שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  המדריך לגלקסיה: סודות "מלחמת הכוכבים"

  לקראת יציאת הסרט השביעי בסדרת "מלחמת הכוכבים", טפטפה ההפקה תמונות, ציטוטים ואפילו טריילר וקטעים מאחורי הקלעים - אך העלילה נשמרת סודית. אמיר בוגן עושה סדר במה שידוע עד כה, ומנסה לבנות את הסיפור מהצד הטוב של הכוח ומהצד האפל. היזהרו: הוא ניחש גם את הספוילרים

  "לפני שנים רבות, בגלקסיה רחוקה, רחוקה" - כך נפתח כל אחד מששת סרטי "מלחמת הכוכבים" של ג'ורג' לוקאס, וכך ככל הנראה יפתח גם הפרק הבא בסדרה של הבמאי ג'יי. ג'יי. אברמס. אלא שהגלקסיה כבר לא כזאת רחוקה, ואנחנו כבר די קרובים ליציאתו של הסרט הכי מצופה של השנה, אולי של העשור - "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר" ב-17 בדצמבר. אבל מה בדיוק עומד לקרות שם? היוצרים שומרים על עמימות מסתורית. פרטי העלילה שמורים בסיווג גבוה. 

   

  הטיזר הראשון שצץ של "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר"

  הטיזר הראשון שצץ של "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  עד כדי כך נחושים בלוקאספילם ובאולפני דיסני לשמור על סודיות עד שהקימו מערך של מודיעין שדה - יעיל ודורסני לא פחות מהסטורמטרופרים. כיאה לאימפריה. כך למשל אחרי שטייס בשם מת'יו מיאט הצליח לתעד לפני שנה את השלד ההולך ונבנה של המילניום פלקון באתר צילומים סמוך ללונדון, הוכרז האיזור כשטח אסור לטיסה על ידי הרשויות בבריטניה לבקשת ההפקה. מעריץ שטיפס על עץ והצליח לקלוט מרחוק את אדם דרייבר באתר הצילומים והעלה לפייסבוק, חזר לזירת הפשע ופגש במאבטחים ושוטרים. אחרי שעות של משא ומתן בין צמרת וארץ, הוא נאות לרדת מהעץ ולמחוק את התמונות.

   

  עם זאת, לקראת יציאת הסרט, מתחילים לטפטף לנו מההפקה תמונות, ציטוטים, אפילו טריילר וקטעים מאחורי הקלעים - הכל למטרות יחסי ציבור והעלאת מפלס הציפייה. ועם זאת, העלילה נשארת סודית וממוסכת. נכון שגיבורי "הכוח מתעורר" כבר ידועים ובשמם, אבל כדי לחבר קו ביניהם צריך להשתמש בהגיון בריא, היכרות מעמיקה יחסית עם סיפור הרקע והדמויות, וכן - גם במידעים שהודלפו ושמועות. כאלו יש הרבה.

   

  ג'יי.ג'יי. אברמס על הסט. בוא תציץ, צ'ואי ()
  ג'יי.ג'יי. אברמס על הסט. בוא תציץ, צ'ואי

  מכל אלה ננסה להציג לכם מפה עדכנית, ולקוות שהכוח יהא איתנו והיא לא מוטעית מן היסוד (לתשומת לבכם: אם אתם מעדיפים להימנע מספוילרים, כדאי שתפסיקו לקרוא עכשיו, למרות שאפשר להודות - אף אחד לא מבטיח לנו שהספוילרים הללו בכלל תקפים. הם כאמור מבוססים על השערות ושמועות). אז בואו נתחיל... דמיינו שהאורות כבים באולם, הנה הרול המפורסם רץ על המסך:

   

  "כאוס! שלושים שנה עברו מאז המרד הגדול שהביא לקריסת האימפריה האפלה, ובעקבותיה - מלחמת האזרחים. אי היציבות הפוליטית שוב שוררת בגלקסיה. ללא מערכת ממשל מתפקדת, ועם מנהיג תאב שלטון שבראשה, פועל מתחת לפני השטח ארגון 'המסדר הראשון' השואף להחזיר את הסדר הישן והדכאני על כנו, בעזרת כוחות חשוכים מן העבר. מולו מתייצבת מחתרת הלוחמת למען הדמוקרטיה, אולם ללא אבירי ג'דיי לצידם - זו נראית שברירית מתמיד".

