שתף קטע נבחר

כמעט בת 115: נפטרה היהודייה המבוגרת בעולם

ביום הולדתה לפני כמעט שנה, ענתה גולדי שטיינברג למי שבירך אותה בשנים רבות: "לא, לא, אלוהים ישמור". השבוע נפטרה היהודייה המבוגרת בעולם - ניצולת פרעות קישינב שאיבדה אחים בשואה. עד יומה האחרון אהבה בייסבול - וסיפרה כי הסוד לאריכות ימים הוא ילדיה. "היא נפרדה בטלפון מהקרוב האחרון, ואז נפטרה"

 

 

חודשיים לפני יום הולדתה ה-115, הלכה לעולמה גולדי שטיינברג, היהודייה הזקנה בעולם. היא נולדה ב-30 באוקטובר 1900, בעיר קישינב שבאימפריה הרוסית, ונפטרה השבוע בניו-יורק, ארה"ב.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

שטיינברג לא הייתה רק היהודייה המבוגרת ביותר בעולם – היא הייתה גם האדם המבוגר ביותר שנולד באימפריה הרוסית – והאדם השני המבוגר ביותר שחי בארה"ב, והותירה אחריה ארבעה נכדים ושבעה נינים.

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

ליחזקאל ודבורה גורפינקל נולדו שמונה ילדים, ובהם שטיינברג. עד גיל חמש ניצלו חייה פעמיים - ב-1903 עם פרוץ פרעות קישינב הידועות לשמצה, לאחר שנמצאה גופתו של נער נוצרי, והכנסייה הרוסית-אורתודוקסית העלילה על היהודים שהיו זקוקים לדם לצורך אפיית מצות. שנתיים לאחר מכן בוצע שוב טבח בקישינב, וגולדי הייתה, למעשה, הניצולה האחרונה של שני מעשי טבח אלו.

 

הסוד לאריכות ימים: הילדים

כשהיתה בת 23, עברה לגור בניו-יורק שבארה"ב, כמו יהודים רבים שמאסו ברוסיה לאחר המהפכה של 1917. איתה היגרו רייזל ושרה, שתי אחיותיה. שלוש האחיות התגוררו בברוקלין, בביתו של הדוד, מקס גרפונקל.

 

"סירבה לעבור ולהתגורר עם בתה, כי לא רצתה להפוך לנטל עליה. זה אומר משהו עליה" (צילום: Halftime Howie) (צילום: Halftime Howie)
"סירבה לעבור ולהתגורר עם בתה, כי לא רצתה להפוך לנטל עליה. זה אומר משהו עליה"(צילום: Halftime Howie)

 

ב-1932 נישאה גולדי לפיליפ שטיינברג, צורף יהודי מקישינב, שהיגר אף הוא לארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. לזוג נולדו שני ילדים: דון סרג'נט ואן טייכר, והשניים חיו באושר עד לפטירתו של פיליפ בשנת 1967.

 

לכבוד יום הולדתה ה-114 נערכה בבית האבות בלונג ביץ' ניו-יורק, שם התגוררה, מסיבה גדולה. שטיינברג סיפרה כי חייה מלאים, ומנתה על תחביביה צפייה בקבוצת הבייסבול ניו-יורק יאנקיז, סריגה, ועזרה לשכניה.

 

היא גם סיפרה שמאז 1924, היא הצביעה ב-23 מערכות בחירות. כאשר נשאלה מה הסוד שלה לחיים ארוכים ובריאים, השיבה: "הילדים שלי השאירו אותי בחיים". כששדרן רדיו אמריקאי יחל לה עוד הרבה ימי הולדת -השיבה: "לא, לא, לא אלוהים ישמור".

 

"היא הייתה שיעור בהיסטוריה"

פיטר קוטנר, נכדה של גולדי שטיינברג, סיפר לאתר Chabad.org כי סבתו עבדה כתופרת של וילונות ושמלות עד פרישתה לגמלאות. בגיל 104 החליטה לעבור לבית האבות בלונג ביץ'.

 

"סבתא שלי שרדה את הפוגרומים, ואיבדה אחים בשואה", סיפר נכדה. "זה שיעור בהיסטוריה. היא הייתה אדם מאוד לא אנוכי, תמיד חשבה על אחרים. היא גרה לבדה בשכונת בנסוהורסט, עד לגיל 104, וסירבה לעבור ולהתגורר עם אמי, כי לא רצתה להפוך לנטל עליה. זה אומר משהו עליה".

 

קוטנר מספר כי ביום שבו נפטרה סבתו, הוא קיבל טלפון מהרופא שבבית האבות, אשר בישר לו כי סבתו חשה ברע. הוא נסע עם רעייתו ועם אמו בת ה-73, כדי להיפרד ממנה עם בני משפחה נוספים. עם אלה שלא יכלו להגיע, שוחחה שטיינברג בטלפון.

 

"אחרי שהיא דיברה עם בן דודי סטיבן, וסגרנו את הטלפון - ראינו שהיא הלכה לעולמה. היא המתינה עד שנפרדה מהאיש האחרון".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Halftime Howie
חגגה את יום הולדתה האחרון במסיבה גדולה. גולדי שטיינברג
צילום: Halftime Howie
מומלצים