שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20
מי משווה בין השואה לתבוסת הערבים ב-1948?
תנועת אם תרצו פנתה אל מכון ון ליר בדרישה לבטל אירוע לרגל הוצאת הספר "השואה והנכבה - זיכרון, זהות ושותפות יהודית ערבית" . מתן פלג, יו"ר הארגון: "מדובר בהשוואה המבזה את זכר ניצולי ונספי השואה". פרופ' גבריאל מוצקין, ראש המכון: "אנחנו לא משווים את השואה ואת הנכבה"
הסערה הבאה: בעוד שבועיים יתקיים במכון ון ליר בירושלים ערב דיון לרגל הוצאת הספר "השואה והנכבה - זיכרון, זהות ושותפות ערבית". הספר, בהוצאת הקיבוץ המאוחד, מציע "לחשוב על דרכים לזכור את השואה והנכבה יחד ולדון בהן במשותף בהקשר הישראלי, ולבחון את תנאי האפשרות לחשיבה משותפת כזאת – לא משום שאלו אירועים זהים או אף דומים זה לזה, אלא משום ששניהם אירועים טראומטיים, מכונני זהות. הן הנכבה והן השואה עיצבו את גורלם ואת זהותם של שני העמים, אם כי כמובן בצורות שונות לחלוטין."

 

לרגל הוצאת הספר, בעוד שבועיים (ב') יתקיים במכון ון ליר בירושלים ערב דיון לכבוד הספר "השואה והנכבה - זיכרון, זהות ושותפות יהודית ערבית".

 

 

ההזמנה הרשמית לאירוע (מכון ון ליר) (מכון ון ליר)
ההזמנה הרשמית לאירוע(מכון ון ליר)

>>עוד באתר ערוץ 20>>

 

אתמול שיגרה תנועת "אם תרצו" מכתב למנכ"ל הוצאת הקיבוץ המאוחד פרופ' עוזי שביט בו היא דורשת את ביטול השתתפות ההוצאה לאור בספר: "בעיננו מדובר לחלוטין בהשוואה ואף מבזה את זכר ניצולי ונספי השואה ברמה בלתי נתפסת. עצם אזכור שואת יהודי אירופה בה נשרפו למוות, נורו ונקברו חיים מיליוני יהודים- נשים, זקנים וטף על לא עוול בכפם, לצד תבוסת צבאות ערב במלחמת העצמאות המכונה בפי אויבי ישראל "נכבה" (אסון) כאילו שניהם אסונות דומים היא לא אלא בושה וכלימה", כתב מנכ"ל התנועה, מתן פלג.

 

מהוצאת הקיבוץ המאוחד נמסר כי מדובר בספר של מכון ון ליר.

 

מפרופסור גבריאל מוצקין, ראש מכון ון ליר נמסר כי: "אנחנו לא משווים את השואה ואת הנכבה, אלא בין זיכרון השואה ובין זיכרון הנכבה. זה לא אותו
דבר. אף אחד לא מתכוון לרגע אחד לחשוב שיש איזושהי השוואה בין האירועים. אבל זיכרון הוא שונה מעצם האירוע, כי לא זוכרים דבר כפי שהוא באמת קרה. עשינו תערוכה לשואה ויש לנו טקס ליום השואה, ואין לנו כוונה להפחית בחשיבות השואה בשבילנו ובשביל העולם.

 

"הספר שאנחנו דנים בו מציג מגוון דעות שחלקן מאוד ביקורתיות כלפי הפלסטינים. לא לרגע אחד אנחנו חושבים לתת לגיטימציה למשהו. השאלה היא איך שני עמם שונים מתנהלים עם טראומות חשובות ומגדירות עבורם. אין בכך כוונה פוליטית, אלא ניסיון להבין את הרוח ואת המנטליות של שני הצדדים."

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום באדיבות: האתר הרשמי של עמותת זוכרות
נכבה והשואה? אסור להשוות
צילום באדיבות: האתר הרשמי של עמותת זוכרות