   

  שובם של הסטורמטרופרים. גם המסדר הראשון מתעורר ()
  שובם של הסטורמטרופרים. גם המסדר הראשון מתעורר

   

  ובכן, זו ככל הנראה נקודת המוצא של סיפור הרקע של "הכוח מתעורר", שמתרחש כשלושים שנה אחרי אירועי "שובו של הג'דיי" (1983 - השישי בסרטי "מלחמת הכוכבים" מבחינה כרונולוגית). לוק סקייווקר (מארק האמיל חוזר לתפקיד) הוא גיבור זקן ומיתולוגי שהפך ללא רלוונטי בעידן שאחרי נפילת הקיסר פלפטין והאימפריה שלו. הוא מצוי איפשהו בכוכב נידח בגלקסיה - קצת פחות נידח מדגובה (מקום מושבו של מאסטר יודה בזמנו), ועדיין מבודד ומרוחק ממרכז העניינים.

   

  עם לוק אבדה גם מורשת הג'דייז. כך נראה. אחותו פרינסס ליה (קארי פישר חוזרת לתפקיד) גם היא מחזיקה בכמות גדושה של מידיקלוריאנים, אבל לא פיתחה זאת, וכנראה שגם לא השקיעה יותר מדי בזוגיות עם האן סולו (הריסון פורד), שמעדיף לבלות ביחד עם שותפו השעיר צ'ובאקה (פיטר מייהו). מסתבר שאפשר להוציא את האן סולו מאינדיאנה ג'ונס אבל לא את אינדיאנה ג'ונס מהאן סולו, כי השניים יוצאים כנראה למסע עם המילניום פלקון שיעבור בין אתרים היסטוריים וארכיאולוגים מהסרטים הקודמים: טטואין, הוט, הירח יאבין. "צ'ואי, אנחנו בבית", אומר האן לחברו בטריילר. כך שהם הגיעו לאנשהו. 

   

  הטריילר של "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר"    ( )

  הטריילר של "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר"    ( )

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  איפשהו בדרך יצוצו כצפוי גם C3PO ו-R2D2, שכן שני הרובוטים (והשחקנים שמגלמים אותם - אנתוני דניאלס דק הגב וקני בייקר הגמד) הם היחידים שלקחו חלק בכל ששת הסרטים, גם בזה השביעי. הם, ביחד עם השילוש הקדוש של לוק, האן וליה (וכן, גם צ'ואי) אמורים לחנוך את הגיבורים החדשים שיניעו את הטרילוגיה הבאה עלינו לטובה. אז איך הם משתלבים בסיפור? בואו ננסה לבדוק.

   

  מהצד הטוב של הכוח: פין וריי, BB-8 ותואם האן סולו גם

  אחת השמועות גורסת כי סצנת הפתיחה של "הכוח מתעורר" מתרחשת על כוכב מדברי בשם ג'אקוּ המרוצף בגוויות של חלליות שונות וגם סטאר-דיסטרויירז - זכר לקרב חללי שהתרחש בקרבתו. פין, סטורמטרופר במנוסה (בגילומו של ג'ון בויגה הצעיר), נתקל בעצם מסתורי שנפל מן השמיים. הוא מגלה כי מדובר ביד האוחזת במעין חפץ מתכתי - אנחנו בניגוד אליו יודעים שזהו לייטסייבר (סייף אור למי שלא מכיר - הנשק המסורתי של הג'דייז).

   

  הפוסטר של "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר" בעיצובו של המאסטר דרו שטרוזן ()
  הפוסטר של "מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר" בעיצובו של המאסטר דרו שטרוזן
    

  עוד על ג'אקו אנחנו נתוודע לריי (דייזי רידלי), נערה שנוהגת לנבור בשלדי החלליות בחיפוש אחר גרוטאות למיניהן ומתכות. תמיד יש למי למכור אותן, גם כשאין סינים בסביבה. כך היא גם מוצאת את הרובוט העגלגל BB-8, שיהפוך להיות עבורה מה ש-R2D2 היה עבור לוק - חברו הטוב של האדם. סוג של טמגוצ'י משודרג. כשפין יפגוש בה וברשותו החפץ המוזר, הם ינסו לפענח מהו הגאדג'ט המוזר הזה. הבוס הזקן והדמנטי של ריי - סייבורג דועך בגילומו מקס פון סידוב - ישפוך מעט אור על סייף אור. משהו בחפץ הזה מעורר בו זכרונות מן העבר, מעידן בו אבירי הג'דייז היו מגני היקום.

