שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

תובע מיליון: שוטרי הרשות הפלסטינית עינו אותי

ארגון "איסתקלאל" הגיש תביעה אזרחית לפיצוי של מיליון דולר בשם פלסטיני שעונה בעת ששהה בכלא של הרשות. הוא נעצר בגלל מתיחת ביקורת על השלטון ברשת חברתית

לא רק בצד המערבי של הקו הירוק נאלץ השלטון להתמודד עם ארגוני זכויות אדם: ארגון פלסטיני בשם "הרשות האזרחית לעצמאות של גופי המשפט ושלטון החוק" (איסתיקלאל), הגישה תביעה לפיצוי על סך מיליון שקל בשם תושב הרשות שטוען שעונה במהלך שהייתו במעצר. על פי הפרסום בסוכנות הידיעות "מען", הוגשה התביעה על ידי הארגון והתובע, אחמד בילאל עבבד אל-מלק אל דיק, לבית המשפט לערכאות ראשונות בשכם.

 

אל-דיק, סטודנט באוניברסיטת אל-קודס מהכפר כאפר אד-דיק בצפון הגדה המערבית, הוחזק במשך חמישה ימים בתחילת יולי לאחר שהעביר ביקורת על הרשות ברשת החברתית.

 

פעילי זכויות אדם פרו-פלסטינים (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פעילי זכויות אדם פרו-פלסטינים(צילום: רויטרס)

>>עוד באתר ערוץ 20>>

 

במהלך המעצר, טוען התובע כי שני קציני החקירה עינו אותו. על פי התלונה, הם מנעו ממנו שינה והיכו אותו במקלות ובאלות, שהובילו בשלב מסוים לשבירתם של המקלות לאחר שנחבטו בגופו.

 

הסטודנט אמר כי הוא חווה גם התעללות מילולית ונכפה עליו לבצע מעשים משפילים. על פי התביעה, המשטרה הפלסטינית שחררה את אל-דיק לאחר שמצבו הבריאותי החמיר, מתוך חשש שימות בזמן המעצר. התובע הובהל לבית החולים ע"ש יאסר ערפאת, שם רופא מומחה אישר כי הפציעות הן תוצאה של "התעללות".

 

לדברי אנשי איסתיקלאל, מקרה ההתעללות של שני הקצינים באל-דיק הוא הפרה עצומה של זכויות האדם ויוביל ל"אובדן אמון במערכת המשפט".

 

התביעה הוגשה נגד המשטרה הפלסטינית ונגד ראש מערך הביטחון הפלסטיני.  בארגון אמרו כי הם מקווים שהמקרה יעודד פלסטינים נוספים לדרוש פיצוי על מקרים דומים בהם עובדי הרשות הפרו את זכויותיהם.

 

ב-2014, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם הפיק דו"ח שביקר בחומרה את התנאים בבתי המעצר הפלסטינים ברצועת עזה ובשטחים וציינו כי השימוש בעינוי היה נפוץ לאורך שנים רבות.

מעשים של עינוי וכפייה אסורים על פי סעיף 13 בחוקי היסוד הפלסטינים וב-2014 מחמוד עבאס, יו"ר הרשות, חתם על אמנת האו"ם נגד התעללות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
כוחות משטרה פלסטינית. התעללו?
צילום: AP