שתף קטע נבחר

אלוהים, אהבה ורוק'נרול

בלי סקס וסמים - אבל עם המון רוק'נרול, חברי להקת "בית ספר לנבואה" רוצים לצעוק את הכאב, לדבר עם אלוהים, לחבר את החילונים ליהדות ישראלית חדשה - ואת הדתיים לז'אנר הלא פופולארי במגזר: "מותר שיכאב לך. אי אפשר כל הזמן לשמוע מוזיקה של 'מצווה גדולה להיות בשמחה'"

 

 

חברי להקת "בית ספר לנבואה" לא מדברים על סקס וסמים, אבל לגמרי עושים רוק'נרול בועט, בז'אנר שהמגזר נוטה כמעט להתעלם ממנו. "אנחנו מחפשים תרבות שתיתן מקום לצעקה הפנימית, לסבל, לכאב", מסביר אדם פז, הסולן. "מותר שיכאב לך. אי אפשר כל הזמן לשמוע מוזיקה של 'מצווה גדולה להיות בשמחה'. רוק'נרול זו משבצת שאנשים עם כיפה לא כל כך נוגעים בה".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>   

 

הרצון לחבר יצירה יהודית לרוק סוער חיבר בין חברי להקת "בית ספר לנבואה", שלאחרונה עלו על בימת "בית היוצר" של אקו"ם, והשיקו את אלבום הבכורה שלהם, "דרך חדשה הביתה".

 

כל מה שחדש ומעניין - בערוץ היהדות :

 

פז מבקש לעשות שינוי: "אנחנו לא עושים רוק'נרול גולגולות. אנחנו לא מדברים על מיניות, ואנחנו לא מדברים על אלימות, ואנחנו לא לוקחים את זה למקומות הקודרים האלה", הוא אומר ל-ynet ו"אורות - טלוויזיה יהודית". "העולם הדתי הוא עולם עם פנייה תרבותית, לפני הכל. יש גדרות הלכתיות, אבל התרבות שהעולם הדתי מציע, היא לאו דווקא תרבות שמתאימה לכל אחד".

 

יש להם דיבור עם אלוהים

חברי הלהקה רוצים לחדש למגזר הדתי את הז'אנר – ולעולם החילוני את הדיבור על אלוהים בז'אנר. "אם לא היו קוראים לנו 'בית ספר לנבואה' ושומעים את השירים שלנו, אז אי אפשר להגיד שאנחנו דתיים", אומר גיא גרוס, המתופף.

 

"מוזיקה זה בעצם הכלי הכי חזק לבקש שאלוקים כבר ידבר איתנו" (צילום: אורות) (צילום: אורות)
"מוזיקה זה בעצם הכלי הכי חזק לבקש שאלוקים כבר ידבר איתנו"(צילום: אורות)

 

"אני חושב שמוזיקה יכולה להיות אחד הטריגרים לסינתזה בזהות הישראלית בין הדתיים ובין החילונים", כך פז. "זה לקחת את הנקודות הנכונות מפה ואת הנקודות הנכונות מפה, וליצור זהות חדשה".

 

"בשבילי, כדתי שגדל בתל אביב, וגדל על מוזיקה של 'גויים' וכל כך נהנה מזה, זו ההזדמנות להכניס לה ערכים מהזהות שלי", אומר אלעד בסרגליק.

 

"אני חושב ש'בית ספר לנבואה' זה סוג של תשוקה", אומר פז. "געגוע ליום שבו אלוקים סוף-סוף ידבר עם בני האדם. אפילו לא כמשהו דתי. מפריע לי שלא מתעסקים בזה במרחב הציבורי-תרבותי. מוזיקה זה בעצם הכלי הכי חזק לבקש שאלוקים כבר ידבר איתנו".

 

החיפושיות הקדושות

פז מוסיף כי "רבנים ששומעים את המוזיקה שלנו, יכולים לשאול את עצמם 'אני לא מבין מה קדוש בדבר הזה, זה מאוד נשמע אגרסיבי. מה לזה ולתיקון עולם במלכות שדי?'" אבל הרוק'נרול הוא, מבחינתו, עבודת השם. דיבור עם אלוהים השותק.

 

"האל נמצא גם בדתיים וגם בחילונים וגם בגויים... וזה אומר שיש נקודת אמת גם אצל הגויים. 'הביטלס' חידשו משהו מאוד גדול בעולם. אנחנו יכולים להתעלם מזה ולהגיד שזה לא 'יהודי', זה לא משלנו. ואנחנו יכולים גם 'לפתוח את הראש' ולהבין שהם עשו משהו שזעזע את האנושות".

 

לדבריו, "אי אפשר לקרוא למי שכתבת טקסטים עמוקים כמו אלה של 'הביטלס' בן אדם 'מנותק'. הוא מדבר על משהו, ואתה בוכה. למה אתה בוכה? אתה הרי לומד גמרא ואתה לא בוכה, לאז מה אתה בוכה מהביטלס?"

 

"גם אנשים שהם מאוד רחוקים, כל הזמן מדברים על שלום. היהדות מדברת על שלום, ועל אהבה. זה מה שישעיהו הנביא כל הזמן צועק: שלום ואהבה ורוק'נרול. סתם", הוא מחייך, "אבל הוא מדבר על שלום ואהבה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים