שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

פסטיבל הכלייזמרים ה-28 יוצא לדרך

ביום שלישי הקרוב צפויים להגיע לעיר צפת עשרות אלפי מבקרים וליהנות מצלילים ומופעים מרגשים. עומר בן רובי, ראש מחלקת השידורים בגלי צה"ל: "אנשים מחפשים זהות. הכליזמר הוא חלק מהתופעה הזו"

 

 

ביום שלישי הקרוב יחל הפסטיבל השנתי בצפת ורחובות עיר הקודש יתמלאו במוזיקה. עשרות אלפי המבקרים ינשמו את אוויר הפסגות של הצפון ויהנו מחגיגה של שלושה ימים. ולקראת האירוע הגדול התארח ראש העיר, אילן שוחט באולפן "בשבע", עם אברי גלעד. "זה הפסטיבל הגדול והוותיק ביותר במדינת ישראל", סיפר שוחט, "מגיעים הרכבים מלמעלה מעשר מדינות".

 

 

>>עוד באתר ערוץ 20>>

ארגון זכויות אדם פלסטיני תובע את הרשות על הפרת זכויות אדם

 

את במות צפת יכבדו מירי מסיקה, דודו טסה, צמד רעים, הברירה הטבעית, ישי ריבו, ויונתן רזאל. "כל אחד יכול למצוא את עצמו", מסביר ראש העיר.

 

עומר בן רובי,  מגיש תכנית "ארון השירים היהודי" בגלי צה"ל, הסביר כי חזרת הכליזמר אל המיינסטרים המוזיקלי לאחר ששנים הוסתרה מהשיח התרבותי, מצביעה על משהו גדול יותר. "אנשים מחפשים זהות. מה שפעם נראה היה מיושן ונעלם בתוך מטמנת הכורך היתוך הבן-גוריוניסטית פתאום שב ועולה. אנשים אומרים 'רגע, ריק לנו קצת מתחת. אמריקה לא ביג דיל, אירופה ככה-ככה, איפה אנחנו בעצם? גם הכליזמר הוא חלק מהתופעה הזו".

 

איש גל"צ סיפר על אמני רוק רבים שמשלבים את מוזיקת הכליזמר ביצירות שלהם. הוא ציין בין השאר את מוש בן ארי, ברי סחרוף ואביתר בנאי, והדגיש כי הדבר קורה "כמעט בלי שהקהל הטבעי שלהם ירגיש".

 

מישהי שהושפעה רבות מהכליזמרים היא ילדת הפלא יעל טויטו, נגנית קלרינט בת 11 וחצי. טויטו סיפרה פסטיבל כליזמרים שמשך אותה ומאז היא נצמדה לקלרינט. "אולי זה היה איך שניגנו אותו, שזה כזה שמח ומביע רגשות", הסבירה.

 

בגיל צעיר יותר, עד כמה שאפשר להגדיר אותו ככזה, ניגנה טויטו על פסנתר וחלילית, אך הפסיקה לפני כשנתיים כדי לדבוק בכלי העיקרי שלה – הקלרינט.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמנון גופר
המצודה צפת אמנון גופר
צילום: אמנון גופר