שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  יצאנו לבדוק: כמה אהבות אמת יש בחיים?

  אחרי שתי אהבות גדולות, ביקשה נטלי לבדוק כמה אהבות אמת יש לאדם במהלך חייו, והאם יכול להיות שהיא כבר ניצלה את כל מכסת האהבה שלה

  אירוע נדיר ומשנה חיים. אהבה (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  אירוע נדיר ומשנה חיים. אהבה(צילום: Shutterstock)

   

  בגיל 30 ואחרי שתי אהבות גדולות בחיים, מסתתר לו החשש הקטן שאולי לא אתאהב שוב לעולם. זו מחשבה שעוברת אצלי בראש ואצל אנשים רבים שאני מכירה שחוששים שלא יתמזל מזלם בפעם השלישית. והרי בפעם השלישית אנחנו אמורים לקבל בכלל גלידה ולא אהבת אמת. האם יכול להיות שנגמרו לי כל האהבות הגדולות של חיי?

   

   

  התאהבתי בפעם הראשונה בגיל 15. הוא היה מבוגר ממני ואחרי שהתחצפתי אליו באופן רנדומלי במסיבה שכונתית, לא נפרדו דרכינו במשך שלוש וחצי שנים. זו הייתה אהבה גדולה, אהבה ראשונה, כזו שנותנת תחושה של אהבה נצחית שיכולה לגבור על הכול. אהבת אמת, אהבת נעורים והאהבה הגדולה ביותר של חיי.

   

  כשהגעתי לגיל 18 נפרדנו כמו שקורה בחיים, ויצאתי אל חיי הבוגרים עם הידיעה שאין כמו האהבה הראשונה בחיים, זו שמלמדת אותך מה זה להיות בזוגיות, ואיך זה מרגיש להתנהל בשניים עם מישהו אחר שגם לו יש עולם שלם במלואו.

   

  אחרי שהאהבה הראשונה נגמרת (היא כמובן, לא חייבת להיגמר לעולם), החיים ממשיכים ואם יש לנו מזל גדול, נפגוש שוב אדם שייתן לנו להרגיש קרובים למה שהרגשנו אז, באותה אהבה ראשונה. כמובן שזה הופך לקצת יותר קשה עם הזמן, כי אנחנו כבר מגיעים עם מטענים רגשיים שלא היו לנו קודם. אבל זה יכול לקרות, אולי עם חבר קרוב שהופך למאהב או סתם מפגש רנדומלי נוסף עם האהבה.

   

  אהבה. אין דבר יפה ממנה (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  אהבה. אין דבר יפה ממנה(צילום: Shutterstock)

   

  גם את זה היה לי - אהבה גדולה שנייה, שצמחה מתוך חברות והפכה לזוגיות של חמש שנים. כשזה קרה, חשבתי לעצמי שאיזה מזל היה לי שהתאהבתי שוב, כי מה הסיכוי שזה יקרה. הרי להתאהב זה לא פשוט, בלי קשר לאיזו פעם זו. מדובר במפגש גורלי בין שני בני אדם שגם נמשכים אחד לשנייה, גם מוצאים נושאים משותפים ושמצליחים לחלוק חברות אמת. כשהשילוב של כל הדברים האלו קורה בפעם הראשונה זה קסום, אבל כשזה קורה בפעם השנייה? זה כבר מזל.

   

  מכסה לאהבה

  אחרי שגם האהבה השנייה הגדולה של חיי הסתיימה, התחילו מחשבות שליליות להשתחל את תוך ראשי, החרדות גברו והצלקות נפערו עוד יותר. פתאום נלחצתי מהמחשבה שאולי זהו, אולי לא יהיו לי עוד אהבות גדולות. ובכלל, כמה אהבות אמת יש לאדם בחיים, והאם יכול להיות שכבר ניצלתי את כל מכסת האהבה שלי?

   

  בפרק של "האנטומיה של גריי", גם קאלי שואלת את האנט את אותה השאלה, אחרי שהיא עברה שתי אהבות גדולות ופרידות גדולות עוד יותר. היא שואלת אותו אם הוא חושב שיש מספר אנשים קבוע שאדם יכול לאהוב בחיים. החשש, אם כן קיים, ולא רק אצלי . אז האם יש מספר מוגבל של פעמים בהם נוכל להתאהב, ומה קורה אחרי שההתאהבויות האלו עוברות ואתה עדיין מוצא את עצמך לבד?

   

  בשאלון שנערך בארה"ב, בו לקחו חלק כ-2000 איש ואיש, נשאלו המשתתפים כמה פעמים הם התאהבו בחיים, והתשובה הממוצעת הייתה שתיים. זו תשובה מעניינת שחוזרת על עצמה פעמים רבות בסקרים שונים. אפילו שארלוט ב"סקס והעיר הגדולה" טענה שזה עניין ידוע לכולם שלכל אדם יש רק שתי אהבות גדולות בחיים. כאילו שזה משהו שכולם יודעים וברור להם שזוהי האמת. האומנם?