   

  נראה שאברמס ולורנס קסדן שכתבו את התסריט, קצת ממחזרים את זה המקורי של לוקאס מ"מלחמת הכוכבים: תקווה חדשה". שוב עצם מתכתי שנופל מהשמיים (אז זה היה R2D2), שוב צעיר פוחז שמוצא אותו במקרה (אז זה היה לוק) ושוב זקן תמהוני שפותר את התעלומה ומשלח את הצעיר להרפתקה בעקבות הטריגר (אז זה היה אובי וואן קנובי). כמו בסרט ההוא מ-1977, גם הם יתלוו להאן סולו, צ'ואי והרובוטים להרפתקה על המילניום פלקון. לפי סברה אחת - זהירות ספוילר חמור!!! הם גם יהיו עדים למותו של האן בעימות קיילו רן וכנופייתו, לכל זעקותיו של צ'ואי. סוף הספוילר.

   

  הריסון פורד ופיטר מייהו כהאן סולו וצ'ואי. "חוזרים הביתה" ()
  הריסון פורד ופיטר מייהו כהאן סולו וצ'ואי. "חוזרים הביתה"
   

  כדי להימנע מראש מספוילרים נוספים אברמס מסתיר את הייחוס המשפחתי של פין וריי, שמופיעים כרגע בציבור ללא שם משפחתם. הבמאי מודה כי זה נעשה במכוון, מה שמרמז על כך שהם נצר לאחת מהדמויות המוכרות מן העבר. ההימור המתבקש הוא שפין הוא בנו של לאנדו קלריסיאן (בילי די וויליאמס) מן הסיבה הפשוטה שהוא שחור וקשה להאמין שהוא פרי אהבתם של האן וליה למשל. במקרה של ריי האפשרויות רחבות יותר ומשמעותיות מאוד, שכן אם היא נצר למשפחת סקייווקר (בין אם מהצד של לוק או ליה) הכוח בוודאי חזק עמה. היא הג'דיי הפוטנציאלי להמשך.

   

  ג'ון בויגה ודייזי רידלי כפין וריי, גיבורי הדור החדש של "מלחמת הכוכבים" ()
  ג'ון בויגה ודייזי רידלי כפין וריי, גיבורי הדור החדש של "מלחמת הכוכבים"
    

  מה שבטוח כבר עכשיו זה שאברמס לא יואשם בהעדפות אתניות בדומה לאלו שדבקו בלוקאס בעבר. שלושת כוכבי הטרילוגיה המקורית היו נוצרי בלונדי (האמיל), יהודי מצד האם (פורד) ויהודיה מצד האב (פישר). אם נוסיף את הפריקוולים, נקבל גם שני בלונדים תכולי עיניים (היידן כריסטנסן כאנקין סקייווקר ויואן מקרגרגור כאובי וואן הצעיר) ויהודיה כשרה טובת מראה (נטלי פורטמן שרידלי די מזכירה). והנה, בטרילוגיה הנוכחית הכל מתערבב: רידלי ככל הנראה תוביל כגיבורה ראשית על המשבצת של לוק, ובויגה השחור כעזר כנגדה - כלומר כמו ליה. ומי לוהק על תקן האן? אוסקר אייזק ההיספני.

  אוסקר אייזק כפו דמרון. ברוך בואך ל"מלחמת הכוכבים" (צילום: Vanity Fair) (צילום: Vanity Fair)
  אוסקר אייזק כפו דמרון. ברוך בואך ל"מלחמת הכוכבים"

  אייזק, מהכוכבים העולים בהוליווד, נבחר לגלם את פו דמרון, טייס מצטיין בצי של החבר'ה הטובים של הגלקסיה (עליהם נמנה עדיין אדמירל אקבר - מפקד המתקפה על כוכב המוות ב"שובו של הג'דיי", וגם נין נומב - טייס המשנה של לאנדו באותה מתקפה). אין לו יחוס משפחתי, אבל יש לו אב רוחני בדמות האן סולו. הוא שובב, פרוע וטוב לב. הוא ופוגש בפין במהלך משימה אליה נשלח, והם מאחדים כוחות. נגד מי? הגיע הזמן לעבור צד - אל הרעים בסיפור הזה. אלו שניצבים מהצד האפל של הכוח.

   

  מהצד האפל: קייל רן, וההיא ממשחקי הכס

  כמו ביקום של לוקאס, ובמיוחד בפריקוולים, סיפורי הגבורה נסובים סביב התרחשויות פוליטיות בגלקסיה, ואלו צפויות לטעון גם את עלילת הטרילוגיה הקרובה. כאמור, האימפריה קרסה אבל השלטון בה מעורער והיא שורצת בשאריות מחוממות של המשטר הקודם, ובהם סטורמטרופרים רבים - חלקם מתכנסים תחת "המסדר הראשון". אחד ממנהיגיו הוא מפקד בסיס סטארקילר, גנרל הוקס (דואנל גליסון) - קצין צעיר תאב כוח, שרוצה לפלס דרכו אל הפוליטיקה ללא תקופת צינון.

