשורש, אבקה או מיצוי הצמח(צילום" יח"צ)

 

איך משתמשים במאקה?

שורש המאקה מכיל את הריכוז הממוקד ביותר של חומרי הצמח. הוא בעל טעם חריף מתקתק, האופייני למשפחת המצליבים (כמו לפת או קולורבי). לאחר בישולו הטעמים המתוקים בולטים יותר מן הטעמים החריפים.

 

במיצוי אלכוהולי הטעם הינו מתוק יחסית וללא חריפות מורגשת. כיום, ניתן למצוא את המאקה במגוון דרכים: אבקת השורש הטחון, ג'לים של השורש המעובד, ועד למיצויים יבשים בסטנדרטים שונים.

 

רכיבי השורש מגבירים בגוף תנועה והפרשות, מעוררים תפקוד תקין של הגוף ומסייעים בהתחדשות התאים והרקמות. השפעות החיזוק של הצמח באות לידי ביטוי לא רק בפן הפיזי אלא גם בפן הנפשי; מרומם את הנפש ומצב הרוח, מעניק תחושת התחדשות וכוחות ברמה הפיזית והנפשית.

 

בשימוש ארוך טווח ישנו אפקט של ניצול אנרגיה גבוהה יותר של הגוף ושיפור תפקודים מטבוליים ועצביים, תוך הגברת החשק המיני והתפקוד בקרב נשים וגברים כאחד.

 

סוגי המאקה הקיימים

ישנם שלושה סוגי שורש מאקה, הנבדלים זה מזה  בצבעם וכן בפעולתם הרפואית הדומיננטית:

 

שורש מאקה שחור: השורש הנדיר ביותר מבין השלושה, יעיל במיוחד בטיפול במערכת הרבייה הגברית והנשית, בניית מסת שריר, העלאת רמות אנרגיה וסיבולת לב ריאה. כמו כן, משפר את המיקוד המנטלי ובעל השפעות חיוביות על מצב הרוח.

 

שורש מאקה צהוב: השורש הנפוץ ביותר של צמח המאקה, מכיל רכיבים תזונתיים רבים המעלים את החיוניות ואת רמות האנרגיה בגוף, מסייע ביכולת הריכוז והמיקוד, ובעל סגולות התורמות לאיזון התפקוד ההורמונאלי.

 

שורש מאקה אדום: בעל הערך התזונתי הגבוה ביותר, המסייע בחידוש האנרגיה בגוף, ותורם בטיפול בסימפטומים של גיל המעבר, תורם לפריון הנשי ולאון הנשי. כמו כן, מומלץ ביותר בכל הקשור לבעיות בערמונית.

 

מעורר חשק מיני ותורם לפריון

מחקרים רבים עסקו בהשפעת המאקה על מערכת הרבייה הנשית והגברית ובהם הגברה של ייצור הזרע, הגברת החשק המיני, הפחתת גודל ערמונית שפירה, השפעות על מערכות הרבייה, החשק המיני וכן השפעות על גיל המעבר.

 

מחקרים שבדקו את השפעת הצמח על עכברים, מצאו שיפור מובהק בייצור זרע והגברת החשק המיני. שימוש בשורש מאקה שחור הראה, יותר משאר סוגי המאקה, עלייה ברמות תאי הזרע ובספירת זרע כללית.

 

במחקרים נוספים נתנו מאקה לנבדקים המשתמשים בתרופות מסוג SSRI לטיפול בדיכאון, הידועות כמפחיתות את החשק המיני. התוצאות הציגו כי צריכת המאקה סייעה בהגברת החשק המיני בקרב נשים וגברים כאחד.

 

כאשר נבדק הקשר בין צמח המאקה למערכת הרבייה הנשית, נמצא כי צריכת המאקה הצהובה תורמת לפוריות לפני ההיריון ואף מסייעת לשמירה על משקל תקין בקרב היולדות.

 

ישנן השפעות רבות של החומרים במאקה התורמים בהתמודדות עם תסמיני גיל המעבר. מחקר מצא כי צריכת המאקה מסייעת לשיפור רב ברמות מצב הרוח, דיכאון, חרדה ואף בתפקוד ובחשק המיני - כולם סימפטומים האופיינים לנשים וגברים במהלך גיל המעבר.

 

במחקר שבוצע באוסטרליה מצאו כי נטילה ממושכת של מאקה בגיל המעבר גורמת לירידה משמעותית בהורמון ה- FSH וברמות הורמוני LH, המשפיעים על ייצור הורמוני המין בשחלות, תוך עליות ברמות הורמוני אסטרוגן ופרוגסטרון. במקביל, התרחשה ירידה מסוימת במשקל, ירידה בלחץ הדם ועלייה ברמות הכולסטרול הטוב (HDL) והברזל בדם.

 

מעולה למטאבוליזם ולזיכרון

צמח המאקה נמצא יעיל גם בחיזוק הגוף בזמן ביצוע פעילות גופנית, היות והוא מכיל את כל אבות המזון בתוספת של ויטמינים ומינרלים, ההכרחיים בעת ביצוע ספורט. יתרונות נוספים לצמח המאקה התגלו בהפחתת הכולסטרול, רמות הטריגליצירידים ועלייה ברמות נוגדי החמצון והאנזימים בכבד, התורמים לאיזון מערכת העיכול בגוף האדם, ולחיזוקה.

 

לשורש המאקה ישנן גם השפעות עצביות וקוגניטיביות. עכברים שנבדקו בעת התמצאות במבוך, הראו תוצאות טובות יותר לאחר צריכת מאקה. נתונים נוספים הראו שיפור בתהליכים קוגניטיביים, בהם שיפור הזיכרון בקרב מבוגרים בגיל המעבר, במיוחד כאשר צרכו את שורש המאקה השחור.

 

היכן ניתן להשיג?

שורש המאקה מגיע אך ורק מהרי האנדים בפרו. נעשו ניסיונות רבים לגדל את המאקה במקומות נוספים בעולם שנכשלו, מאחר והשורש לא הכיל את הערכים התזונתיים החשובים והסגולות הקיימות בצמח המקורי מן האנדים.

 

צפו בהסבר על גידולו של השורש:

 

 

בנוסף, לא ניתן לייבא את שורש הצמח כפי שהוא, נוכח הרגולציה במדינת פרו. עם זאת, ניתן למצוא את השורש המיובא בצורות מיובשות כמו אבקה או כמוסות. חשוב להדגיש כי בעת רכישת תוסף תזונה של מאקה, רצוי לוודא כי אכן האבקה מיובאת מפרו. מומלץ לצרוך כשלושה עד תשעה גרם ליום (כפית אחת עד שלוש כפיות אבקה).

 

בישראל ישנם בתי טבע מעטים המוכרים אבקת מאקה באיכות גבוהה, המיוצרת לרוב מהשורש הצהוב. ישנם פיתוחים חדישים וייחודיים, שעדיין אינם משווקים, בהם שילוב השורשים בצבעים השונים בצורה של אבקה, כמוסות ושוטים יחידים לחיזוק ואנרגיה.

 

הכותב הוא הרבליסט קליני ומנהל מחקר ופיתוח בחברת 'ברא צמחים'

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום" יח"צ
מאקה - בני האינקה גילו את סוד הצמח לפנינו
צילום" יח"צ
ד"ר רק שאלה
מומלצים