   

  כולם יודעים שאהבה מגיעה בכל מיני צורות וגוונים. אנחנו אוהבים חברים, חברות, בני משפחה, בגדים מסוימים ועוד המון דברים בחיינו היומיומיים, אז למה שדווקא לאהבה הרומנטית תהיה הגבלה על מספר הפעמים שזה קורה? ד"ר אורלי בלומברג-מזרחי, חוקרת אקדמאית בתחום האהבה הרומנטית, טוענת כי "האחד/ת והיחיד/ה הוא מיתוס הקשור לאידיאל הרומנטי שגדלנו עליו, בעוד במציאות, אנחנו מתאהבים כמה וכמה פעמים בחיים. אנחנו אולי סופרים רק את אלה שהתחתנו איתם או שניהלנו איתם מערכת יחסים ארוכה, אבל הלב מתמסר ליותר".

   

  "כולנו גדלנו על המיתוס של האחד והיחיד שלנו" (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  "כולנו גדלנו על המיתוס של האחד והיחיד שלנו"(צילום: Shutterstock)

   

  לדבריה, "האהבה היא צורך המוטמע במוח, וכמו כל צורך הישרדותי, גם הוא שואף להתמלא. לכן הכמיהה של כולנו לאהבה, מופיעה בכל גיל וללא קשר לעבר הרומנטי שלנו". אולי יש אנשים שפשוט מתאהבים מהר יותר, לעומת כאלה שלוקח להם יותר זמן להיפתח מבחינה בין אישית ורגשית?

   

  הרי אדם שעבר יותר שיברונות לב כנראה יהסס יותר לפתוח את ליבו, בניגוד לאדם שלא נפגע כמעט מעולם. כנראה שלאלו שקל יותר, גם יהיו יותר אהבות בחיים מאלו שקשה להם, בלי קשר לאיזשהו מספר קוסמי וגורלי שתלוי מעל לראשם. יכול להיות שזו בעצם התשובה ל"כמה פעמים ניתן להתאהב בחיים" – כמה פעמים שתרשה לעצמך לעשות זאת. אולי אם רק אפתח את ליבי עוד קצת, ואוריד כמה מהחומות שבניתי, אצליח גם למצוא אהבה בפעם השלישית.

   

   

   

  זה גם מה ששרי לוי, סקסולוגית ומטפלת בזוגות הסבירה לי, כששאלתי אותה מה היא חושבת על מספר הפעמים שאפשר להתאהב בחיים. "אנשים עשויים להתאהב מספר פעמים (תלוי מצב ונסיבות חיים), זה עניין של בחירה. התאהבות לא קורית לבני אדם, הם בוחרים לפתוח את עצמם לאהבה. אנחנו מרשים לעצמינו להיכנס לסיטואציה מסוימת שמאפשרת את המצב הזה. זה לא כמו גשם שיורד עלינו באופן פתאומי. זה תלוי נסיבות חיים, פניות רגשית ויכול לקרות בכל זמן בחיים".

   

   

  לדעתה, אין מספר מוגבל של פעמים שאדם יכול להתאהב, זה הכל עניין של בחירה. אם אני אבחר שכרגע אני רוצה להיות במערכת יחסים, אם אפתח את ליבי לאהבה, יכול להיות שגם לי שזה יקרה שוב, בפעם השלישית בחיי. אני מאמינה שכל דבר בחיים הוא עניין של בחירה. אנחנו בוחרים אם להיות מאושרים או אומללים, אופטימיים או פסימיים, וכנראה שאנחנו גם בוחרים אם לפתוח את ליבנו לאהבה או לא. אין מספר מוגבל של פעמים שנוכל להתאהב בחיים, הכל תלוי בנו ובמידה שבה אנחנו פתוחים לאהבה וזוגיות.

   

  יכול להיות שאחרי שתי אהבות גדולות ושברון לב אחד, סגרתי את עצמי לרעיון של אהבה, זוגיות ומערכת יחסים בכלל, וגם בהחלט הגיוני שאחרי שהגעתי לגיל 30 עם הרבה מטענים וטראומות, יהיה לי קשה יותר למצוא אהבה מאשר כשהייתי בת 15. אבל זה לא אומר בשום פנים ואופן שמיציתי את כל האהבות של חיי, זה רק אומר שיש לי עוד הרבה למה לצפות לו, אם רק אבחר בכך.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Shutterstock
  איזו אהבה זאת שלך כבר?
  צילום: Shutterstock
  הכרויות
  כתבו לנו
  מומלצים