  דואנל גליסון כגנרל הוקס בבסיס סטארקילר ()
  דואנל גליסון כגנרל הוקס בבסיס סטארקילר

  הוקס נעזר בין השאר בקפטן פאזמה, אותה מגלמת גווינדוליין כריסטי עצומת המימדים המוכרת לכם כבריאן מ"משחקי הכס". גם פה היא עוטה שיריון - של סטורמטרופר. אלא שבמקום הצבע הלבן המסורתי, במקרה שלה הוא כרומטי (בתוספת גלימה). פאזמה היא אשת שטח, לוחמת נועזת שעסוקה במרדף אחרי העריק פין. כאן נציין כשל אפשרי מבחינת ההתאמה לסיפור הרקע של לוקאס: כפי שלמדנו ב"מתקפת המשובטים" (2002), הסטורמטרופרים הם למעשה צבא שיבוטים שעוצב גנטית על פי צייד הראשים ג'נגו פט בעל החזות הפולינזית (טמורה מוריסון) - פין ופאזמה ממש ממש לא דומים לו. 

  גווינדוליין כריסטי כקפטן פאזמה, הסטורמטרופרית הכרומטית ()
  גווינדוליין כריסטי כקפטן פאזמה, הסטורמטרופרית הכרומטית
   

  גנרל הוקס וקפטן פאזמה אולי מנהיגים את "המסדר הראשון", אבל הכוח לא בידם. מי שמייצג אותו הפעם הוא קיילו רן, הנבל הראשי של הסרט - יורש ראוי לדארת' ויידר. וכמו הלורד האפל ההוא, גם הנבל המעודכן מחזיק במסיכה שחורה ומאיימת, וגם בתואר אצולה - רן. מסתבר שהוא מנהיג את כנופיית "אבירי הרן", ומכאן שגם הוא - כמו פין וריי - בעצם נטול שם משפחה, מה שמרמז על יחוס משלו. אפשר להמר כי מדובר בנצר למשפחת סקייווקר, ולו רק מכיוון שהוא אוחז בלייטסייבר משלו, סייף אור מוצלב שעורר דיון סגנוני רב בין המעריצים. אל תתפלאו אם קיילו הוא בעצם נכדו של אנקין. 

   

  לא ברור מה עומד מאחורי אבירי הרן, אולם מסתמן כי קיילו - אותו מגלם דרייבר עם ובלי המסיכה - חובר להוקס ופאזמה בניסיון לחתור תחת הסדר השברירי הקיים בגלקסיה, אם כי נראה כי השיקולים שלו הם אלטרואיסטים יותר מאלו של שותפיו ונובעים מהשקפתו הפילוסופית על היקום.

  קיילו רן והמסדר שלו. נבל חדש במסורת דארת' ויידר ()
  קיילו רן והמסדר שלו. נבל חדש במסורת דארת' ויידר

  מי שצפוי כנראה לשחק בכולם ולרתום אותם למטרתו הוא סנוק, המנהיג העליון, שזה כמעט כמו להיות הקיסר. בניגוד לפלפטין, מדובר בדמות לא אנושית, דמוית נחש - בגוף ובנפש. סנוק הערמומי בוודאי יקשור קשרים כדי לבסס את שלטונו בגלקסיה. יש לשער - וטיזר ששודר בקוריאה וברחבי הרשת תומך בכך - שנחש או לא, גם הוא, כמו קודמו, חובב אסתטיקה פשיסטית ושלטון בהתאם. ככל הנראה יש לו גם רגישות כלשהי לכוח, שכן בתחילת הטיזר הוא נשמע אומר: "יש התעוררות, חשתם בזה". אנדי סרקיס יגלם אותו בסיוע עזרים ממוחשבים למינהם.

   

   

  כמו סרקיס, גם לופיטה נ'יונגו תופיע על המסך באיפור של גרפיקה ממוחשבת כמאז קנאטה - ארכיפושעת מהזן של ג'אבה ההאט. כמוהו יש לה טירה משלה ובה שוכנים חייזרים מפוקפקים מרחבי הגלקסיה. לא ברור איך היא תשתלב בעלילה, אבל בכל מקרה אתם תתקשו לזהות את זוכת האוסקר הענוגה כשהיא תחת הכסות של מאז. טוב, להיות ג'אבה זו עבודה מלוכלכת, אבל מישהו צריך לעשות אותה. מי שיעזור לה הוא סיימון פג, שגם אותו לא תוכלו לזהות כשיופיע כאחד ממקורביה המפלצתיים.

