שתף קטע נבחר

גוגל משקיעה בחיי נצח: 'אפשר לחיות עד 500'

עד 120 שנה? גוגל מאמינה שזה לא המקסימום. התולעת שחייה הוארכו, הטענת המוח למחשב והחלפת הגוף בחלקים מכניים: כך זה אולי עשוי לקרות

עדיין לא הגיעה ליעד: גוגל קנתה את וייז, השקיעה בווסתים חכמים וגם בבינה מלאכותית, ועכשיו היא מביטה אל העתיד הרחוק. אחת החברות הגדולות בעולם מעוניינת לבחון הגעה לחיי נצח, או לפחות לסייע בהגדלה משמעותית של תוחלת החיים הנוכחית. בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג אמר ביל מאריס, נשיא גוגל ונצ'רס, כי הוא מאמין שבעתיד האדם יוכל לחיות 500 שנה.

 

"אתה שואל אותי היום אם אפשר לחיות עד גיל 500? התשובה היא כן", צוטט בראיון מאריס, שמחפש להשקיע את 425 מיליון הדולר שהוא אחראי עליהם בחברות שיפעלו להארכת תוחלת החיים. לדבריו, פריצות דרך רפואיות והתפתחות הביומכניקה צפויות לסייע לכך. החברה בניהולו כבר משקיעה כספים בחברות גנטיקה ובסטארט-אפים לאבחון סרטן. "יש לנו את הכלים להשיג כל דבר שאפשר לדמיין. אני רק מקווה לחיות מספיק זמן כדי לא למות", אמר מאריס, שהקים את גוגל ונצ'רס ב-2009.

פרויקט קליקו. המוקד - בריאות, רווחה ותוחלת חיים ()
פרויקט קליקו. המוקד - בריאות, רווחה ותוחלת חיים

ביל מאריס. "יכולים להשיג כל מה שאפשר לדמיין" ()
ביל מאריס. "יכולים להשיג כל מה שאפשר לדמיין"

העתידן ריי קורצווייל, המשמש כמנהל ההנדסה בגוגל, אמר בעבר כי תוך 30 שנה בלבד בני אדם יוכלו להטעין את כל מוחם אל מחשבים, ולהפוך לבני אלמוות דיגיטליים - הידע לעולם לא יאבד, גם לאחר המוות. קורצווייל ניבא אשתקד כי אולי כבר ב-2100 ניתן יהיה להחליף את החלקים הביולוגיים של גוף האדם בחלקים מכניים. הוא סבור כי הדבר יהיה אפשרי באמצעות הנדסה עצבית, וציין את ההתפתחויות האחרונות בטכנולוגיה שיכולה להחליף פונקציות ביולוגיות, בטכנולוגיה שמאפשרת השבת פעולות מוטוריות לאחר שנגרם נזק עצבי וכן בבניית מודלים של המוח.

 

גם ד"ר פנגקאג' קפאי, חוקר במרכז להזדקנות באוניברסיטת באק, מאמין כי ניתן יהיה להאריך דרמטית את תוחלת החיים. הוא אמר זאת לאחר שהאריך בהצלחה את חייה של תולעת "קנורבדיטיס אלגנס", שהקוד הגנטי שלה מופה במלואו. בעתיד המדע צפוי להשתמש בעכברים, כדי לבדוק אם אפקט דומה יכול להתרחש גם ביונקים. אבל לא כולם סבורים כך. הנוירוביולוג הבריטי, סיר קולין בלקמור, אמר כי יש גבול לתוחלת החיים של בני אדם - לדבריו 120 הוא המקסימום המוחלט.

התולעת קנורבדיטיס אלגנס. חייה הוארכו ()
התולעת קנורבדיטיס אלגנס. חייה הוארכו
 

על פי התנ"ך מתושלח חי 969 שנים, אבל בימינו אנו יש רק אדם אחד שחצה את גבול 120 השנים - הצרפתייה ג'אן קלמן, שהלכה לעולמה ב-1997 בגיל 122. כיום המבוגרת בעולם היא היפנית מיסאו אוקווה, שחגגה בשבוע שעבר יום הולדת 117. הגבר שהאריך חיים יותר מכל אחד אחר הוא היפני ג'ירומון קימורה, שמת לפני שנתיים, בגיל 116.

 

אז לגיל 120 איש כמעט לא מגיע, ו-500 הוא עדיין בגדר מדע בדיוני, אבל תוחלת החיים רק הולכת ועולה. דו"ח ארגון הבריאות העולמי אשתקד מצא כי הגברים הישראלים חיים 80.2 שנים בממוצע, ומדורגים במקום הרביעי בעולם בקטגוריה זו. הנשים הישראליות חיות בממוצע עד גיל 84, והן במקום העשירי העולמי. מדד עולמי, שדירג 96 מדינות על פי רמת החיים של הקשישים, העריך כי ב-2050 מספרם של בני ה-60 ומעלה יהווה 21% מאוכלוסיית העולם - לעומת 12% בלבד כיום. גם פרופורציית הקשישים בני ה-80 פלוס תעלה - מ-2% כיום ל-4% בעוד 35 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרויקט קליקו של גוגל להארכת תוחלת החיים
מומלצים