שתף קטע נבחר

מתווה הגז יגיע לממשלה, דרעי מתעקש להעבירו בכנסת

"מתווה הגז יוריד את יוקר המחיה", אמר ראש הממשלה נתניהו שהודיע כי יביא ביום ראשון לאישור הממשלה את המתווה השנוי במחלוקת. עם זאת, שר הכלכלה אריה דרעי ממשיך לעמוד על כוונתו להביא את ההסכם לאישור הכנסת. יחימוביץ' תקפה: "מנציחים מונופול שיעשוק את האזרחים"

 

לאחר הצגת מתווה הגז, עיני המערכת הפוליטית נשואות אל שר הכלכלה אריה דרעי, שהוא עדיין בעל הסמכות היחיד לאשר את המתווה בניגוד לעמדתו של הממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה. דרעי הודיע היום (ה') כי הוא עומד על הודעתו מלפני כחודש כי ישקול לחתום על סעיף 52 שעוקף את גילה רק לאחר אישור מתווה הגז במליאת הכנסת. בפתח מסיבת העיתונאים להצגת מתווה הגז הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי יביא את המתווה לממשלה ביום ראשון. "משם נתקדם", אמר נתניוה ולא התייחס לסוגיה הבוערת.

 

מסלול ההתקדמות הפוליטי עדיין לא ברור. המתווה צפוי לעבור ברוב משמעותי בממשלה, כשהמועמדים היחידים הצפויים לא לתמוך במתווה הם השר להגנת הסביבה אבי גבאי, שלא ישתתף בישיבה בשל נסיעה לחו"ל, אך יוכל “להשאיר פתק”, השר לביטחון פנים גלעד ארדן שהחרים את הישיבה הקודמת, וייתכן שגם דרעי.

מסיבת העיתונאים בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
מסיבת העיתונאים בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

בין סיעות הקואליציה אכן נבחנת האפשרות שהמתווה כלל לא יובא בסופו של דבר לכנסת, והדבר תלוי בין השאר בהתפתחות ישיבת הממשלה ביום ראשון. בקואליציה יש הסבורים שדרעי עשוי להסתפק באישור הממשלה כדי להשתכנע לחתום על סעיף 52, וזאת בתנאי שיקבל הישג נוסף בתקציב או בחוק ההסדרים. דרעי מכחיש את האפשרות הזאת בתוקף ועומד על דרישתו שהמתווה יובא לכנסת.

 

אם כך יקרה, ההצבעה ככל הנראה תיאלץ לחכות. עובדי הכנסת ייצאו לחופשה מרוכזת מיום שני הקרוב ועד סוף אוגוסט, שככל הנראה לא תופרע. המועד הבא הוא התכנסות הכנסת לאישור התקציב בקריאה ראשונה ב-2 בספטמבר, אך בקואליציה ובאופוזיציה מעריכים כי יהיה קשה לקיים באותו יום שתי הצבעות כה דרמטיות. הכנסת אמנם יכולה להתכנס בכל מועד לדרישת 25 ח”כים, אולם ההערכות הן שההצבעה תחכה לתחילת המושב הבא, שיחל באמצע אוקטובר.

 

רוב תשומת הלב במערכת הפוליטית מופנה למבנה החדש של קביעת מחירי הגז שנראה שקשה להבין ממנו מה יקרה למחיר הגז והחשמל בעשרות השנים הקרובות. גם איש המפתח דרעי אומר שילמד את פרטי המתווה ורק אחרי שישמע את כל ההסברים בישיבת הממשלה ביום ראשון יחליט כיצד להצביע. יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שכבר הביע תמיכה נחרצת במתווה בגרסתו הקודמת ואף הבהיר שיתמוך בו אם יגיע לכנסת, חזר על תמיכתו הבוקר. עם זאת, ח"כ אורלי לוי-אבקסיס מסיעתו שהביעה התנגדות בלתי מתפשרת לאופן ההתנהלות מול חברות הגז, צפויה להמשיך ולדרוש חופש הצבעה.

ממשיך לעמוד על עמדתו. דרעי (צילום: יונתן זינדל, פלאש90) (צילום: יונתן זינדל, פלאש90)
ממשיך לעמוד על עמדתו. דרעי(צילום: יונתן זינדל, פלאש90)

"המדינה מתנערת מאזרחיה"

יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל מהמחנה הציוני תקף הבוקר את הממשלה וטען שהפיצוץ עם חברות הגז היה לא אמיתי, אך אמר שהמתווה השתפר. עם זאת, ככל שכבל מתעמק במתווה, גם הוא חש כי מתווה המחיר עדיין לא טוב מספיק ויביא לעליית מחירים גבוהה מהנדרש. כבל מכין את עצמו להליך ההתייעצות, כאשר שר הכלכלה יגיע על פי החוק לשמוע את ועדת הכלכלה לפני הפעלת סעיף 52. ככל הנראה יהיה מדובר בסדרה של דיונים.

 

וחברתו לסיעה שלי יחימוביץ', מובילת המאבק הפרלמנטרי נגד המתווה, תקפה בחריפות את נתניהו ושטייניץ. "המפגן הפופוליסטי לא ימחק את הכתם הכבד הרובץ על ממשלת יוקר המחייה של נתניהו: הנצחתו של מונופול פרטי רב עוצמה, שיעשוק את אזרחי ישראל. חזינו במצג הון-שלטון שלא ייאמן: המדינה חדלה מלנהוג כריבון והתנערה מאחריות לאזרחיה. הזינוק במניית דלק הוא עדות מרשיעה עד כמה מגוחכת העמדת הפנים של הממשלה כאילו התמקחה עם החברות, כשבפועל המשחק היה מכור מראש. כשלי המתווה לא תוקנו ולו בפסיק. לחברות ניתנה שנת הארכה נוספת להתחייבות להזרמת גז מלוויתן, המחיר נשאר מופקע כשהיה, ונותרה ההתחייבות השערורייתית ליציבות שמייסדת את מדינת נובל-דלק האוטונומית לחופי ישראל; והחמור מכל - הנצחת המונופול הפרטי העוצמתי ביותר בתולדות המשק".

 

"כל שר שיצביע ביום ראשון בעד המתווה, מצביע נגד אזרחי ישראל ובעד עושק שלא היה כדוגמתו של הציבור", כך מסרה סיעת המחנה הציוני שהצהירה כי שלי יחימוביץ', איתן כבל, ופרופ' מנואל טרכטנברג ימשיכו להוביל מאבק נגד המתווה. "ממשלת ביבי ממשיכה בהנצחתו של מונופול פרטי רב עוצמה, שיעשוק את אזרחי ישראל. המדינה חדלה מלנהוג כריבון שמחזיק משאב יקר והתנערה מאחריות לאזרחיה, ובמקום זאת ניהלה משא ומתן מדומה וכנוע מול חברות הגז".

 

נתניהו מצדו נשמע היום מרוצה. "מתווה הגז החדש שם במרכז את האינטרסים של מדינת ישראל ואת אזרחי ישראל", אמר נתניהו שלא ענה לשאלות והסתפק בהצהרה בלבד. "ההסכם יכניס לאזרחים מאות מיליארדי שקלים בשנים הבאות, וישמש לבריאות, לחינוך ולרווחה, וגם להורדת יוקר המחיה. לאחר כל בחינה אפשרית אזרחי ישראל שוכנעו שהמתווה טוב והוא יגיע לממשלה בראשון ויעבור ברוב קולות".

 

"אחרי עיכוב מיותר של כמה שנים, אנחנו מתחילים לנוע קדימה עם פיתוח לוויתן, כריש ותנין, ליצירת תחרות ולפירוק המונופול", אמר שר האנרגיה, יובל שטייניץ. "לעתים זמן הוא פקטור חשוב. כשמדובר במאות מיליארדי שקלים - הכנסות עתידיות למדינה - עיכוב של כמה שנים הוא בלתי נסבל, ואת זה פתרנו היום".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
איש המפתח. אריה דרעי
צילום: עידו ארז
מומלצים