   

  הכנופיה של מאז קנאטה (ברוח ג'אבה ההאט). מי פה היא לופיטה נ'יונגו, ומי סיימון פג? ()
  הכנופיה של מאז קנאטה (ברוח ג'אבה ההאט). מי פה היא לופיטה נ'יונגו, ומי סיימון פג?

   

  ומה צופן העתיד?

  ניסינו לחבר את הנקודות שהתפרסמו באופן רשמי או כשמועות, ולא בטוח שהצלחנו לגבש סיפור רקע קוהרנטי ל"מלחמת הכוכבים: הכוח מתעורר". המשימה הזאת נראית באמת בלתי אפשרית כשצופים הלאה לסרטים הבאים. ריאן ג'ונסון ("לוּפר") נבחר מזמן לביים את הסרט השמיני שייצא בארצות הברית ב-26 במאי 2017, ובמצגת D23 של דיסני הוכרז כי יצטרף אליו קולין טרוורו ("עולם היורה") שהופקד על הסרט התשיעי והאחרון בטרילוגיה הנוכחית שייצא ב-2019.

   

  מדובר על שינוי כיוון בו נוקטת נשיאת לוקאספילם קת'לין קנדי, בחסות דיסני, שפונה לבמאים צעירים ומוכשרים ולאו דווקא עתירי ניסיון (גם ג'וש טרנק היה בתוכנית, עד שנפלט בגלל אי התאמה ובצדק כפי שראינו ב"ארבעה מופלאים"). כך היא אולי מקווה לחלץ מהם רעננות מהסוג שהיתה ללוקאס אי אז בשנות ה-70 כשיצר את "מלחמת הכוכבים" המקורי. מדובר בקו חדש שעשוי להיות קו מקווקו. ללא יוצר אחד שעומד מאחורי הסרטים כולם, כמו שלוקאס היה בעבר, יש סכנה שהרצף הנרטיבי יקטע ויתפזר כי לכל אחד יש את הגישה והסגנון שלו. העלילה עשויה להתגבש כמו החבילה עוברת, ולהתפרק.

   

  קולין טרוורו, ריאן ג'ונסון וגארת' אדוארדס. הדור החדש (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
  קולין טרוורו, ריאן ג'ונסון וגארת' אדוארדס. הדור החדש(צילום: GettyImages)
   

  אבל יהיה זה יומרני לנסות לחזות לאן כל זה יילך כשאנחנו בקושי יודעים מה על הפרק בסרט הקרוב. מה שכן, אפשר לעדכן שמתוך היקום המשודרג של "מלחמת הכוכבים" תחת אימפריית הקולנוע דיסני, יצאו פרויקטים נוספים - צדדיים. אחד מהם יוקדש לקורותיו של האן סולו הצעיר (כריס מילר ופיל לורד יביימו), ואחד אחר אולי לצייד הראשים בובה פט.

   

  פרויקט אחר שנמצא כבר עמוק בתהליכי ההפקה הוא "מלחמת הכוכבים: רוג 1" ("Rogue One")

  שיוביל הבמאי הבריטי הצעיר גארת' אדוארדס, לקראת היציאה ב-16 בדצמבר 2016, וילווה את המבצע הנועז של צוות רוג 1 להשגת המפרט של כוכב המוות.

   

  אתם בוודאי זוכרים כי זוהי נקודת הפתיחה של הסדרה כולה. בסצינת הפתיחה של "מלחמת הכוכבים: תקווה חדשה" פרינסס ליה מצפינה את המידע המודיעיני ב-R2D2 ומשגרת אותו לאובי וואן בכוכב טטואין. ובכן פה אנחנו נראה מי היו אלו שהשיגו את המפרט המסווג הזה. כמובן שכמו התוכנית של כוכב המוות, גם הפקת "רוג 1" סודית, אבל אפשר לדווח שפליסיטי ג'ונס הענוגה תוביל את הצוות שיכלול גם את דייגו לונה המכסיקני, ריז אחמד, ג'יאנג וון ודוני ין הסינים. לצדם יופיעו גם פורסט וויטקר, אלן טיודיק, בן מנדלסון האוסטרלי ומאדס מיקלסן הדני - ממש צוות בינלאומי לסרט בין כוכבי.

   

  מתכוננים למבצע. פליסיטי ג'ונס והצוות של "רוג 1" ()
  מתכוננים למבצע. פליסיטי ג'ונס והצוות של "רוג 1"

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים