שתף קטע נבחר

10 משחקים לדרך שיעסיקו את הילדים

איך מתארגנים עם ילדים לקראת נסיעה ארוכה? מה כדאי לעשות כשעולה צמד המילים האהוב עליהם "משעמם לי"? ואיזה משחקים כדאי שיהיו במכונית ויעסיקו אותם?

הם צועקים רבים ומתווכחים, למעשה זה לא משהו מיוחד שילדים רבים אבל הרבה יותר קשה כשזה בנסיעות ברכב. החופש הגדול שממש עוד רגע מסתיים ועוד מעט החגים - מזמנים לנו נסיעות רבות וטיולים. לא משנה אם אתם בארץ או בטיול בחו"ל, כדאי לחשוב איך להתארגן לפני נסיעות.

 

חוזרים ללימודים:

איך להכין את הילד ליום הראשון בגן?

נו קומו כבר: איך מכינים את הילדים להתארגנות הבוקר?

תלבושת אחידה: בנות בחולצות צמודות, בנים בחולצות נוחות

 

למעשה ברכב או בשעות המתנה למשל בטיסות, חשוב לדאוג שהילדים איתנו ולא מתפזרים. ברכב חשוב לשמור על אווירה נעימה כדי לא לייצר מצב בו הנהג מפנה ראש או לא מרוכז בנהיגה.

 

 (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

איך מאפשרים נסיעות נעימות עם הילדים?

  • התארגנו עוד לפני היציאה: נסיעה בטוחה מתחילה עוד בבית. התחילו בהסבר מהם הגבולות שלכם, מה עומד להיות ומה אתם מצפים מהילדים בנושא.

 

  • תכננו נכון את הנסיעה: חשוב לקיים שיחה קצרה המוקדשת לתכנון ולהגדרת ציפיות. בשיחה תסבירו לכולם לאן נוסעים וכמה זמן היא צפויה להיות. מומלץ להכין את הילדים לפני הנסיעה.

 

לפייסבוק הורים כבר הצטרפתם? היכנסו עכשיו

 

  • הגדירו ציפיות באופן ברור: חשוב שכבר בבית תגדירו מהי התנהגות ראויה למשך הנסיעה ותתייחסו לריבים או לבעיות אפשריות.

 

  • קבעו כללי בטיחות ברכב: בטיחות היא הדרך של כל אחד לשמור על הילדים שלו וחשוב לא לוותר ולא לזלזל.

 

  • משעמם: נסיעה ארוכה היא משעממת, ולכן כדאי לחשוב על הזמן ברכב כעל זמן איכות עם הילדים. זה זמן שבו ניתן לברר מה שלומם, האם יש ספר מעניין שהם קראו או תוכנית טלוויזיה חדשה. אם אתם יודעים מראש שישנה נסיעה ארוכה התארגנו מראש עם משחקים לדרך ופעילויות שיכולות להשאיר את הילדים רגועים ולא רבים וכך אתכם מרוכזים בכביש.

 

בדקנו כמה משחקים שמתאימים לזמן הנסיעה:

 

1. מילים בעיגולים

משחק ארץ-עיר בקלפים, פרי פיתוח ישראלי. המשחק מכיל עשר קטגוריות וקלפי אותיות. מי שראשון למצוא מילה בקטגוריה שבקלף המתחילה באות התואמת בצבע שלה לצבע הקטגוריה זוכה בקלף. המשתתף שאוסף הכי הרבה קלפים הוא המנצח. המשחק מפתח אוצר מילים, חשיבה וכושר מהירות.

 

 ( ) ( )

המתנסים: ילדים בגילאי שמונה - נהנו אך לא תמיד נוח בנסיעה באוטו. שימש אותם יותר בעצירות בדרך.

מחיר: 50 שקלים

 

2. טריוויה

משחק נוסף שמיועד לכל המשפחה וכל אחד מהיושבים במכונים יכול ליהנות ממנו, כולל הנהג. אוסף שאלות לפי נושאים מאתגר ויכול להיות אפילו מצחיק. היתרון הגדול - מדובר ב במשחק עם מעל 650 שאלות בכל התחומים החשובים: טבע ומדעים, מחשבים ואינטרנט, מזג אוויר, היקום, מקומות בעולם, מנהיגים, חוק ואזרחות, אומנות בינלאומית, היסטוריה ישראלית, תנ"ך, ספורט, אוכל, זהירות בדרכים ופתגמים.

 

המתנסים: משפחה עם בנות בגילאי 7 ו-12. נהנו למרות שהיה יתרון גדול לאבא שהכיר את כל התשובות וניצח. כדאי לשחק בין ילדים עם ידע דומה.

 

3. מי ?מה? מו?

משחק טריוויה חדש, שהוצג התערוכת ToyTime, ורק הגיע לחנויות. מדובר במשחק שמתאים גם לקטנים שמשתעממים בדרך ולא תמיד מרוכזים במשחקים של גדולים יותר. הוא כולל מעל 300 מושגי יסוד, סיטואציות חברתיות, עובדות ראשוניות וכלים להבנה ולהכנה לבית הספר. במשחק עונים על חידות כגון סדרות, צבעים ועוד. מיועד לילדים מגיל 4 ומעלה אבל קטנטנים יותר יכולים לשחק.

 

 ( ) ( )

המתנסים: משפחה עם ילדים בני 4, 5 ו-7 שנהנו לשחק במשחק באנגלית. גם שני הקטנים יותר שיתפו פעולה והתמודדו עם השאלות.

