שתף קטע נבחר

הגולשים הצילו את חליפת החלל של ניל ארמסטרונג

צעד גדול לאנושות: קמפיין למימון המונים של מוזיאון הסמית'סוניאן גייס כסף לשימור חליפת החלל של ניל ארמסטרונג לקראת יובל להליכה המפורסמת על הירח

אחד המוסדות הוותיקים והגדולים בארצות הברית - הסמית'סוניאן שמאגד בתוכו 19 מוזיאונים, שבעה מכוני מחקר ומעל ל-138 מיליון מיצגים אומנותיים, החליט על הרמת קמפיין קיקסטארטר. המטרה של הקמפיין: לגייס כסף על מנת לשמר ולהציג את חליפת החלל שלבש האסטרונאוט ניל ארמסטרונג במסעו ההיסטורי ב-1969 לירח.

 

 

זהו אחד הנסיונות הראשונים של המוסד הגדול להרים קמפיין למימון המונים וכבר גויסו כ-720,000 דולר על ידי תומכים. הסף שקבע המוסד עמד על 500,000 דולר מה שיכול לעזור למטרה נוספת שסימן המוסד - לשמר ולהציג לציבור את חליפת החלל של אלן שפרד, האמריקני הראשון בחלל.

 

המוסד נתקל מנגד בביקורת על כך שהוא מגייס כסף לטובת הקמפיין הזה - אך חשוב לזכור כי זהו מוסד פרטי ולא שייך למדינה ועל כן הוא מגייס כספים באופן פרטי. בעבר היו למוסד ניסיונות להרמת קמפיינים למימון המונים שלא צלחו. הפעם עלו במוזיאון על הנוסחה המנצחת והציעו לתורמים תגמול ראוי לפי רמת התרומה שהאנשים אהבו - כמו למשל הטלאי שעוצב במיוחד לצורך הקמפיין:

הפאטץ' שהדליק את הקהל (ציום מסך) (ציום מסך)
הפאטץ' שהדליק את הקהל(ציום מסך)

 

החליפות עצמן לא היו אמורות לשרוד לאחר המסעות לחלל אותן הן שימשו - הרי אין דבר שלא נשחק ונהרס עם הזמן. בעזרת הקמפיין הזה מקווים במוסד הסמית'סוניאן להיות מוכנים לקראת חגיגות יובל להליכה על הירח בעוד ארבע שנים. במוזיאון הסמית'סוניאן בוושינגטון תתקיים תערוכה מיוחדת שתקרא "היעד - הירח" ובה יוצגו פריטים רבים הקשורים במירוץ לחלל. התערוכה אמורה להיפתח בשנת 2020 אך חליפתו של ארמסטרונג תוצג ביובל להליכתו על הירח שהתרחשה ב-21 ביולי 1969.

 

נציגי הסמית'סוניאן כתבו בעמוד בקיקסטארטר: "תודה לכל אחד ואחת מהתורמים שהצטרפו למסע לשימור החליפה. ב-30 הימים האחרונים ההתגייסות שלכם לקמפיין נגעה לליבנו. תודה לכם על העידוד ועל השיתוף בסיפוריכם האישיים. הצלחנו בזה יחד ואנחנו נדאג לכך שחליפותיהם של ניל ארמסטרונג ואלן שפרד ימשיכו להיות נגישים לציבור ולעורר השראה גם בדורות הבאים".

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים