שתף קטע נבחר

נציגי משרד החוץ בדיון: "החליטו לחסל אותנו"

בדיון בוועדת החוץ והביטחון רמז בכיר במשרד כי הקיצוץ נובע משיקולים לא ענייניים. "יש שגריר שאחראי מהארץ על 9 מדינות. זו בדיחה". ליברמן, שהאשים את נתניהו ב"פוגרום": לא מובן איך הממשלה מקבלת החלטות

"מישהו החליט לחסל את שירות החוץ הישראלי כי לא רוצים לשמוע את דעתנו המקצועית. מתייחסים אלינו באופן יהיר. יש לנו אחריות, אבל יש לנו אפס סמכות", כך תקף הבוקר (ב') סמנכ"ל וראש אגף מנהל וארגון במשרד החוץ, אריה דנון, את הקיצוץ בתקציב המשרד ועל רקע סגירת עוד נציגויות בעולם.

 

 

בוועדת המשנה לענייני חוץ בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת נערך היום דיון על מעמד משרד החוץ לנוכח ביזור סמכויותיו והקיצוץ בתקציבו. נציגי המשרד טענו כי בסופו של דבר הקיצוץ זהה לזה שהוחלט עליו בשאר משרדי הממשלה, ונסגרו שבע נציגויות בחו"ל לעומת התכנון המקורי שעמד על 10, אך המצב קשה.

 

נציגי המשרד טענו כי המצב קשה ומשמעותי במיוחד, הרבה מעבר למה שבמשרד האוצר טוענים, והפנו אצבע מאשימה גם להתנהלות הממשלה. "מתוך 180 מדינות בעולם, ישראל מפעילה באופן מלא 100 שגרירויות בלבד, וברוב השגרירויות עובדים רק שני דיפלומטים מקצועיים במקום ארבעה לפחות. זו תקלה כרונית בתפקודו של משרד החוץ בחו"ל".

 

אחד הנציגים בדיון הוועדה, בראשות ח"כ מייקל אורן (כולנו), הציג מצב שבו מופעל שגריר נודד שאחראי על תשע מדינות, אך את העבודה הוא מבצע מהארץ. "זו פשוט בדיחה לא רצינית ולא מקצועית", אמר אותו נציג.

משרד החוץ בירושלים. טענות לשיקולים לא-ענייניים מצד הממשלה (צילום: גיא אסיאג) (צילום: גיא אסיאג)
משרד החוץ בירושלים. טענות לשיקולים לא-ענייניים מצד הממשלה(צילום: גיא אסיאג)

לשם השוואה, הובאו בדיון נתונים על פעולותיה של איראן לחיזוק מדיניות החוץ שלה. "היא הגדילה את תקציב משרד החוץ שלה ב-20 אחוז. איראן מפעילה היום 167 שגרירויות, 67 יותר ממה שיש לישראל. זה מוביל אותנו לכישלון מדיני. אחר כך כולנו ניאלץ להתמודד עם הסכם גרעין רע וחרם על ישראל. אנחנו נאלצים לשלוח צוערים לחו"ל אחרי ארבעה חודשים בלבד מתום הקורס. זו פשוט הפקרות".

 

בשבת האשים שר החוץ לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, את ראש הממשלה בנימין נתניהו בביצוע "פוגרום" במשרד החוץ. היום בדיון בוועדה הוא המשיך בקו התקיף. "הממשלה גוזרת עוד ועוד סמכויות ממשרד החוץ. ראש הממשלה פועל נגד הסכם הגרעין עם איראן בארה"ב, אבל במקביל מחליט לסגור בארצות הברית שלוש נציגויות. לא ברור מה הם השיקולים המדיניים של הממשלה ועל בסיס מה מקבלים שם החלטות מדיניות. בשעה שכל משרדי הממשלה זוכים לקבל תוספת תקציב, הוחלט לקצץ בתקציבו של משרד החוץ אף שהאתגרים המדיניים רק גוברים".

 

נציג המל"ל בדיון גונן גם הוא על תפקודו ואחריותו המקצועית של משרד החוץ. "משרד חוץ חלש הוא פגיעה בביטחון הלאומי של ישראל. ניתן לפתור את כל בעיות משרד החוץ לחמש השנים הקרובות עם תקציב של שני מסוקים בלבד".

 

יו"ר הוועדה אורן סיכם: "כמי שכיהן כשגריר ישראל בוושינגטון במשך כמעט חמש שנים, אני מכיר היטב את פעילותו החיונית של משרד החוץ. חלק מביטחוננו הלאומי תלוי ביכולתו של המשרד לפעול. עלינו לבחון מחדש את התקציבים המועברים אליו ולראות כיצד אנו מחזקים את הדיפלומטיה הישראלית. עם זאת, על המשרד לבחון את מערך כוח האדם שלו ולהתאימו למציאות המדינית שעמה אנו מתמודדים כיום בעולם".

 

סגנית שר החוץ ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד) הגיבה לדברים ואמרה: "מתקיימת הידברות מול משרד האוצר על נושא הקיצוץ בתקציב משרד החוץ, בזמן שאותו קיצוץ נוגע לרוב משרדי הממשלה. משרד החוץ חייב להמשיך להיות מהמשרדים המובילים ובמיוחד בתקופה הסבוכה והמורכבת מבחינה דיפלומטית שבה אנו נמצאים כיום. במהלך הדיונים על התקציב הצלחנו לבלום גזרות מרחיקות לכת על המשרד, אך יחד עם זאת תקציב המשרד צריך לגדול יחד עם האתגרים העומדים לפתחנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אביגדור ליברמן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים