שתף קטע נבחר

אב איים על עובדת סוציאלית – ויאושפז בכפייה

בני זוג שבתם הוצאה מחזקתם על ידי שירותי הרווחה איימו על העובדת ש"יעלו הכול בלהבות". האם הורשעה ואילו האב זוכה מחמת אי-שפיות

בית משפט השלום בפתח תקווה הורה לשלוח לאשפוז פסיכיאטרי אב שהואשם באיומים על עובדת סוציאלית, בעקבות הליכים שבמסגרתם הוצאה בתו מחזקתו ומחזקת אמה. לפני האשפוז הכפוי זוכה האב מחמת אי-שפיות, אולם אשתו הורשעה באיומים ועונשה ייקבע בקרוב.

 

פסקי דין מעניינים נוספים - בערוץ משפט ב-ynet:

 

רוצים להתעדכן בחדשות הכלכלה והצרכנות? הצטרפו לעמוד הפייסבוק שלנו

 

ההליכים הפליליים התנהלו נגד שני הורים שבתם הוצאה ממשמורתם על ידי הרווחה. נטען כי השניים איימו על העובדת הסוציאלית ברצח וכינו אותה בשמות גנאי. לאחר שהוכח שהאב לוקה בנפשו הוא זוכה ונשלח לאשפוז. האם, לעומת זאת, הורשעה ועונשה ייקבע בהמשך.

שבתם התינוקת הוצאה מחזקת

 

האירוע התרחש בדצמבר 2013 כשההורים הגיעו ללשכת הרווחה ביישובם לפגישה עם עובדת סוציאלית, שטענה לאחר מכן שהם איימו עליה ברצח ובאלימות. בין היתר נטען בכתב האישום שהוגש נגדם כי האם כינתה אותה "חוטפת ילדים" ו"בת זונה", ואיימה עליה שתמצא אותה בכל מקום. האב אמר: "את תראי, אני מסוגל להעלות הכול בלהבות".

 

ההורים הכחישו את האישומים המיוחסים להם, אך לעניין האב ביקש הסנגור מבית המשפט לזכות אותו מחמת אי שפיות. לאחר שנערכה לו בדיקה פסיכיאטרית אישר הפסיכיאטר המחוזי שהנאשם מתמודד עם מחלת נפש ואינו מסוגל לעמוד לדין, ולכן המליץ על אשפוזו בכפייה.

 

בין התביעה לסנגוריה עלתה מחלוקת באשר למשמעות המשפטית של חוות הדעת: בעוד שהסנגוריה טענה שבמצב כזה יש לזכות את הנאשם, המדינה טענה כי הדבר אינו אפשרי לפי החוק. לטענתה, לא ניתן להורות על זיכוי מבלי לקבוע תחילה כי ביצע את העבירה – מה שלא ניתן לעשות כיוון שהנאשם לא כשיר לנהל הליך משפטי.

 

לכן, לכל היותר יש להפסיק את ההליכים נגדו (הליך שמאפשר לאחר מכן להמשיך אותם בנסיבות מסוימות), ולהורות על אשפוז כפוי לשלוש שנים – העונש המרבי על עבירת איומים.

 

"אלוהים ישלם לה"

השופט ארז נוריאלי סבר כי בנוגע לזיכוי – הצדק עם הסנגור, ובכל מקרה אירוע האיומים הוכח מעבר לכל ספק לנוכח עדויותיהם האמינות של עדי התביעה. ואולם בנוגע למשך האשפוז פסק השופט לטובת המדינה. הוא הסביר כי בית המשפט מחויב לקבוע לנאשם את תקופת האשפוז המרבית, בין היתר ככלי הרתעה מפני ביצוע מעשים דומים בעתיד.

 

לעומת זאת, הנאשמת הורשעה חרף הכחשותיה שלפיהן היא טענה שלא איימה על חיי העובדת הסוציאלית, אלא בסך הכול אמרה לה "אלוהים ישלם לך בשמיים" ושהיא "סוג של הומו סוג של לסבית".

 

השופט נוריאלי דווקא התרשם מאד ממהימנות עדי התביעה והמתלוננת בפרט, ואילו עדותה של הנאשמת הותירה עליו רושם שלילי. השופט התרשם שחמתה כלפי המתלוננת בערה ושהיא בהחלט אמרה את האמירות המאיימות שיוחסו לה בכתב האישום.

 

בסופו של דבר זוכה האב מחמת אי שפיות ונשלח לאשפוז בכפייה. תוקף הצו הועמד על שלוש שנים, אך השופט הבהיר שמי שיחליט בפועל על משך האשפוז יהיו אנשי המקצוע בלבד. האם הורשעה בעבירת איומים ועונשה ייקבע בהמשך.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים