שתף קטע נבחר

מהפכת ענק בגוגל: הופכת לחלק מאלפבית

ענקית החיפוש משנה את המבנה התפעולי, באחד המהלכים הדרמטיים ביותר בשוק העולמי בשנים האחרונות: מקימה חברה חדשה שתכונה "אלפבית" ותכיל את גוגל ויתר חברות הבת. מנכ"ל גוגל לארי פייג' הוא מעתה מנכ"ל אלפבית

השם הנרדף לחיפוש באינטרנט עשוי בקרוב להיות שונה: ענקית החיפוש גוגל, אחת החברות הגדולות בעולם, משנה במהלך דרמטי את המבנה התפעולי הכללי שלה ומקימה חברת גג חדשה שתכונה "אלפבית".

גוגל היא מעתה חברת בת (צילום: EPA) (צילום: EPA)
גוגל היא מעתה חברת בת(צילום: EPA)

בעקבות "מהפכת גוגל", החברה החדשה תכלול את עסקי החיפוש לצד יחידות אחרות השייכות למשפחה, בהן יוטיוב, אנדרואיד וגוגל מפות.אחד ממייסדי גוגל והמנכ"ל הנוכחי לארי פייג' הודיע הלילה (יום ג') בבלוג שלו כי הוא יהפוך מעתה למנכ"ל אלפבית. מייסד נוסף, סרגיי ברין, ישמש כנשיא אלפבית. סגן הנשיא סונדאר פיצ'אי ימונה למנכ"ל גוגל. "אלפבית תחליף את גוגל כחברה הנסחרת בבורסה וכל מניות גוגל יועברו אוטומטית לאלפבית, עם כל הזכויות הנלוות. המבנה החדש יאפשר לנו להתמקד בהזדמנויות המדהימות שיש בגוגל", כתב פייג' בבלוג.

סגן הנשיא סונדאר פיצ'אי ימונה למנכ"ל גוגל (צילום: AFP) (צילום: AFP)
סגן הנשיא סונדאר פיצ'אי ימונה למנכ"ל גוגל(צילום: AFP)
 

אלפבית תהיה חברת האם, ובין היתר תהיה אחראית על היוזמות החדשות שגוגל החלה בהן בתקופה האחרונה. בהודעה לתקשורת ששלח פייג' הוא שיבח את פיצ'אי, שיקודם כחלק מהמהלך, אחד החשובים ביותר בשוק בשנים האחרונות. "ברור לנו ולדירקטוריון כי הגיע הזמן שסונדאר יהיה מנכ"ל גוגל. אני מרגיש בר מזל שאדם כה כישרוני יהיה האחראי על גוגל המתכווצת מעט, והדבר יאפשר לי זמן פנוי להגשים את החלומות שלנו".

 

באתר הכלכלי "ביזנס אינסיידר" הסבירו את ההיגיון מאחורי מהפכת גוגל. "החברה לקחה בשנים האחרונות יותר ויותר הימורים גדולים, שביניהם לבין המטרה המקורית של החברה כארגון המידע העולמי יש מעט מאוד". 

 

הם ציינו כי לדוגמה, ביולי 2013 הודיעה גוגל על תוכניות להקמת חברה שמטרתה להיאבק בהזדקנות ולהציל ממוות - למעשה, השקעה בחיי נצח. אותה חברה, קליקו, הייתה אמורה לפעול כישות נפרדת. כעת תהיה קליקו חברת בת של אלפבית, בדיוק כמו גוגל. ככל הנראה, גם אנדרואיד ויוטיוב יהיו בסופו של דבר חטיבות נפרדות בתוך אלפבית. בינתיים, החברות הללו יהיו חלק מגוגל.

 

בפוסט שפרסם פייג' בבלוג שלו הוא כתב: "כפי שסרגיי ואני כתבנו במכתב ההקמה של גוגל לפני 11 שנים, 'גוגל היא לא חברה קונבנציונלית, ואנחנו לא רוצים להיות חברה כזו'. כחלק מכך, אמרנו גם שאפשר לצפות מאיתנו לעשות 'הימורים קטנים במקומות שנראים ספקולטיביים או מוזרים'. עשינו הרבה דברים שנראו משוגעים בזמנם. הרבה מהדברים המשוגעים האלה כעת משרתים יותר ממיליארד משתמשים, כמו גוגל מפות, יוטיוב, כרום ואנדרואיד".

 

הוא הוסיף: "אנחנו מאמינים שלאורך הזמן, חברות נוטות להרגיש בנוח בלעשות פשוט את אותו הדבר, רק עם שינויים קטנים. אבל בתעשיית הטכנולוגיה, שבה רעיונות מהפכניים מביאים את הצמיחה הגדולה, צריך להרגיש מעט לא בנוח כדי להישאר רלוונטיים. החברה שלנו פועלת היטב כיום, אבל אנחנו חושבים שאנחנו יכולים לעשות אותה נקייה יותר ואחראית יותר. אז אנחנו יוצרים חברה חדשה שנקראת אלפבית".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים