שתף קטע נבחר

קומנדו חמאס מתעצם; היעד: אשקלון ואשדוד

מעודדים מאירועי זיקים שדרגו בחמאס את הכוח הימי שלהם, וחימשו אותו בציוד המתקדם בעולם. הם מתכננים לבצע פיגוע אסטרטגי שיהווה תמונת ניצחון. בצה"ל הגבירו את התצפית על רצועת החוף והפעילו מערכת חיישנים חדשה שאמורה לזהות תנועה חשודה במים

 

מאומנים, מצוידים בציוד המתקדם ביותר שיש, חדורי מוטיבציה וחותרים לתמונת ניצחון. אלו הן, על פי הערכות צה"ל, היכולות המתעצמות של קומנדו חמאס, שהפיק לקחים מאז התקרית בזיקים וכבר מתכנן את הפיגוע הבא מהים. בצה"ל מאמינים כי פעולה שכזו תהיה ממודרת מאוד, כך שייתכן מצב שבו לא תהיה התרעה מוקדמת.

 

זה היה אחד מהבקרים הקרים ביותר בחורף. קבוצה של כעשרה לוחמי קומנדו ימי של חמאס התייצבה ולרגליה סנפירים, בחמש בבוקר בחוף ימה של עזה. הם הגיעו לתרגל כשירות וצלילה לעומק מי הים הקרים, עם עלות השחר. ברגע האחרון החליט מפקד האימון לבטלו בשל הים הסוער. לוחמי חמאס לא התקפלו לביתם. הם פתחו באימון כושר אינטנסיבי על החול, שכלל ריצות ותרגילים, לחיזוק כושרם הגופני. זהו רק ביטוי אחד למוטיבציה הגבוהה ולשדרוג היכולות של יחידת הקומנדו של חמאס, אותה יחידה שהופעלה לראשונה בצוק איתן על חוף הים של זיקים, וזוממת לפוצץ את ארובות תחנת הכוח של אשקלון במלחמה הבאה בדרום.

 

התמונה שהפיץ צה"ל. לא סיפרה את הכול (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
התמונה שהפיץ צה"ל. לא סיפרה את הכול(צילום: דובר צה"ל)

תחנת הכוח באשקלון. יעד (צילום: צפריר אביוב) (צילום: צפריר אביוב)
תחנת הכוח באשקלון. יעד(צילום: צפריר אביוב)

הניסיון הכושל של חמאס לפגע בישראלים באמצעות ארבעה צוללנים חמושים שחוסלו מהאוויר, נראה תחילה כהצלחה כמעט מושלמת של צה"ל, שהצליח להקפיץ כוחות ולחסל את החוליה הראשונה של חמאס ולהנחיל לארגון כישלון חרוץ בפעילותו הראשונה.

 

בצבא הקפידו להפיץ את תמונות החיסול, אך כמה חודשים לאחר מכן, בתקלת ביטחון המידע השערורייתית ביותר של צה"ל בשנים האחרונות, הגיעה לידי חמאס מצגת פנימית ומסווגת של פיקוד הדרום שבה נראים צדדים אחרים מאותו אירוע דרמטי. מהסרטון הצה"לי הסודי ניתן היה לראות שהמחבלים שהו בחוף כ-40 דקות עד שחוסלו. אחד מהם הצליח להצמיד מטען חבלה לטנק. המטען התפוצץ ולא גרם לנפגעים.

 

דליפת הסרטון העניקה זריקת מוטיבציה אדירה ליחידת הקומנדו של חמאס, ולא רק הפסד תעמולתי נוסף לישראל. ביחידת הקומנדו הפלסטינית הבינו שהמחבלים כן רשמו הישגים, מה שהוביל להחלטה בארגון הטרור להשקיע עוד יותר ביכולת שהמקבילה לה בצה"ל שייכת לשייטת 13. בשנה האחרונה היחידה הכפילה את כוחה ומונה עשרות רבות של לוחמים מאומנים, צעירים וחדורי מוטיבציה לנצל את האספקט התת-ימי לפיגוע אסטרטגי בישראל במלחמה הבאה ברצועה. 
 

ההכשרה הבסיסית נמשכת על בסיס תורת לחימה מוסדרת, שלא יהיה סביר להניח שלקחיה הופקו מתקרית זיקים. ההנחה הרווחת במערכת הביטחון היא שחמאס יפעיל שוב את כוחות יחידת הקומנדו שלו במלחמה הבאה, הפעם באופן מוצלח ויעיל יותר, בין היתר באמצעות צלילה והגעה לארובות תחנת הכוח שבדרום אשקלון, מרחק של ארבעה קילומטרים בלבד בקוי אווירי מצפון הרצועה – טווח שצוללני חמאס עם ציוד הצלילה המתקדם שנתפס על גופות המחבלים בחוף זיקים יכולים בהחלט לצלוח, ובחשאי.

