שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מהשנה: 10 יחידות בבגרות באנגלית
  החל מהשנה הקרובה יוכלו תלמידי 5 יחידות באנגלית להרחיב את לימודיהם גם למגמת "דיפלומטיה ותקשורת בינלאומית", שבה ילמדו בין היתר כישורי מנהיגות ויישוב סכסוכים. "כל תלמיד הוא שגריר שלנו"

  התלמידים בדרך ליישב סכסוכים? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  התלמידים בדרך ליישב סכסוכים?(צילום: shutterstock)

  בעוד כשלושה שבועות תיפתח שנת הלימודים תשע"ו, ובה, לראשונה, יוכלו תלמידים לבחור לגשת לבגרות חדשה באנגלית – "דיפלומטיה ותקשורת בינלאומית" ברמת חמש יחידות לימוד – ולעשות בסך הכול עשר יחידות לימוד במקצוע. המגמה החדשה תילמד בכ-20 בתי ספר ברחבי הארץ, ובשנת הלימודים הקרובה ילמדו בה כ-450 תלמידים ותלמידות.

   

  הבגרות במקצוע זה תחולק לשני חלקים. החלק הראשון יכלול שלוש יחידות לימוד שיהיו הבסיס, ובמסגרתן ילמדו תקשורת בינאישית, חשיבה ביקורתית ויצירתית, כישורי מנהיגות, ניהול קונפליקטים ועוד. בשתי היחידות הנוספות יוכלו התלמידים לבחור להתמקד בתרגום או ביישוב סכסוכים. המגמה החדשה מיועדת רק לתלמידים ברמת חמש יחידות לימוד באנגלית, והם ייגשו לבחינה בכיתות י"א וי"ב.

   

  במשרד החינוך מציינים כי המטרה של המגמה החדשה היא לחנך את בני הנוער להסברה בינלאומית, לחזק את לימודי האנגלית ולהקנות לתלמידים את הכלים הטובים ביותר לקראת השתלבותם באקדמיה ובתעשייה. הלימודים ייעשו בצורה חווייתית ופעילה באמצעות סדנאות, משחקי תפקידים, הדמיות, דיונים, עבודה בקבוצות, השתתפות של מרצים אורחים, וכן ייעשה שיתוף פעולה בין בתי ספר אחרים בארץ ובעולם.

  בין היתר ילמדו תקשורת בינאישית, חשיבה ביקורתית ויצירתית, כישורי מנהיגות וניהול קונפליקטים (צילום: index open) (צילום: index open)
  בין היתר ילמדו תקשורת בינאישית, חשיבה ביקורתית ויצירתית, כישורי מנהיגות וניהול קונפליקטים(צילום: index open)
   

  שר החינוך נפתלי בנט (צילום: ירון ברנר ) (צילום: ירון ברנר )
  שר החינוך נפתלי בנט(צילום: ירון ברנר )

  התוכנית כאמור לא באה במקום הבגרות הרגילה באנגלית, שהוא מקצוע חובה ברמה של 3, 4 או 5 יחידות לימוד, אלא מתווספת אליה. הבגרות הרגילה באנגלית תמשיך להילמד גם בעתיד במתכונתה המוכרת הכוללת מיומנויות דיבור, שמיעה, קריאה, כתיבה וספרות.

   

  על פי נתוני משרד החינוך לשנת 2011, מספר המסיימים בגרות ברמת חמש יחידות באנגלית עמד על 29,936 תלמידים. שנה לאחר מכן נרשמה ירידה קלה ומספר המסיימים עמד על 29,532. בשנת 2013 חלה עלייה ומספר המסיימים בגרות ברמת חמש יחידות לימוד באנגלית עמד על 30,416.

   

  "התחלנו לעבוד על המגמה החדשה לפני כשנה", סיפרה המפקחת על מקצוע האנגלית במשרד החינוך, ד"ר ג'ודי שטיינר. "המטרה העיקרית שעמדה לנגד עינינו היא להעלות את הרמה של התלמידים שלנו באנגלית, ומצד שני לתת להם מיומנויות בחייהם, לאחר סיום התיכון, כשהם יתברגו בתפקידי מפתח במשק ובתעשייה". שטיינר הוסיפה כי היא מקווה שהבגרות החדשה תגרום לתלמידים ברמת ארבע יחידות לימוד לעלות לחמש יחידות.

   

  "עוד כמה שנים אני אצא לפנסיה וזו תהיה המתנה שלי למדינה – בוגרים שיהיו במקום אחר ממה שהם עכשיו", אמרה. "אני לא אומרת שהיום הם במקום לא טוב, להיפך, אבל עם הבגרות החדשה הם יהיו במקום טוב יותר, רמת האנגלית שלהם תהיה טובה יותר ויהיו להם מיומנויות דיפלומטיות שאין לבוגרים שלנו היום. בסופו של דבר אנחנו מדברים על דור העתיד שלנו, וחשוב להוציא אותו מבית הספר עם הכלים והמיומנויות הטובים ביותר".

   

  מיקה פרנקו, שתחל את לימודיה בכיתה י' בבית ספר רבין במזכרת בתיה, בחרה ללמוד במגמת "דיפלומטיה ותקשורת בינלאומית", שתיפתח בבית ספרה. "עדכנו אותנו בבית הספר שנפתחת מגמה חדשה, הסבירו לנו עליה ואמרו שמדובר במגמה מאוד ייחודית", סיפרה. "מכיוון שאני ברמת חמש יחידות לימוד באנגלית, חשבתי שזו אפשרות נהדרת לשפר את היכולות שלי בשפה. מעבר לזה אנחנו נלמד להיות דיפלומטיים, נשפר את היכולות התקשורתיות שלנו, נלמד איך לשאול שאלות באופן הטוב ביותר".

   

  התלמידה הצעירה הוסיפה: "אני חושבת שזה מקבל משמעות גדולה יותר בימים שבהם גורמים רבים בעולם מבקשים להחרים את ישראל, אז הלימודים הללו יספקו לי את הכלים להתמודד עם השמצות כאלה ולהסביר את העמדה שלי בצורה הטובה ביותר". פרנקו, ששואפת להיות בעתיד מנכ"לית משרד החוץ, מציינת כי חרף האתגר הגדול, יש גם מעט לחץ. "אנחנו נשתתף באירועים גדולים של עימותים, יהיו שיתופי פעולה עם בתי ספר אחרים בארץ ובעולם, אז אני מקווה שהלימודים לא יהיו קשים מדי ושאעבור אותם בהצלחה".

   

  שר החינוך נפתלי בנט אמר: "החינוך לערכים מקבל היום חיזוק נוסף באמצעות הבגרות בדיפלומטיה ותקשורת בינלאומית. אני מאמין שכל תלמיד הוא גם שגריר של המדינה שלנו, והבגרות החדשה תעניק לו את הכלים המתאימים לכך. המקצוע החדש יאפשר לתלמידים להשפיע גם בזירה הבינלאומית, ולבטא את העמדות של ישראל בצורה המיטבית. זוהי ללא ספק שליחות גדולה".


  פורסם לראשונה 11/08/2015 18:40

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: index open
  חינוך לדיפלומטיה בבתי הספר
  צילום: index open
  מומלצים