מחיר: 30 שקלים

 

4. נחש מי: משחק נשיאה לדרך

גרסה קטנה יותר ועדין מהנה של המשחק הגדול - נחש מי. מדובר על שני לוחות שבהם כל אחד מהמשתתפים צריך לנחש מיהו הקלף שבחר היריב. מיועד לשני משתתפים אבל גם הורה וילד יכולים לשחק, בהנחה שההורה לא נוהג. מדובר על משחק המלמד חשיבה ומהנה.

 

המתנסים: בני 8 ו-12 שמאד אהבו, שיחקו והתלהבו. הבעיה היחידה הייתה שאפשר להציץ קצת אחד לשני ברכב. משחק נוסף היה בין אמא לילד, כך שהכל התבסס על שאלות ועל מחשבה. משחק בהחלט נחמד לנסיעות.

מחיר: 59 שקלים

 

5. 20 דברים שכיף לעשות בדרך

20 כרטיסיות ארוזות בחפיסת קלפים קטנה ומעוצבת, ובה משימות לדרך לכל המשפחה כמו: לדבב את יושבי המכונית הסמוכה או להמר על שעת ההגעה. למעשה מדובר במשחק שמשלב את כל המשפחה, כולל הנהג שיכול להשתתף ולא רק את יושבי הספסל האחורי. אם אתם אוהבים לשחק עם הילדים ולא מחפשים רק תעסוקה לדרך שתשתיק את הילדים, מומלץ לנסות.

 

 ( ) ( )

המתנסים: משפחה עם ארבעה ילדים בגילאים שונים, נהנו לשחק ואפילו לחזור על המשחק. בכל פעם מישהו אחר בחר משימה

מחיר: כ-20 שקלים

 

6. משחקים מגנטים לנסיעה ולטיולים

למעשה מדובר בכל המשחקים שאתם מוכרים כמו סולמות וחבלים, שח מט או מרוץ מכוניות, פשוט בגרסה קטנה יותר, נוחה לנשיאה ובעיקר מגנטית. החיילים לא נעלמים ולא נופלים.טיפ: מומלץ לצאת עם יותר ממשחק אחד כדי שלא תמצו או תשתעממו.

 

המתנסים: בני 8 ו-11 שנסעו עם המשחק לחו"ל והצליחו להעביר את הדרכים בנסיעות עם המשחק. המשחק קטן, ממוקם היטב על הברכיים ובעיקר משעשע.

מחיר: 19 שקלים

 

7. פרצופים מצחיקים

משחק רביעיות מצחיק לכלהמשפחה. איךמשחקים? ללא מילים. מחקים במדויק את הפרצוף המצחיק שעל הקלף עד שמרכיבים רביעייה. המשחק מפתח תקשורת בלתי מילולית ועושה מצב רוח טוב.

 

 

המתנסים: ארבעה ילדים בגילאים 7-16, נהנו מהמשחק, שלא דורש מילים או לדבריהם - בלי חפירות. מאפשר הרבה צחוק אבל מחייב את כולם לשבת בספסל אחד או לשחק במטוס, בו ניתן לראות אחד את השני

מחיר: 50 שקלים

 

8. סיימון

אנחנו בטוחים שאתם מכירים את המשחק מהתקופה שהייתם ילדים. חוזרים על שלל אורות מהבהבים וצלילים אלקטרוניים כל אחד בתורו – מחדד את הזיכרון ומתאים למספר משתתפים. היתרון משחק קטן שיכול לאתגר ילד אחד בנסיעה או שניים. הוא נכנס לתיק ומהווה אטרקציה

ואתגר. החיסרון הגדול הוא הקולות המושמעים ובעיקר הרעש כשנפסלים.

 

 ( ) ( )

המתנסים: שני ילדים בני שש שהתלהבו מאד ושיחקו שעה רצוף. אמא שלהם הצהירה שהיא לא יכלה לעמוד בקולות ובצפצופים

מחיר: סימון קטן בין 50-80 שקלים, סימון סוויפט 199 שקלים

 

9. מגימיקסר

משחק מילים חכם לדרך, יש בגרסה ללימוד עברית ויש בחשבון. מערבבים את קוביות האותיות בהנעת המג'ימיקסר על כף היד, כותבים מילים המורכבות מן האותיות . משחק דומה בחשבון דרכו לומדים לערוך תרגילי חשבון. משחק נחמד וקטן, שמאפשר תרגול קריאה וכתיבה וכמובן חשבון באופן מהנה

 

המתנסים במשחק בחשבון: שני ילדים בני 7 וחצי חובבי חשבון. המשחק היה מהנה אבל לא קל לשחק, כיוון שהוא דורש חשיבה. מתאים לילדים שמצליחים להתרכז.

מחיר: 25 שקלים

 

 

10. רברסי

כמו המשחק הגדול גם משחק הנשיאה המתאים לנסיעות ולרכב, העיקרון דומה רק שכאן מדובר במשחק מגנטי: לכל משתתף דסקיות בצבע אחד. המטרה: ליצור חסימה ולמנוע מהיריב מלמלא את הלוח בדסקיות מהצבע שלו. איך חוסמים? פשוט! לוכדים את דסקיות היריב בין שתי דסקיות בצבע שלכם בשורה, בטור או באלכסון והופכים את צבען לצבע הדסקיות שלכם.

 

המתנסים: בני 7 נהנו מהמשחק. הדיסקיות ישבו היטב על הלוח ואפשר היה לשחק ביחד. חייבים לשבת אחד ליד השני כדי לשחק אבל הנאה מובטחת

מחיר: כ-50 שקלים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
התארגנו מראש לנסיעה ארוכה
צילום: shutterstock
מומלצים