 

המטרה תהיה פחות להרוג ישראלים בפיגוע שכזה, וגם יומרות להשבית את תחנת הכוח המספקת חשמל לתושבי הדרום, ספק אם קיימות בחמאס. הכוונה תהיה ככל הנראה, כך מעריכים בישראל, לשגר טילים לעבר הארובות, ייתכן טילי נ"ט מתקדמים, מטווח קרוב כדי לייעל את הפגיעה, ולגרום להם לשריפה ולנזקים באופן שיצולם ויגרום ל"מכת ניצחון ולתמונת ניצחון" של חמאס על ישראל.

 

הציוד מגיע ממדינה מערבית

אופציה אחרת מדברת על  צלילה למרחב שבין אשקלון לאשדוד, עלייה שקטה לחוף ושיגור טילים מהקרקע לעבר אוניית סחר שמגיעה לעגון בנמל אשדוד. פעולה שכזו תוביל לשיתוק הסחר הימי עם ישראל לתקופת הלחימה. לפי ההערכות, ישתתפו בה לוחמים רבים ותלווה אליהם גם אש הסחה כבדה למרחב צפון עוטף עזה על ידי ירי מסיבי של פצמ"רים ורקטות קסאם קצרות טווח – אלמנט שלא היה קיים בפעולת זיקים. בחמאס ינצלו גם הפעם יתרון בסיסי שיש לתווך התת-ימי על פני מנהרות התקיפה. בניגוד למרחב התת-קרקעי, שלו יש פתח יציאה אחד או שניים, מהים ניתן לצאת לעבר החוף בכל נקודה שבה הכוח יחפוץ, מה שיקשה על אמצעי התצפית של צה"ל לזהות ולסרוק רצועות שטח נרחבות.

 

אנשי הקומנדו של חמאס. עוברים אימונים מקצועיים ()
אנשי הקומנדו של חמאס. עוברים אימונים מקצועיים

גם בחיל הים לא קפאו על השמרים אל מול היכולת המשתדרגת של חמאס. חקירת אמצעי הלחימה שבהם השתמשו המחבלים מזיקים נמשכה חודשים אחרי צוק איתן, ואנשי המודיעין בחיל נדהמו לגלות כי ציוד הצלילה שבו השתמשו המחבלים הוא מהמתקדמים בעולם, ויוצר על ידי מדינה מערבית. לפי ההערכות ישנן ברצועה כיום עוד עשרות ערכות מסוג זה. מדובר במערכת נשימה מתוחכמת וקלה ששוקלת ארבעה קילוגרם והיא ממחזרת בהספקים גבוהים מאוד את החמצן שפולט לתוכה הצוללן מתחת למים, מספר רב של פעמים. התוצאה: יכולת לצלול מתחת למים, בעומק משתנה אך חשאי מספיק עד ארבע שעות. לצורך השוואה, מערכת חמצן אזרחית של צוללנים חובבים יכולה להספיק לחצי שעה.

 

על פי הממצאים, לוחמי הקומנדו של חמאס מצוידים בשעוני מחשבי צלילה מתקדמים. ברשות יחידת הקומנדו של חמאס מצויים סקוטרים – שמגדילים פי כמה את מרחק הצלילה ומהירותה ואת ההגעה אל היעד בצד הישראלי של החוף באופן שמשאיר גם כוחות פיזיים לצוללן להילחם לאחר מכן על החול.

 

הערכה: התקיפה תהיה באור יום

מבחינת צה"ל אירוע זיקים היה ניסוי כלים ראשון לקומנדו של חמאס, שיכול, אם ירצה, לצלול רחוק יותר. בפעולה בזיקים בחרו לוחמי הקומנדו של חמאס במכוון בנשק קל, קלצ'ניקוב מתוצרת סין, שנחשב אמין יותר במגע עם מים. בפעולה הבאה, כך מעריכים במערכת הביטחון, יישאו המחבלים גם אמצעים לפריצה קלה ולחיתוך גדרות. לא מן הנמנע שתכנון הפעולה יחזור שוב באור יום, ובכך בעצם ינסו בחמאס לבטל את היתרון של צה"ל בשעות הלילה שבהן המצלמות והמכ"מים המתקדמים רואים הכול באיכות של אור יום.

 

בצה"ל מעריכים כי בשל המידור הגבוה של קומנדו חמאס, לפיגוע דרך הים לא תהיה התרעה מוקדמת. לפיכך, שדרגו באוגדת עזה את יכולות התצפית והתיאום עם חיל הים ברצועת החוף, לצד פריסה בחודשים האחרונים של מערכת חדישה, תת-ימית, על קרקעית החוף. המערכת מזהה תנועות חשודות במים שיכולות להיות גם של צוללנים. היא כבר הוכרזה כמבצעית, וחיישניה מסוגלים להקפיץ

את כוחות חיל הים שיגיעו למרחב במהירות וישליכו מטעני חבלה ימיים, שיתפוצצו אל עבר הצוללנים בעודם מתחת למים.

 

מערכת דומה נפרסה גם בגבול הימי מול לבנון, ליד ראש הנקרה, אל מול איום הצוללנים של חיזבאללה. המערכת, העונה לשם "אקווה שילד", עתידה להתפרס גם ברצועת החוף מול אילת, סמוך למעבר טאבה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים